Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej. W Lublinie rozpoczął się Jarmark Jagielloński (zdjęcia)

Hasłem tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego jest re:tradycja. Tematem przewodnim wydarzenia są instrumenty tradycyjne. Impreza potrwa do niedzieli.

Lubelskie staromiejskie uliczki wypełniła tradycyjna muzyka i rzemiosło, a artyści z całej Polski prezentują swoją twórczość. Nie brakuje również koncertów, warsztatów, spotkań, czy wystaw. To oznacza, że rozpoczął się jeden z największych lubelskich festiwali, czyli Jarmark Jagielloński.

Tym razem tematem przewodnim wydarzenia są instrumenty tradycyjne. Festiwal skupia się wokół ich roli w kulturze ludowej, która polegała na tym, że towarzyszyły one wielu sytuacjom życia rodzinnego, obrzędowego i społecznego mieszkańców wsi. Grające na nich kapele i orkiestry były uczestnikami wesel i pogrzebów, zabaw i spotkań społeczności. Jednak rola instrumentów była i nadal jest zdecydowanie większa.

Tak jak w poprzednich latach wydarzenie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Nie brakuje również turystów, którzy specjalnie z tej okazji przyjechali do Lublina. Pełne obłożenie notują również lubelskie hotele.

(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. Dziady Lubelskie

  2. To nie ten sam jarmark co kiedyś. Zwykły kicz cepeliowski.

  3. Jak zwykle jest też tradycyjny lubelski jarmarczny oscypek z grilla

  4. Piejo kury piejo nie mają koguta aaaahaha buhehehe umc umc umc