Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

UMCS włącza się w akcję pozyskiwania osocza od ozdrowieńców (wideo)

Z inicjatywy grupy pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie i Warszawie UMCS włączył się w akcję pozyskiwania osocza od ozdrowieńców z COVID-19.

Inicjatywa jest skierowana do wszystkich członków społeczności akademickiej, ich bliskich oraz znajomych, którzy przeszli przez chorobę COVID-19 i zostali uznani za osoby zdrowe.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które zdaniem naukowców są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem wspomagania leczenia chorych na COVID-19. Jak wynika z badań, podanie osocza rekonwalescentów osobom chorym – może zmniejszyć śmiertelność u krytycznie chorych pacjentów. Prawie wszyscy pacjenci po terapii osoczem ozdrowieńców wykazują wzrost przeciwciał neutralizujących oraz zanik koronawirusa SARS-CoV-2.

Prof. Zbigniew Pastuszak, Prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką zachęca do wsparcia akcji i rozpowszechniania informacji o niej.

 

 

W załączonej ulotce znajdują się szczegółowe informacje dotyczące procedury oddawania osocza oraz lista adresów Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje o akcji.

Ulotka informacyjna

(fot. pixabay.com, wideo UMCS)

14 komentarzy

 1. najpierw namawiali na protesty a teraz będą pomagać profesory za,,,,,ne

  • Oj boli brak wykształcenia hahahaha. Ps. szybciej pomoże ten z prawej niz lewej.

   • oj błąd się wkradł miało być odwrotnie „szybciej pomoże ten z lewej niż z prawej”

    • można mieć różne tytułu i być prymitywnym a można mieć podstawowe niepełne i być Człowiekiem dla ludzi. Lewacy od początku swojego istnienia byli antyspołeczni popierając jedynie tylko własne mafijne struktury i tak zostało do dzisiaj czego dowodem jest aktualna sytuacja i to nie w naszym kraju bo tu jest krzykliwy tylko zaścianek ale dowodem jest wpływ lewaków w krajach zachodniej Euroby i w samym parlamencie europejskim, który zaczyna rozbudzać coraz wyraźniejsze odczucia antybrukselskie (czt. antyunijne). Zaczyna to przypominać układ warszawski pod przewodnictwem Moskwy.

     • A w Polsce prawica zaczyna walczyć z lewacka brukselą (czt. unią) zasłaniając sie honorem. Jakby mieli honor to rąk po cudze pieniądze nie wyciągaliby.

 2. a akcje Biomedu leca….tak,tak…warto bylo inwestowac w spolke,ktora…pojedzcie tam,zobaczcie i sami ocencie wartosc spolki.zdarza sie ze zul ubrany w jakies lachy moze miec milion dolcow na koncie.zdarzaja sie takie przypadki ale czy to jest norma-nie!to jest po prostu przypadek 1 na…1000,milion….jak ktos chce kupic akcje biomedu niech sobie obejrzy firme i zastanowi sie czy warto.

 3. Czarnka podłączyć i wyssać go na wiór. Jedyny pożytek z tego pasożyta.

 4. Z tym osoczem nie jest tak prosto. Jest dużo chętnych ozdrowieńców, ale… nie ma sprzętu do segregacji osocza…

  • Zgadza się, znajomy zgłosił się do oddania osocza w stacji krwiodawstwa i od dwóch tygodni nikt się nie odzywa

 5. Ja dzisiaj przez cały dzień nie mogłem dodzwonić się do centrum krwiodawstwa.

 6. … a może i KUL się do tego dołączy. Pewnie nie, bo tam uczą tylko jak brać i kit wciskać

 7. A czy wiecie że ok65% pobranego osocza w Polsce jest sprzedawana za granice.

Z kraju