Udzielenie pomocy jest proste i nic nie kosztuje. Rusza wyjątkowa kampania społeczna

W ostatnim czasie publikowaliśmy tajemnicze spoty, będące wstępem do przygotowywanej niezwykle ważnej kampanii społecznej. Latem część Ogrodu Saskiego w Lublinie zamieniła się też w plan zdjęciowy. Przyszedł czas na przedstawienie szczegółów.

W tym tygodniu swoją premierę miał spot otwierający kampanię społeczną „potrafiszpomoc.pl”. Jej głównym celem jest promowanie udzielania pierwszej pomocy a jednocześnie pokazanie, jak ważna a zarazem nieskomplikowana jest pomoc innym. Całość jest autorstwa pracowni kreatywnej Freshownia, która oprócz swojej sztandarowej działalności organizuje również akcje promocyjne i społeczne. Akcja realizowana jest przy współpracy z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Lublinie.

Praktycznie każdego dnia ratownicy medyczni w naszym regionie podejmują interwencje związane z osobami, które leżą na ulicy, w parku czy też na ławce. Są to zarówno osoby młode, jak też nie brakuje takich, w sile wieku. Niestety wciąż w społeczeństwie panuje przekonanie, leżąca osoba to pijak i nie warto zawracać sobie nią głowy. Tymczasem nierzadko zdarza się, że są to osoby chore, które np. mają kłopoty z krążeniem, dostały wylewu krwi do mózgu, czy też z innych powodów potrzebują szybkiej pomocy medycznej. Niestety nie brakowało też przypadków, że kiedy w końcu ktoś się zainteresował leżącą osobą, było już za późno.

Podobnych przypadków jest wiele. Można napotkać na błąkające się starsze osoby, które nie widzą gdzie się znajdują, na wielu dostępnych w sieci nagraniach zauważy się bez trudu kierowców, którzy widząc wypadek omijają rozbite auta nie interesując się losem poszkodowanych itp. Dlatego też powstała charytatywna kampania społeczna „potrafiszpomoc.pl”. Spot jak i kampania ma na celu promowanie pierwszej pomocy, jak i strony internetowej potrafiszpomoc.pl, na której znajduje się punkt po punkcie instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Wszystko to dostępne jest w trzech językach.

Do strony, oprócz adresu www, będzie prowadził kod QR umieszczony między innymi na naklejkach i plakatach, które mają być sukcesywnie rozpowszechniane w przestrzeni publicznej. Pojawią się m.in. na przystankach, w pojazdach komunikacji miejskiej i w wielu innych ogólnodostępnych i uczęszczanych miejscach. Kampania przypomina również, że nieudzielenie pomocy osobie potrzebującej, czy też przeszkadzanie ratownikom jest karalne. Obecnie, w dobie wszechobecnych kamer monitoringu czy też kamer zamontowanych w pojazdach, policjanci coraz częściej wszczynają tego typu postępowania.

Dlatego też widząc potrzebującą osobę, warto zatrzymać się na chwilę i sprawdzić, co jej dolega. Warto pamiętać, że nie trzeba mieć żadnej wiedzy medycznej, aby skutecznie udzielić pomocy. Często wystarczy zadzwonić po służby ratunkowe i pozostać do czasu ich przybycia. Te kilka minut może pomóc uratować życie.

Z uwagi na fakt, iż kampania ma wymiar społeczny i jest całkowicie charytatywna, każdy może ją wesprzeć, a tym samym pomóc w jej funkcjonowaniu oraz rozwoju. Środki na ten cel zbierane są za pomocą portalu Patronite. Będą one przeznaczane głównie na plakaty i naklejki oraz kolejne spoty. Z kolei na profilu akcji na Facebooku na bieżąco można obserwować postęp działań.

Patronem medialnym kampanii jest portal lublin112.pl.

(fot. wideo Zebra Production, Freshownia)

Jeden komentarz

  1. Bardzo dobra inicjatywa. WPR Lublin już zlikwidował 4 karetki „S” ( 3 osobowe z lekarzem), większość karetek „P” to zespoły 2 osobowe ( z racji na koszty załoga jest 2 a nie 3 osobowa) do obsady których też zaczyna brakować personelu.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!