Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Uczeń podstawówki znalazł na polu nietypowy kamień. Jak się okazało, natrafił na cenny zabytek (zdjęcia)

W trakcie prac polowych chłopiec zauważył nietypowy kamień. Zabrał go ze sobą a później dowiedział się, że to cenny zabytek. Dzięki temu odkryto nowe stanowisko archeologiczne.

Nowe, dotychczas nieznane stanowisko archeologiczne w naszym regionie zostało przypadkowo odkryte przez ucznia 3 klasy Szkoły Podstawowej w Dereźni Solskiej. Wszystko zaczęło się jesienią ub. roku, kiedy to chłopiec w trakcie prac polowych prowadzonych przez jego opiekunów w Dereźni Majdańskiej w gminie Biłgoraj zauważył nietypowy kamień. Jak później wyjaśniał, był to „dziwny krzemień”, zupełnie niepodobny do pospolicie występujących na okolicznych polach.

Postanowił wziąć go do domu, a po pewnym czasie w Internecie zaczął szukać informacji na temat kształtu kamienia. Wtedy to dowiedział się, że przed laty mógł on być wykorzystywany jako grot włóczni lub ostrze noża. Wtedy, wraz z mamą, poinformowali o znalezisku urząd konserwatorski w Zamościu.

Niedawno archeolodzy spotkali się z młodym odkrywcą, który pokazał im miejsce odnalezienia zabytku. Jak wyjaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski, już wstępna weryfikacja powierzchniowa terenu doprowadziła do kolejnych odkryć bardzo ciekawych i wartościowych zabytków archeologicznych.

Natrafiono tam na krzemienne wiórowce, łuszcznie i rdzenie oraz fragmenty naczyń glinianych. Znalezisko to stanowi cenne źródło wiedzy o kulturze materialnej z epoki neolitu, czyli z III tysiąclecia p.n.e., jak też okresu nowożytnego. Wszystko to wzbogaci zbiory Muzeum w Biłgoraju.

Uczeń podstawówki znalazł na polu nietypowy kamień. Jak się okazało, natrafił na cenny zabytek (zdjęcia)

Uczeń podstawówki znalazł na polu nietypowy kamień. Jak się okazało, natrafił na cenny zabytek (zdjęcia)

(fot. LWKZ)

10 komentarzy

 1. Chyba mama „szczególnie” tym znaleziskiem zainteresowała się…?

 2. Nie warto nic państwu pokazywać zabrać do domu i tyle bo nic z tego się nie ma złodziejka fafia RP

 3. będzie szczęściażem milionerem państwo pisowskie zapłaci mu za znaleźne grubą kasę i będzie szczęśliwym znalazcą ! bądź pozdrowiony chłopcze !

 4. Ogarnijcie sie wszyscy

  Z chorych ludzi składa się ten naród, biedny i glupi. Bo tacy ludzie…

  Btw.
  Czy wszędzie musicie wciskać politykę? Najwięcej z Was wypowiada się o Polsce, i porównuje nasz kraj do innych. ¾ z Was nie wychodzi poza granice swojej gminy. Mimo tego mówicie jak jest u innych. Z tego słyniemy.
  P.S.
  Polacy byli podzieleni już za czasów Kargula i Pawlaka.

  • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

   Polacy byli podzieleni już za czasów Kargula i Pawlaka, i to bardzo prosto.
   Dzielili się na mądrych i głupich – obecnie większość jest z tych drugich.

 5. Kaśka (w relacji spod samego Jaśka)

  Pokazał im miejsce odnalezienia zabytku, dzięki temu odkryto nowe stanowisko archeologiczne – no to już se chłop nie po uprawia ziemi, oj nie po uprawia…
  Dopóki nie wydrą z niej ostatniej skorupy, a jak nie daj Boże znajdą ludzkie szczątki… nic tylko znicze kupować (na własny grób).

 6. Tak cenne że mu nawet paczki ciastek nikt nie kupi ?
  A ojciec z matką będą dozgonie wdzięcznie że po zgodę na jakiekolwiek głębsze pracę ziemne będą na kolanach jechać do konserwatora.

 7. Ojciec na pewno zadowolony, świeżo siono pole przekopane w poszukiwaniu kamieni.