Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

„Trzecia fala pandemii wirusa SARS-CoV-2 nabiera tempa”. Apel wojewody lubelskiego do mieszkańców (wideo)

W związku ze wzrostem liczby zakażeń wojewoda lubelski Lech Sprawka zaapelował do mieszkańców o samodyscyplinę. Wojewoda skierował swoje słowa szczególnie do osób, które podchodzą sceptycznie do tego, czy mamy zjawisko pandemii, czy też nie.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zwrócił się do mieszkańców z apelem w związku z obecną sytuacją epidemiczną w regionie. Jak zaznaczył wojewoda trzecia fala pandemii wirusa SARS-CoV-2 nabiera tempa.

– W naszym województwie dynamika wzrostu zakażeń jest znacznie niższa niż w innych regionach kraju, niemniej jednak jest tendencja wzrostowa. Ponadto, wzrasta liczba osób hospitalizowanych: w niedzielę przybyło 36 osób, wczoraj kolejne 63. Oznacza to, że zarówno zaraźliwość, jak zjadliwość, szczególnie nowej mutacji koronawirusa jest na tyle wysoka, że wymusza konieczność bardzo zdyscyplinowanych działań w wymiarze indywidualnym i zbiorowym. Szanowni Państwo, na terenie naszego województwa są rejony, które w szczególny sposób są w tej chwili narażone. Najtrudniejszą sytuację mamy aktualnie w powiecie hrubieszowskim, gdzie średnia tygodniowa liczba zakażeń wynosi 40 mieszkańców na 100 tys., następnie powiat biłgorajski – 39,2, miasto Biała Podlaska – 34,7, powiat świdnicki – 32,9, miasto Zamość – 30,7. Kolejne powiaty także mają stosunkowo wysoki wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców w układzie siedmiodniowym – powiedział Lech Sprawka.

Wojewoda zwrócił się do mieszkańców, aby zachowali dużą samodyscyplinę mówiąc, że to od nas zależy, czy zostanie zahamowana wysoka dynamika wzrostu zakażeń oraz osób hospitalizowanych, czy też nie.

– Bardzo proszę o przestrzeganie zasady: dezynfekcja, dystans społeczny, maseczka, a także o to, aby nie zwlekać z kontaktem z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, kiedy pojawiają się objawy, szczególnie grypopodobne. Proszę o szybki kontakt z lekarzem i niebronienie się przed skierowaniem na badania, bo tylko szybka i skuteczna izolacja osób zakażonych zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Proszę również o maksymalne ograniczenie aktywności poza domowej i poza zawodowej. Róbmy tylko to, co niezbędne w sensie kontaktu społecznego – zaapelował wojewoda.

Lech Sprawka zwrócił się także z prośbą do wszystkich instytucji, jednostek samorządu terytorialnego, zakładów pracy, różnych organizacji o powstrzymanie się przed – w tej chwili niekoniecznymi – dużymi spotkaniami na rzecz kontaktu zdalnego. Rozprzestrzenianie się wirusa ma miejsce m.in. właśnie poprzez spotkania organizowane na różnych poziomach różnych instytucji.

– Zwracam się z bardzo serdeczną prośbą do lekarzy POZ, abyście Państwo zachęcali swoich pacjentów do otwartego kontaktu z Wami, ale również przełamywanie barier w chęci poddania się badaniom laboratoryjnym. System badań laboratoryjnych w naszym województwie jest drożny, dlatego zachęcam do szybkiej identyfikacji osób zakażonych, a w ślad za tym, do ich izolacji. Zwracam się także do wszystkich osób, które podchodzą sceptycznie do tego, czy mamy zjawisko pandemii, czy też nie. Szanowni Państwo, w ramach zgodnego współżycia społecznego pozwólcie innym stosować się do obowiązujących zasad. Nie propagujcie postulatów znoszenia czy łamania ograniczeń. Stoimy przed bardzo poważnym wyzwaniem. Im większa teraz będzie samodyscyplina, tym większą mamy szansę na skrócenie czasu obowiązywania ograniczeń i spędzenia – w miarę spokojnego – Świąt Wielkanocnych. Całą społeczność województwa lubelskiego proszę o samodyscyplinę. Jest szansa na to, żeby w naszym regionie nie powtórzyła się druga fala z przełomu października i listopada 2020 roku. Mamy szansę na ograniczenie skali zakażeń i osób hospitalizowanych, a w ślad za tym również zgonów. Jednak tylko i wyłącznie wspólnym działaniem jesteśmy w stanie ten cel osiągnąć. Dziękuję!” – zakończył apel Lech Sprawka.

(fot. wideo LUW)

54 komentarze

  1. Panie Wojewodo, to może pan coś pomoże na niedostępny dla pacjentów ośrodek w Żółkiewce?

    • Wujek dobra rada

      Wojewoda już pomógl…zalecił samodyscypilnę. Nic więcej nie pomoże.

Z kraju