Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Trzy duże farmy fotowoltaiczne powstaną na Lubelszczyźnie. Zapewnią energię dla 50 tysięcy gospodarstw

Trzy kolejne farmy fotowoltaiczne zbuduje na terenie województwa lubelskiego spółka PGE Energia Odnawialna. Dwie powstaną w powiecie chełmskim, jedna w radzyńskim.

Niebawem na terenie województwa lubelskiego rozpocznie się budowa kolejnych trzech dużych farm fotowoltaicznych. Inwestycję realizować będzie spółka PGE Energia Odnawialna, która otrzymała już pozwolenia na budowę obiektów. Ich łączna moc wyniesie ponad 100 MW.

Chodzi o trzy instalacje: Srebrzyszcze, Wrzosów i Żółtańce. Największą z nich będzie ta pierwsza, która powstanie kilka kilometrów od Chełma i będzie miała 60 MW mocy. Drugi obiekt, o mocy 32 MW, zlokalizowany zostanie w powiecie radzyńskim, trzeci zaś w powiecie chełmskim. Moc tego ostatniego zaplanowano na 15 MW.

Według wstępnych szacunków, średnioroczna produkcja wszystkich trzech farmy osiągnie poziom ok 116 GWh, co pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych. Plany wskazują, iż pierwsza energia z tych instalacji popłynie w 2024 r.

Obecnie PGE Energia Odnawialna posiada 24 elektrownie fotowoltaiczne, do tego 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych oraz, 4 elektrownie szczytowo-pompowe. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

19 komentarzy

 1. Zainteresujcie się 'farmą sloneczną’ w miejscowosci Pasieki pod Tomaszowem Lubelskim i dlaczego przez urzędników nie jest podłączona do sieci…

  • Gondol Jerzy z Nadwisły

   Nie jest podłączona do sieci, bo może indywidualnie zasilać przydomowe banki energii.
   Wiem, bo u siebie tak rozwiązałem wykorzystanie zielonej energii (u mnie bardziej wiatru).
   Musiałem bo najbliższa elektrownia jest 250 kilometrów (na skróty, tzn. samolotem).

 2. Hmm a jak jakaś firma chcę postawić farmę i sprzedawać energię, to problemy piętrzą się pod samo słoneczko… No się nie da, bo sieć nie wytrzyma. Ogólnie spadaj człowieku.
  Ale jak widać są równi i równiejsi.

  • Ten gościo coś ” kuma” ja teź , bo byłem zaintersowany wydzierźawić 5 ha pod panele i wszystko spełniałem , aby urzędy i urzędnicy robili bokami źeby ” niewypaliło” .

  • A co myślałeś??? Tłuste koty z PiS-u muszą zarobić 🙂

  • A taka prawda jest, że...

   A niby dlaczego zaraz ma być firma i odprowadzanie nadmiaru energii do sieci?
   Postawcie sobie z sąsiadami swoją farmę fotowoltaiczną, na swoim terenie, wyposażcie w stosowne banki energii, żeby Wam na dwie, trzy noce wystarczyło i zasilajcie chałupy bez łaski PGE czy innych lichwiarzy.

 3. Seba - ojciec Frania

  A co z farmami które powstają w miejscowości Kock

 4. dla siebie nie mozna robic energi bo jest akcyza podatki i piszcie głupot

 5. Bez farmy akumulatorow do tego to nie bedzie mialo sensu.

 6. Owoltaika jest ok. Więc po co stawib. Szkodliwe wiatraki??

 7. wiatraki sa szkodliwe bardzo natomiast fotowoltaika nieznacznie wiec po co sie pchac w wiatraki na lubelszczyznie gdzie jest b , duze naslonecznienie

 8. fotowoltaika jest ok!

 9. Szczególnie teraz w zimie jak słońce jest trzy dni w miesiącu.

 10. z tego to tyle pradu ze…..