Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Uwierzył, że rozmawia z bankowcem. Stracił ponad 72 tys. złotych

Mieszkaniec powiatu łukowskiego stracił ponad 72 tys. złotych. Mężczyzna uwierzył oszustowi podającemu się za bankowca, a następnie zrealizował kilka przelewów na „rezerwowy” rachunek.

32-latek z gminy Trzebieszów poinformował łukowskich mundurowych, że wczoraj skontaktował się z nim telefonicznie mężczyzna, przedstawiający się jako pracownik jednego z banków. Nieznajomy prosił o sprawdzenie płatności zrealizowanej w Gdańsku i twierdził, że zgromadzone na jego koncie środki są zagrożone.

– 32-latek sprawdzając transakcje na swoim koncie nie stwierdził żadnej operacji finansowej, która miałaby być zrealizowana w Gdańsku. Rzekomy bankowiec „wmówił” mu, że aktualnie ma wgląd do poprzednich transakcji, że jego konto „dla zapewnienia bezpieczeństwa” już zostało zablokowane. Gdy 32-latek dopytywał się o wiarygodność rozmawiającego z nim bankowca, to wówczas otrzymał SMS-a potwierdzającego rozmowę z konsultantem bankowym. To uśpiło jego czujność – relacjonuje asp. szt. Marcin Józwik z łukowskiej Policji.

Zmanipulowany przez rzekomego bankowca młody mężczyzna zgodnie z jego sugestiami zrealizował kilka przelewów na przekazywane mu numery kont bankowych. Miało to być bezpieczne konto rezerwowe.

– Zatwierdzając wszystkie przelewy 32-latek dodatkowo podawał i autoryzował jeszcze kody blik. W międzyczasie oszust mówił mu, że informację o zmianie numeru jego konta bankowego przekaże do Urzędu Skarbowego, a sprawę zgłosi na Policję. Później, gdy 32-latek skontaktował się z autentycznym konsultantem infolinii bankowej, to dowiedział się że ponad 72 tysiące złotych nie zostało wpłacone na żadne konto rezerwowe, a na konta oszustów. Pokrzywdzony mężczyzna sam zgłosił sprawę na Policję – dodaje asp. szt. Marcin Józwik.

Nie daj się oszukać, nie daj się okraść!

Kolejny raz policjanci apelują o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie jakichkolwiek usług finansowych lub bankowych. Uważajmy również na przestępców, którzy podszywają się pod pracowników banku.

Jeżeli dzwoni do Ciebie osoba, która twierdzi, że pracuje w banku i przekonuje, że ktoś próbował zalogować się na Twoje konto, zlecił z Twojego konta przelew lub próbował wziąć pożyczkę na Twoje dane, namawia do wzięcia kredytu i przekonuje, że bierzesz udział w tajnej akcji, bądź ostrożny, bo to może być próba oszustwa.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości podczas rozmowy z osobą, która podaje się za pracownika banku, koniecznie rozłącz się i osobiście lub telefonicznie skontaktuj się ze swoim bankiem.

11 komentarzy

 1. Zgodnie z zasadą Pareto 20% ludzi w społeczeństwie to ludzie mądrzy a 80% to głupki zwane na lubelszczyźnie Cebulakami.

 2. Znowu zagrożone oczczędności i przelew na, tym razem, rachunek rezerwowy?????

 3. Inteligencja Z PO

 4. Bankowcy zatrudnieni w bankach, dają cynk złodziejom o zgromadzonych oszczędnościach na rachunkach. Proste jak budowa cepa.

  • Wykonaj np. 1000 połączeń na przypadkowe numery telefonów. Trafi się jakiś dziadek, babcia, albo młoda osoba. Któraś z tych osób może dać się nabrać. Wersja z bankowcami to bzdura. Nigdy nie słyszałem, że pracownik banku podawał dane oszustów.

 5. Z matecznika to i nie dziw

 6. Pewnie nie pierwszy i nie ostatni, część społeczeństwa jest podatna na manipulację !

 7. Mogę się założyć, że ten bankowiec mówił ze wschodnim akcentem 😉

 8. Kolejny jełop z powiatu , teraz to już codziennie.

 9. Zielonooka sztynka

  Widac gdzie te pieniadze wędrują gdy oszczednosci znajomych oszust wysłał do Wielkiej Brytanii polska policja powiedziala ze nie mają obowiązku kontaktować się z bankiem zagranicznym. Czyli chroniaja zlodziei

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo