690 680 960

W laptopie próbował przemycić zabytkowe monety (wideo, zdjęcia)

Obywatel Ukrainy próbował przemycić ponad 440 numizmatów pochodzących z XVII-XIX w. Mężczyzna ukrył zabytkowe monety w laptopie.

Jeden z pasażerów autokaru z Kijowa do Poznania, ukrył w laptopie w miejscu twardego dysku 442 monety, pamiątkowy medal i element ozdobny, który jest prawdopodobnie częścią odznaczenia.

Wśród ukrytych monet znajdowały się m.in. talary holenderskie z 1648 r., 159 XVII-wiecznych szelągów, m.in. Gustawa Augusta. Kolejne to 261 szt. monet z XVII, XVIII i XIX wieku – półtoraki, orty i grosze z okresu panowania m.in. Zygmunta III Wazy, Stefana Batorego czy Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

 

Wśród monet znajdowały się 3 grosze polskie z 1831 r. – moneta Królestwa Polskiego okresu powstania listopadowego, bita stemplami przygotowanymi w wyniku decyzji Rządu Tymczasowego z 10 lutego 1831 r.

Całość kolekcji uzupełnia 17 monet rzymskich, tzw. denarów. W laptopie funkcjonariusze znaleźli również pamiątkowy medal z XIX w. z napisem Wystawa Rękodzielniczo-Przemysłowa w Krakowie 1872. Wartość kolekcjonerską i rynkową oraz autentyczność wszystkich zatrzymanych obiektów oszacuje rzeczoznawca. 49-latek musi się liczyć z odpowiedzialnością karną.

(fot. wideo KAS)

6 komentarzy

 1. To muzeum będzie miało nowe zbiory 😉

 2. Kiedyś kolekcjoner

  Wartość rynkowa tych „zabytków” niewielka. Monety popularne bite w milionowych nakładach. Denary w marnych stanach, popularne.i Szkoda zachodu na takie akcje i tak by niewiele na tym zarobił, ale okoliczność łągodząca jest . W końcu wróciły do macierzy:-).

 3. Albo i nie będzie miało ! Podejrzewam że gdzieś przepadną w magazynie🤫 A po paru latach znajdą się gdzieś na aukcji😉 To tak samo jak znajdują monety u poszukiwaczy amatorów , gdzieś potem ” gubią się ” takie artefakty 😆

 4. Patriota empatyczny

  Przewieźć to nielegalne, ale w majestacie prawa to „zabezpieczyć” i już staje się legalne.
  Takie prawne hokus-pokus

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas