Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

W całym kraju policjanci prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

W środę w całym kraju prowadzone są policyjne działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Nadrzędnym celem akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa tej grupie użytkowników dróg.

Podczas środowych działań na drogach w kraju policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania zarówno kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego (pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów, motocyklistów), jak również na zachowania samych niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Mundurowi będą szczególnie zwracać uwagę na miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. W tym przypadku są to przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na drogach o dużym natężeniu ruchu oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Działania funkcjonariuszy drogówki będą wspierane przez firmę Screen Network S.A., która na swoich ekranach, znajdujących się na terenie kraju, emituje spot przypominający kierującym o przestrzeganiu przepisów prawa o ruchu drogowym, w tym o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oprócz tego mundurowi przeprowadzą akcje informacyjno-edukacyjne, w ramach których przypomną uczestnikom ruchu drogowego o potrzebie znajomości i przestrzeganiu przepisów.

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

  1. Jak czytam o tym, że kulsony kręcą akcję „niechronieni”, to od razu wiem, że skończy się na lepieniu mandatów… pieszym.

    • Ta, pieszym…

      • Oczywiście, że Kuba ma rację. Policjantom obserwującym skrzyżowanie, bloczki mandatowe by się skończyły, gdyby karali za kierowanie z telefonem przy głowie. Dlatego trochę postoją, wlepią nawet kilka mandatów za wchodzenie na późnym zielonym, za przetaczanie się rowerem po przejściu itp.’
        Wobec kilku przelotów na wczesnym czerwonym (w każdym cyklu), czy tysiącom niezatrzymań się przy strzałce nie będą reagować, bo długopisy by im się wypisały.

  2. Kierujący pojazdem samochodowym widząc pieszego przed przejściem powinien bezpiecznie zatrzymać pojazd, wysiąść i przeprowadzić bezpiecznie pieszego za rękę przez przejście z zachowaniem szczególnej ostrożności, unosząc do góry drugą rękę, aby ostrzegać innych chronionych uczestników ruchu.

    • A czerwony dywan kto rozwinie ?

    • Przez Rondo Pniaka tak się powinno przeprowadzać. Ale kierujących samochodami.

    • Poruszasz temat przechodzenia przez jezdnie, więc:
      1. Naśmiewasz się z samego Siebie, ale także z nas wszystkich, którzy codziennie przechodzą przez jezdnie.
      2. Zapominasz, że w 95% (albo jeszcze więcej) wypadków/kolizji osoby piesze w ogóle nie biorą udziału. W 80-90% zderzają się ze sobą 2 samochody. Wiec ten problem powinieneś próbować obśmiać.

    • Nie kpij, nie kpij tylko dlatego że brakuje ci racjonalnych argumentów. Od kierowcy wymaga sie przestrzegania przepisów , a przede wszystkim ograniczen prędkości czyli jazdy DO 50/godz a przed pdp mniej moze i 30-40/godz tylko tyle i AŻ tyle( trudności do pokonania dla biednych kierowców). Kierowcy jeśli odpowiednio zwolnicie np do 30-20-u obserwując pdp to zanim powoli dojedziecie do przejścia byc moze nawet nie trzeba bedzie się zatrzymywać bo pieszy bedzie juz po drugiej stronie. Wy niestety lubicie jezdzić zbyt szybko to niestety wtedy trzeba i hamowac ostrzej i obyscie nikogo nie zabili, a pieszy przy waszej dynamicznej jeżdzie niestety nie bedzie miał do was zufania i nie wejdzie na pdp zanim wyraźnie nie zwolnicie i robi się nerwowo dla obu stron tylko pamiętajcie odpowiedzialnośc WASZA. Wystarczy mocno uspokoić jazdę, miasto to nie miejsce na dynamiczną jazdę bo mamy zbyt duży ruch samochodów, pieszych , rowerzystów itd .

Z kraju