W lubelskim skansenie będzie więcej obiektów do zwiedzania. Udostępniona zostanie chałupa z 1789 roku (zdjęcia)

Jest to najstarsza prezentowana wystawa w Muzeum Wsi Lubelskiej, która przenosi w czasie o dwie dekady wcześniej niż wnętrza innych obiektów. Od jutra będzie można zwiedzać zagrodę z Brzezin.

Od czwartku 17 września powiększy się ekspozycja w Muzeum Wsi Lubelskiej. Tego dnia udostępniona zostanie bowiem zagroda z Brzezin. Chałupa została zbudowana w 1789 r. o czym świadczy napis na belce. Przeniesiono ją do skansenu z terenu powiatu ryckiego i ulokowano ją, zgodnie z pochodzeniem, w sektorze Powiśle.

Pracownicy muzeum nie ukrywają, że chałupa trafiła do skansenu już dawno, jednak przygotowywanie ekspozycji poświęconej tak odległemu
czasookresowi były długotrwałe. Jest to bowiem najstarsza prezentowana wystawa w Muzeum Wsi Lubelskiej, która przenosi w czasie o dwie dekady wcześniej niż wnętrza innych obiektów. W zagrodzie z Brzezin około 1881 r. mieszkała dwupokoleniowa rodzina Jakuba i Agnieszki Gruzów. Ekspozycja odnosi się właśnie do tego okresu.

Dzięki wieloletniej pracy muzealników możliwe było odwzorowanie kadru z życia gospodarskiej rodziny włościańskiej żyjącej w czasach kolbergowskich. W środku umieszczono wiele odwzorowań i rekonstrukcji, ale również wprowadzono archaiczne przedmioty z innych subregionów Lubelszczyzny. Na wyposażeniu tego gospodarstwa będzie można zobaczyć proste wyposażenie izby, samorodne narzędzia gospodarskie. Izba oświetlana była przez świecak, a każda rodzina musiała posiadać krzesiwko, krzemień i hubkę, które też będzie można zobaczyć.

Autorem koncepcji nowopowstałej ekspozycji i osobą odpowiedzialną za jej przygotowanie jest kustosz Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz. Przeprowadziła ona własne studia etnograficzne i kwerendę genealogiczną oraz wykorzystała opracowania kustosza Zbigniewa Burczaka, recenzje prof. Romana
Reinfussa i prace Ryszarda Królikowskiego – pierwszego dyrektora Muzeum Wsi Lubelskiej po przeniesieniu skansenu na Sławin.

(fot. MWL)

4 komentarze

 1. Jest opcja wynajmu dla studentów?

 2. Skansen jest super, oby tak dalej.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7963zł 1.01%
  • GBP 4.8759zł -0.11%
  • EUR 4.48zł 0.51%
  • CHF 4.156zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki