Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

W kolejnych dwóch gminach naszego regionu mieszkańcy nie mogą korzystać z wody z wodociągu

W Worońcu w Gminie Biała Podlaska i w Hańsku w powiecie włodawskim mieszkańcy nie mają dostępu do wody z wodociągu. Sanepid zabronił jej spożywania. Woda ta nadaje się tylko do spłukiwania toalet.

Badania próbek wody pobranej z gminnego wodociągu w Worońcu w gminie Biała Podlaska wykazały obecność enterokoków. Jak wskazuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej, uzyskane wyniki wskazują na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Dlatego też zapadła decyzja o natychmiastowym zamknięciu wodociągu. Dostarcza on wodę do 370 mieszkańców, tylko tej jednej miejscowości.

Woda nie nadaje się do picia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń jak również do celów higienicznych, czyli mycia zębów, rąk oraz kąpieli. Można jej używać jedynie do spłukiwania toalet. Sieć wodociągowa obecnie jest dezynfekowana.

Zamknięty został również wodociąg w Hańsku w powiecie włodawskim. Należy on do tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej. Badania wykazały w wodzie obecność bakterii z grupy coli oraz enterokoków kałowych. W tym przypadku woda także nadaje się do spłukiwania toalet. W żadnym przypadku nie należy jej spożywać.

Mieszkańcom zapewniona została woda butelkowana w ilości 1,5 l na osobę na dzień. Dodatkowo przy przepompowni na rogu ulic Parczewska-Polna w Hańsku Pierwszym znajduje się, czynny całą dobę, punkt poboru wody pitnej nadającej sie do spożycia i celów gospodarskich. Pochodzi ona z ujęcia w Dubecznie. Wodę można pobierać tylko do własnych pojemników.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

9 komentarzy

  1. ogłosić cza pandemię…

  2. Buhahaha jak w „Misiu” Barei.PRL wiecznie żywy.

  3. Ciekawe jak wygląda taka dezynfekcja sieci w praktyce ,bo jakoś nigdy nie widziałem zeby przyjezdzali do odbiorców końcowych ,odłaczali ludziom wodomierze i wypuszczali ten syf z wodociągu .Także taka dezynfekcja to fikcja ,bo jedyne co mogą zdezynfekować to urzadzenia na terenie stacji poboru wody ….reszta dezyfekuje się na koszt odbiorcy ,który musi odkręcić krany i wypusić ten syf.,..a wodomierz oczywiscie się kręci

    • Hydranty w twojej wiosce są? Jak myślisz,czy one są zasilane z oddzielnej instalacji?

  4. Dziś na Kalinie również była żółta woda. Zimna była mentna. Teraz ciepła nadal jest mentna. A to wszystko na Tumidajskiego.

  5. A podobno *** *** pije

  6. 1,5 litra na głowę na dobę… To dopiero się szarpnęli…

  7. 1,5 litra na osobę śmiechu warte tyle trzeba do na w odmienia organizmu a gdzie żeby coś ugotować a i kąpać się nie muszą bo po co. ?????

  8. Cieszcie się nawet z 1,5 litra bo w Niemcach do tej pory niektórzy nie dostali nawet kropli chociaż oficjalny zakaz (był od niedzieli) dzis się skończył 😉

Z kraju

Polityka i społeczeństwo