Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

UMCS zaskoczony zarzutami CBA. Uczelnia zapewnia, że wdrożono procedury zmierzające do wyeliminowania niedociągnięć

Treść i wnioski protokołu z przeprowadzonego przez CBA postępowania zaskoczyły władze UMCS. Jak twierdzi uczelnia, wdrożone zostały procedury zmierzające do wyeliminowania stwierdzonych niedociągnięć i wzrostu wykorzystania potencjału Centrum ECOTECH-COMPLEX.

Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odniosły się do zarzutów Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie nieprawidłowości związanych z projektem Centrum ECOTECH-COMPLEX. Jak już informowaliśmy, funkcjonariusze Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Lublinie wskazali, że już na etapie projektowania i wyposażania obiektu nie przeprowadzono rzetelnych konsultacji w zakresie planowanych zakupów aparatury badawczej. W wyniku tego zakupiono zbędny sprzęt, który w wielu przypadkach nie jest używany wcale, bądź używany jest sporadycznie.

Sam budynek ma nie spełniać podstawowego wymagania postawionego przez UMCS tzn. nie jest budynkiem laboratoryjnym. Zamiast tego uniwersytet otrzymał budynek składający się głównie z pomieszczeń technicznych. Powierzchnia laboratoryjna stanowi 35% powierzchni zamiast planowanych 60%, powierzchnia pomieszczeń pomocniczych zamiast 15% stanowi ponad 55%, zaś powierzchnia sal dydaktyczno-edukacyjnych zamiast około 25% stanowi zaledwie 9% powierzchni użytkowej. Z kolei jednostka badawcza nie podejmowała m.in. skutecznych działań mających na celu pozyskiwanie funduszy, naukowców i projektów badawczych. W efekcie Centrum nie otrzymało żadnego dofinansowania na działalność naukową z wykorzystaniem unikatowego na skalę światową wysokopolowego rezonansu magnetycznego o wartości 32 mln zł.

Jak wyjaśnia UMCS, sprawa budowy i realizacji projektu Centrum ECOTECH-COMPLEX sięga 2007 roku, zaś przedstawione przez CBA zarzuty dotyczą w głównej mierze lat 2007-2013 i obejmują cztery kadencje władz rektorskich UMCS. Co więcej uczelnia otrzymała protokół z postępowania przeprowadzonego przez funkcjonariuszy CBA, w którym zostały wskazane pewne nieprawidłowości związane m.in. z powstaniem Centrum, jednak władze uczelni miały zostać poinformowane, że kwalifikacja prawna tych zdarzeń była inna, aniżeli skutkująca złożeniem zawiadomienia do prokuratury. Protokół pokontrolny CBA był znany uczelni i został przez nią przyjęty a UMCS w wyczerpującej formie odniósł się do sformułowanych w nim uwag. Dlatego też uczelnia jest zaskoczona faktem, iż sprawa trafia do prokuratury.

– Niezwłocznie po zakończeniu kontroli CBA i przedstawieniu protokołu w Centrum ECOTECH-COMPLEX wdrożono szereg działań naprawczych i uruchomiono procedury zmierzające do zmiany wizerunku jednostki. Wraz z rozpoczęciem nowej kadencji władz rektorskich UMCS, czyli od początku września 2020 r., dokonano wnikliwej analizy ustaleń pokontrolnych oraz wdrożono istotne zmiany w funkcjonowaniu Centrum, zarówno w wymiarze organizacyjnym, naukowym, jak i personalnym. Nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Centrum ECOTECH-COMPLEX. Funkcję tę objął prof. dr hab. Ryszard Naskręcki – wybitny badacz i organizator nauki, były prorektor UAM ds. nauki i współpracy międzynarodowej, osoba o szerokich kontaktach w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym. W grudniu br. zostanie powołana nowa Rada Programowa Centrum – tłumaczy Aneta Adamska rzecznik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Władze UMCS obecnej kadencji zintensyfikowały też prace zmierzające do optymalnego wykorzystania aparatury oraz infrastruktury badawczej jednostki. Tworzone jest centrum biomedyczne i rozpoczęto badania nad praktycznym wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii. Afiliowane w Centrum zespoły badawcze – reprezentujące zarówno UMCS, jak i inne podmioty konsorcyjne – wystąpiły o finansowanie m.in. z: Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Narodowego Centrum Nauki oraz konkursu Maria Sklodowska-Curie Action Individual Fellowship w partnerstwie z Institute of Technology Carlow. W poniedziałek NCN ogłosiło wyniki konkursu OPUS, w którym uzyskano dofinansowanie jednego ze złożonych projektów badawczych, afiliowanych w ECOTECH-COMPLEX. Na końcowym etapie ma się również znajdować proces tworzenia w ECOTECH-COMPLEX Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska, jednostki gromadzącej środowisko naukowe z kilkunastu ośrodków akademickich w Polsce. Realizowane są także prace nad przygotowaniem wniosku o uzyskanie przez Centrum ECOTECH-COMPLEX statusu „Associated partner” w międzynarodowych konsorcjach.

(fot. Google)

19 komentarzy

 1. Czy zaistniało w związku z tym niebezpieczeństwo, że projekt może w części mieć koszty niekwalifikowalne, które trzeba będzie zwracać?

 2. Kto w latach 2007-2013 był rektorem ?

 3. n kul przmaglująti to są przekreciarze. ale wiadomo jak jest ..

  • kościelnych nie ruszą.
   pedofilia im nie przeszkadza, to jak ma ich oburzać pusty budynek?

  • Tak KUL i ich przekręt na ponad 400 tys euro dotacji na wydziały na Majdanku gdzie nic nie zrobiono w budynkach koszarowych, w pracowniach stały monitory CRT, gdzie w tamtych czasach każdy kupował LCD tam dopiero ktoś się obłowił.

 4. Nasze kochane neopzprowskie władze mają swoją uczelnie, wiec tzreba niszczyc co sie da. Kiedys pisowska profesor z UMSC tez zaglosowala przeciw swojej uczelni. AAAAA wtedy to była PiCka a nie pis. Swoją drogą ten pierwszy sekretarz kaczor ma jakiegoś chopla odnośnie narządów rodnych, przynajmniej jesli chodzi o nazwy swoich partyjek. Najpierw piczka, teraz siusiu.

  • Jeśli pisze się komentarze, warto się postarać, by były prawdziwe i sensowne. To nie boli (przynajmniej nie powinno).

 5. jaki słodki komentarz uczelni.
  Jakie urocze jest zrzucanie winy na poprzednie władze. Może dziennikarze powinni się zainteresować kto być prorektorem odpowiedzialnym za Ecotech w poprzedniej kadencji … otóż obecny rektor Dobrowolski.
  4 lata nic nie zrobił, żeby w budynku zaczęło się coś dziać.
  przecież tam ciągle jest ziemno – ktoś tam pracuje?

 6. W sumie, gdyby tam zainstalować: Płaza, Stonkę lub Niemca, to by szybko się zarobiło.

 7. Wszędzie złodzieje.

 8. Dociekliwy meteorolog

  Z tym Centrum Monitoringu Zmian Klimatu, to trochę dziwna sprawa, zważywszy na fakt, że Jego Magnificencja, który zaczął się koło sprawy kręcić przed kilkunastoma miesiącami, bo jest to w końcu temat na topie, jakimś specjalnym fachowcem od klimatu nie jest, a jedna osoba zaproszona do współpracy z byłego Zakładu Meteorologii i Klimatologii, to ciut za mało, bo przedstawiciele SKM, które skupia część środowiska klimatologów, do takiej współpracy nie zostali zaproszeni. Zakrawa to na kpinę zważywszy na fakt, że niektóre stacje podległe – póki nie zostały przez Zakład Meteo przejęte – pod władze WNoZiGP zarastały swego czasu pokrzywami, a obserwacje zjawisk, zachmurzenia, widzialności i niektóre pomiary parametrów stanu atmosfery w głównych terminach obserwacji klimatologicznych zostały zlikwidowane, pomimo deklaracji pani Rzecznik, że nic takiego nie będzie miało miejsca.

 9. Dociekliwy meteorolog

  …miało być SKP, a nie SKM, sorry, ale już druga po północy dochodzi..