Umowa na zakup myśliwców F-35 zostanie podpisana w tym tygodniu w naszym regionie

W tym tygodniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisze umowę na zakup najnowocześniejszych myśliwców, które trafią do polskich Sił Powietrznych. Umowa zostanie podpisana w Dęblinie.

W najbliższy piątek w jednostce wojskowej 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie podpisana zostanie umowa na zakup myśliwców piątej generacji F-35. Oznacza to, że negocjacje ze stroną amerykańską w tej sprawie już się zakończyły. Kontrakt przewiduje dostawę 32 najnowocześniejszych samolotów, które mają zastąpić obecnie używane myśliwce MiG-29.

Zgodnie z deklaracjami złożonymi w ubiegłym roku przez producenta samolotów koncern Lockheed Martin, pierwsze F-35 mają zostać dostarczone w 2024 r. Początkowo trafią jednak do bazy Luke w Arizonie, gdzie 24 polskich pilotów będzie odbywać szkolenia na tych maszynach. To samo dotyczy personelu naziemnego. Do służby w naszym kraju myśliwce mają wejść w 2026 roku. Komplet maszyn ma być w Polsce do 2030 roku.

Na razie Siły Powietrzne nie zdradziły, gdzie nowe samoloty będą stacjonować. Umowa, która zostanie podpisana przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, obejmuje też kompleksowe szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz pakiet logistyczny, w skład którego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej samolotów. Wartość umowy wynosi 4,6 mld dolarów.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

Zobacz również

27 komentarzy

  1. Tyle że ta generacja samolotów chyba się jeszcze nie doczekała odpowiednika u europejskich producentów bo raczej o Chinach i Rosji mowy być nie może .

  2. komentarz z linkiem nie przechodzi- wygooglajcie sobie artykuł zaczynający się „U Finów jest przetarg i testy, a koncerny stoją w kolejce. W Polsce MON wybrał F-35 z USA. Bo tak” i poczytajcie jak zakupy robią inni

  3. „Na razie Siły Powietrzne nie zdradziły na razie, gdzie nowe samoloty będą stacjonować. ”

    Na razie…

  4. To jest prawdziwa cena za zniesienie polakom wiz do USA

  5. Nakłady na wojsko to urojenia postrzelonej kaczki, a to że to będzie samolot hamerykanski jak mawiał przygłup ze stoczni na 105% wiadomo

  6. Służba zdrowia leży, edukacja w ruinie ale na zabaweczki z pieniędzy podatników i dla rydzyka miliardy zawsze się znajdą. Nie lepiej łuki i kapiszony dla wojsk jakiejś tam obrony terytorialnej ? Totalna bzdura.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska