Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

W czwartek wchodzi w życie obowiązek zakrywania twarzy. Przedstawiamy dokładne szczegóły rozporządzenia

Nie wszyscy będą mieli obowiązek zakrywania ust i nosa. W rozporządzeniu jest kilka wyjątków. Warto pamiętać, że twarz można przesłonić nie tylko maseczką, lecz również za pomocą odzieży, wykorzystując do tego celu np. chustę lub szalik.

Od czwartku 16 kwietnia wchodzi w życie zapowiadany od kilku dni obowiązek zakrywania ust i nosa. Znane są już szczegóły rozporządzenia, które szczegółowo reguluje tę kwestię.

Przepisy mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, zakrywanie ust i nosa nie będzie zwalniało z wcześniej wprowadzonych obostrzeń, w tym obowiązku zachowania bezpiecznej odległości min. dwóch metrów pomiędzy osobami. Warto też pamiętać, że obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych nie jest jednoznaczny z nakazem noszenia maseczek. Twarz można będzie przesłonić za pomocą odzieży, wykorzystując do tego celu np. chustę lub szalik.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie obowiązywał w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w samochodach, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. Twarz trzeba będzie zakrywać również w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w zakładach pracy oraz w obiektach użyteczności publicznej m.in. takich jak urzędy, kościoły, przychodnie zdrowia, szpitale, banki, sklepy i targowiska, bary i restauracje, czy też poczty.

Do tego w budynkach wykorzystywanych na potrzeby: wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki społecznej lub socjalnej, usług, w tym usług telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, oraz obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Nie trzeba będzie zasłaniać twarzy w samochodzie osobowym, którym porusza się tylko kierowca, lub kierowca z rodziną, z którą na co dzień mieszka i gospodaruje. Zwolnione z tego obowiązku są też osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności. To samo dotyczy osób pracujących w budynkach wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki społecznej lub socjalnej, usług, w tym usług telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, oraz obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, zakładach, obiektach, placówkach i na targowiskach, za wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów.

Odkrytą twarz będą mogli mieć również kierowcy pojazdów transportu zbiorowego oraz np. taksówkarze, jednak tylko w przypadku, kiedy będzie oddzielony od pasażerów w sposób uniemożliwiający z nimi styczność. Zasłaniać ust i nosa nie będą musieli też osoby duchowne sprawujące kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego wykonujące zadania służbowe czy też policjanci oraz inne służby uprawnione w przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości.

Zastosowano także wyjątek dla osób wykonujących czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych lub w placówkach handlowych lub usługowych, czyli m.in. sprzedawców czy kasjerów. Zamiast zakrywania twarzy mogą założyć przyłbicę, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną. W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano, iż z uwagi na liczne postulaty, a przede wszystkim stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii zdecydowano, że granicą, od której dzieci miały obowiązek zakrywania ust i nosa, będzie wiek 4 lat.

(fot. pixabay)

64 komentarze

  1. Frodo Damianie, przypomnijmy sobie nazwiska osób które podpisywały dla naszego dobra wszelakie kwity, które doprowadziły do rozbrajania wojsk lądowych poprzez cięcie sprzętu, rozbrajania śmigłowców i sprzedaży eskadr Migów do afrykańskich państewek. Następnie nazwiska tych co zarzynali Pezetele i Wuzetele(na osi czasu zakład świdnicki to doskonały przykład tego jak trudno mordowało się tych którzy się bronili). Ciekawe jak często są to ci sami co dziś gardłują jak to nie ma czym latać. A w temacie, jakijestsens wysyłania floty gdy można załadować to w jedną maszynę, to poprostu jest tańsze, jedna naczepa zamiast piętnastu busów. Miłego życzę!

  2. Czyli Pastafarianie podczas sprawowania obrzędów też nie muszą nosić maseczek?

  3. Od kiedy obowiazek chodzenia w przebraniu barana czy krowy? Bo tego dotyczy ten plan który jak narazie wychodzi świetnie ?

  4. Cała europa nosi maski a komuchy pełowce lewaki nie chcą.

  5. Jak ktoś to mądrze napisał, Polacy zdali egzamin, 99 procent to niewolnicy… Jeszcze niektórym mało i by wojsko chcieli na ulicy ja piernicze… Gdzie ten dumny naród się podział

Z kraju