Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ukrainiec próbował przemycić ponad 20 kg bursztynu

Na granicy zadeklarował że nic nie przewozi a w bagażu i pojeździe ukrył ponad 20 kg bursztynu.

W poniedziałek późnym wieczorem na polsko-ukraińskie przejście graniczne w Dorohusku wjechał samochodem dostawczym Ukrainiec. Ustawił się na tzw. zielonym pasie, deklarując iż nic nie przewozi i nie ma żadnych rzeczy do oclenia. W trakcie kontroli podręcznego bagażu, funkcjonariusze Służby Celnej znaleźli w jednej z toreb kilka żółtawych kamieni. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że jest to nieobrobiony bursztyn.

Wobec ujawnienia towaru, który nie został zgłoszony podczas przekraczania granicy, funkcjonariusze postanowili dokonać szczegółowej kontroli kierującego jak i pojazdu. W trakcie sprawdzania wnętrza auta, celnicy w ściankach bocznych odnaleźli woreczki wypełnione takimi samymi kamieniami. Po zważeniu okazało się, że łącznie obywatel Ukrainy usiłował przemycić 23,3 kg jantaru o rynkowej wartości blisko 47 tysięcy złotych.

W trakcie przesłuchania 27-letni obywatel Ukrainy przyznał się do próby przemytu. Jak wyjaśnił, towar kupił w Kustopolu na Ukrainie od przypadkowych osób, płacąc po 20 dolarów za kilogram, po czym chciał go sprzedać w Lublinie za dwukrotnie wyższą cenę. Teraz mężczyznę czeka postępowanie karne skarbowe, które prowadzi Urząd Celny w Lublinie. Dodatkowo na poczet grożącej mu kary grzywny stracił 8 tysięcy złotych które przy sobie posiadał. Próba przemytu była o tyle dla niego pechowa, że mógłby legalnie i bez żadnych problemów wwieźć bursztyn do Polski, gdyby tylko zgłosił przewożony towar przy odprawie.

Jak wyjaśniają celnicy, zatrzymane w ten sposób okazy są po orzeczeniu przez sąd przepadku na rzecz skarbu państwa, przekazywane instytucjom muzealnym i naukowo-dydaktycznym. -Ostatnio Izba Celna w Białej Podlaskiej, decyzją Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, przekazała 10 kg bryłek spreparowanej żywicy kolumbijskiej i drobnego bursztynu do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Tym samym instytucje te wzbogaciły się o wartościowy materiał dydaktyczno-szkoleniowy i badawczy.
null
(fot. Izba Celna Biała Podlaska)

Komentarze wyłączone

Z kraju