Czwartek, 12 grudnia 202412/12/2024
690 680 960
690 680 960

W lasach naszego regionu przybędzie ponad tysiąc budek lęgowych. Trwa też konserwacja tych istniejących

Z roku na rok w lasach przybywa budek lęgowych. Jednak ich powieszenie na drzewach to nie wszystko. Muszą one być regularnie czyszczone i naprawiane. Właśnie leśnicy przystępują do tych działań.

W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie rusza coroczna akcja czyszczenia budek lęgowych. Każdego roku leśnicy wieszają bowiem na drzewach kolejne skrzynki, co ma na celu zwiększenie liczby potencjalnych miejsc, w których mogą gnieździć się ptaki. Ułatwienie im prowadzenia lęgów zapewnia zwiększanie ich populacji na terenach leśnych. A to z kolei przynosi szereg korzyści. Głównie chodzi o ograniczenie ilości szkodliwych owadów, które to są dla ptaków pożywieniem.

Jednak wywieszenie budek lęgowych to nie wszystko. Należy bowiem systematyczne o nie dbać. Czyszczenie jest niezbędne, gdyż ptaki niechętnie zasiedlają te, w których jest za dużo tzw. materiału gniazdowego. Budki w których są pozostałości po poprzednich lęgach często też potrafią być siedliskiem pasożytów, co z kolei zagraża kolejnym lęgom.

Czas czyszczenia budek lęgowych przypada w teorii do końca lutego, czyli poza okresem lęgowym ptaków, choć w praktyce, pracownicy nadleśnictw ruszają z tymi czynnościami już na przełomie października i listopada. Prowadzą jednocześnie konserwację skrzynek wymagających naprawy. Tylko tej jesieni w lasach naszego regionu ma się też pojawić ponad 1 400 nowych budek.

Leśnicy zaznaczają, że umieszczanie nowych budek jest logistycznym wyzwaniem wymagającym uwzględnienia wielu czynników. Ważny jest zarówno materiał, z którego wykonano budkę, jej typ i wielkość otworu wlotowego, wysokość, na której należy ją zawiesić, gęstość rozmieszczenia czy też usytuowanie otworu względem stron świata, jak również kwestii związanych ze specyfiką danego drzewostanu i jego potencjałem gatunkowym.

– Im las uboższy i młodszy, powinno się w nim znajdować więcej budek lęgowych, szczególnie w borach sosnowych, ale nie tylko – skrzynki mają stanowić substytut dziupli w lasach, w których występuje ich deficyt. Wieszając budkę na ścianie lasu czy w przydomowym ogródku powinniśmy skierować ją otworem od strony wschodniej, tak by mogła nagrzewać się pod koroną drzewa, a od strony południowej znajdowała się w cieniu – tłumaczy Jarosław Mydlak, leśniczy Leśnictwa Serwin w Nadleśnictwie Biała Podlaska.

Co ważne, budki lęgowe często służą też jako lokum dla wiewiórek. Są one zasiedlane również przez owady(np. osy i szerszenie, którym także brakuje miejsc do gniazdowania. Składanie lęgów w skrzynkach zawieszonych na drzewach trwa kilka dni, ale nie oznacza to, że po ich złożeniu budki pustoszeją, bowiem bardzo często pełnią wtedy rolę ptasich noclegowni.

W lasach naszego regionu przybędzie ponad tysiąc budek lęgowych. Trwa też konserwacja tych istniejących

13 komentarzy

  1. … pamiętajcie też o ścieżce Sikorówka, byłam w wakacje to budki bardzo zaniedbane i zniszczone

  2. Ocena: 0

    Ja wczesną wiosną zawieszam w ogrodzie pięć budek. Sikorki i wróble wręcz biją się o nie! Zawsze wszystkie są zajęte.

  3. Te co włażą na drabinę,posiadają wyniki badań,szkolenia i eurokołchozowe pozwolenia do pracy na wysokościach?

  4. Budki lęgowe w LESIE? Nie za daleko to zaszło? Co będzie następne? poidła? kuwety? wesołe miasteczka dla niedźwiedzi?
    Serio? Jak przez miliony lat udawało się ptakom wylęgać bez budek?

    • … taka teraz gospodarka lesna że nie ma starych drzew w lesie w których są dziuple dlatego potrzebne budki

  5. Większej głupoty nie widziałem zostawcie w spokoju zwierzęta i ptaki deweloperzy ###&#ni.

  6. Ocena: 0

    Piękna ta pani leśnik.

  7. [***]ŚciemaFutbolu
    Ocena: 0

    Świetna sprawa. Jeszcze tylko zrobić porządek z wąsatymi gołębiorzami. Pozdrawiam Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne i Grupę Badawczą Sobibór.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia