Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Turobin i Milejów nie będą miastami. Jest negatywna opinia w tej sprawie

Dwie miejscowości z województwa lubelskiego, Milejów i Turobin, starają się o uzyskanie praw miejskich. Wiadomo już, że nie mają na to szans. Oba wnioski zostały przez rząd odrzucone.

Wraz z końcem lipca ma zakończyć się rozpatrywanie wniosków o nadanie miejscowościom statusu miasta. W tym roku złożyło je 19 samorządów, w tym dwa z naszego regionu: Turobin w powiecie biłgorajskim i Milejów w powiecie łęczyńskim.

W przypadku Turobina z wnioskiem w tej sprawie wystąpiło do władz gminy m.in. Stowarzyszenie Turobińszczyzna. Jak wskazywano, miejscowość przed laty była już miastem, również w czasach obecnych posiada miejską zabudowę z charakterystycznym układem ulic. Dodatkowo mieszkańcy okolicznych miejscowości udając się do Turobina mówią, że idą czy też jadą do miasta.

Jeżeli zaś chodzi o Milejów, to do tej pory nigdy miastem nie był. Dlatego też uzyskanie tego statutu ma być prestiżem. Jednocześnie chodzi o większą szansę na rozwój.

Wiadomo już, że oba zostały rozpatrzone negatywnie. Jeżeli chodzi o Turobin, to już sama opinia Wojewody Lubelskiego była przeciwko zmianom. Lech Sprawka wskazał w niej na nieprawidłowości w zakresie określenia granic planowanego miasta. Mowa tu m.in. o brakach i błędach w dokumentacji. Chodzi m.in. o brak podziału pasów drogowych dróg publicznych, czy też przeprowadzonych niezgodnie z uchwałą konsultacjach z mieszkańcami w sprawie nadania Turobinowi statusu miasta.

Natomiast wniosek Milejowa, pomimo pozytywnej opinii Wojewody Lubelskiego, został odrzucony z uwagi na niezgodności w nazwach miejscowości. Z dokumentów wynika, iż siedzibą władz gminy Milejów jest miejscowość Milejów-Osada, natomiast w wykazie gmin i powiatów ujęto sam Milejów.

Jednak przede wszystkim wątpliwości wzbudził ów człon -Osada, który przypisywany jest jednostkom osadniczym o niższej randze i charakterystyczny dla terenów wiejskich. Nie pasuje więc do miasta. Dlatego też uznano, że gmina w pierwszej kolejności musi uporządkować nazewnictwo miejscowości. Nie bez znaczenia była również petycja, jaką mieszkańcy skierowali do MSWiA, sprzeciwiając się jakimkolwiek zmianom.

(fot. UG Turobin/dwbogucki Foto Video)

23 komentarze

 1. Milejów miastem XDDD Dobre xdd

 2. O kurcze czyli nie będzie metra w Milejowie ?? Jak to głosili po staruszkach urzędasy. Smutek

 3. To wojewoda niewie ,że zgodnie z PRD pasy na drogach nie muszą być wyznaczone.

 4. Pewnie wójtowie z PO lub PSL, a nie z PiS i dlatego

  • nieKrytyKrytyk

   w turobinie pisowiec, z 8900 dostał bonus do pensji na 17800.
   to mże już mu wystarczy. za taką kase odwracać głowe jak się reke podaje to takie typowo pisowskie.

 5. Janusz Turobiński

  Czyżby pisowska opozycja totalna w pisowskiej gminie Turobin dopięła swego. Ciekaw jestem co by powiedział wódz wiedząc co tu się dzieje

  • nieKrytyKrytyk

   a co ma powiedzieć odwróci głowe jak tusk z kaczorem, taki turobiński sejm. tylko pytanie czy andrzej ma kota.

 6. Nikt z tych wsi nie chce zmian na miasto oprócz urzedasów.

 7. Miasto to syf.

 8. Przeksztalcenie na miasto to dodatkowe stolki dla pasożytow urzedniczych , czyt. dla rodzin i pociotków.

 9. Janusz Turobiński

  Panie/Pani nie krytyk ma pan nieaktualną wiedzę odnośnie poborów wójta.Aczkolwiek te 17 tys było obrzydliwie niesprawiedliwe .W gminie stał się cud obniżono i wójtowi i radnym

 10. I to będzie ostatnia kadencja gospodarza a i obsada w urzędzie niech się zmieni na kadrę która będzie kompetentna a nie siedzą nic nie wiedzą tylko stołki grzeją.A pieniądze z dofinansowań uciekają bo nie ma komu poprawnie napisać wniosku.?

Z kraju

Sport