Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Udawali policjantów, wyciągali pieniądze od seniorów. Działali na terenie czterech województw (wideo, zdjęcia)

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego w Puławach, współpracujący z kryminalnymi z KWP z Lublinie, zatrzymali trzy osoby podejrzane o oszustwa na szkodę seniorów. Grupa ta, podszywając się pod pracowników poczty oraz udając policjantów, wyłudziła od starszych osób kwotę przekraczającą 400 tysięcy złotych. Trójka oszustów, w skład której wchodzili 42-latek, 50-latek oraz 20-latka, działała na terenie czterech różnych województw.

Na początku września puławscy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenia dotyczące oszustw, których dopuszczono się na mieszkankach Puław. We wszystkich tych przypadkach kobiety otrzymywały telefony od rzekomego pracownika poczty, który podszywał się pod pracownika placówki pocztowej. Zadawane przez niego pytania dotyczyły miejsca zamieszkania, co uzasadniał jako błąd w adresie na przesyłce. Bez trudu uzyskiwał od swoich rozmówczyń ich rzeczywiste adresy zamieszkania.

Następnie kontaktowała się z nimi osoba, która przedstawiała się jako funkcjonariusz Policji. Informowała, że trwa akcja przeciwko oszustom i że pieniądze seniorek są w niebezpieczeństwie, ponieważ podały swoje adresy oszustowi, który wcześniej udawał pracownika poczty. Fałszywi funkcjonariusze sugerowali, że jedynym sposobem na zabezpieczenie pieniędzy jest schowanie ich w różnych miejscach w domu, takich jak lodówka, ogrodzenie posesji, wycieraczka przed drzwiami, a nawet w koszu na śmieci.

Oszuści obiecywali, że policjanci zajmą się dalszą opieką nad pieniędzmi i zwrócą je właścicielkom po zakończeniu akcji przeciwko oszustom. Byli tak przekonujący, że wszystkie kobiety uwierzyły i postępowały zgodnie z ich instrukcjami, przekazując przestępcom gotówkę, od 17 tysięcy złotych do nawet 50 tysięcy złotych. Po kilku godzinach, kiedy nikt nie kontaktował się z seniorkami, a tym bardziej nie zwrócił im pieniędzy, zrozumiały, że padły ofiarą oszustwa i natychmiast powiadomiły Policję.

Udawali policjantów, wyciągali pieniądze od seniorów. Działali na terenie czterech województw (wideo, zdjęcia)

fot. Policja Puławy

– Sprawą oszustw zajęli się kryminalni z puławskiej komendy, wspierani przez policjantów z KWP w Lublinie. Ich zaangażowanie i determinacja doprowadziły do ustalenia i zatrzymania trzech osób – 20-latki z Poznania oraz 42-latka i 50-latka z Warszawy. Wszyscy zatrzymani trafili do policyjnego aresztu w Puławach. Kolejne czynności prowadzone przez funkcjonariuszy dochodzeniowo – śledczych i kryminalnych doprowadziły do ustalenia, że oszuści, którzy działali na terenie Puław, oszukiwali też seniorów z trzech innych województw – podlaskiego, wielkopolskiego i śląskiego. W sumie łupem przestępców padło ponad 400 tysięcy złotych wyłudzonych od mieszkańców m.in Białegostoku, Kalisza, Radomia i Puław – informuje komisarz Ewa Rejn – Kozak z puławskiej Policji.

Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa, a 50-latek dodatkowo w warunkach tzw. recydywy co oznacza, że był już karany za podobne przestępstwa i odbywał z tego tytułu karę pozbawienia wolności więc w jego przypadku zagrożenie karą jest większe.

– Puławski sąd przychylił się do wniosków policjantów oraz prokuratora i zastosował wobec trojga zatrzymanych środek zapobiegawczy. Co najmniej trzy najbliższe miesiące kobieta oraz dwaj mężczyźni spędzą w areszcie tymczasowym – dodaje komisarz Ewa Rejn – Kozak.

Autor: redakcja

2 komentarze

  1. A kasę ktoś widział?

    • jak zawsze kasę zobaczy nietykalna kasta coby kara była łagodna, jak zawsze jest głośno przy aresztowaniach, jest sukces, sprawiedliwość, bla,bla i jak zawsze jest cisza odnośnie wyroków prawomocnych 🙂 Mięsu armatniemu ma się wydawać że jest jakaś sprawiedliwość a sędziowie żyją tylko z tych marnych pensyjek 16000 na mc. Panie premierze jak tu żyć….

Dodaj komentarz