Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Trzeba mieć wyjątkowe szczęście, aby spotkać to zwierzę. Biały daniel pojawił się w naszym regionie (zdjęcia)

W lasach województwa lubelskiego zauważony został biały daniel. Zwierzęta te, w takim umaszczeniu, są niezwykłą rzadkością.

Od jednego z naszych czytelników otrzymaliśmy informację o nietypowym zwierzęciu, napotkanym w jednym z lasów na terenie powiatu radzyńskiego. Pan Mateusz przejeżdżając w okolicach Wohynia dostrzegł stado zwierząt, z czego część z nich miało zupełnie białe umaszczenie.

Jak ustaliliśmy, były to daniele. Niektóre z tych zwierząt posiadają właśnie białą sierść. Choć występują one w lasach naszego regionu, to jednak nie jest łatwo je spotkać na swojej drodze. Według ostatniego liczenia, jakie odbyło się w marcu ubiegłego roku, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie żyje ok. 800 danieli. Liczba ta z roku na rok rośnie.

W porównaniu do saren, których jest 65 tys. szt, czy też jeleni, których naliczono się 14 tys. sztuk, jak również łosi czy dzików, których w lasach naszego regionu jest odpowiednio 6,5 tys. i 2 tys., populacja danieli jest niewielka. Jednak jak się okazuje, można się na nie natknąć czy to podczas leśnych spacerów, czy też przejeżdżając przez tereny leśne.

Gatunek ten nie jest w Europie rodzimym. Naturalnym regionem występowania tych zwierząt jest Azja Mniejsza. Daniele mają rudobrązowe umaszczenie, które przecinają jasne plamy. Przy czym zdarzają się, choć niezwykle rzadko, tak jak w tym przypadku również białe osobniki.

Trzeba mieć wyjątkowe szczęście, aby spotkać to zwierzę. Biały daniel pojawił się w naszym regionie (zdjęcia)

Trzeba mieć wyjątkowe szczęście, aby spotkać to zwierzę. Biały daniel pojawił się w naszym regionie (zdjęcia)

(fot. nadesłane – Mateusz)

13 komentarzy

 1. Jastrząb skurczywyk

  O jej

 2. To kiedy jakiś „prawomyślny” myśliwy pochwali się jego skórką?

 3. Nie pokazywać myśliwym bo, zaraz utłuką.

 4. taki sam hit jak to że PIS dalej rządzi w Polsce

  • Bo rządzi i dalej po wyborach będzie rządził. Co prawda nikt nie pochwali się że zagłosuje bo mądrzy ludzie mają dość ujadania fanatyków opozycji pod ich adresem.

   • Wyborcy PiS i mądrość, inteligencja? To się w żaden sposób nie łączy, także skończ fantazjować o mitycznym fanatyzmie opozycji.

   • Fanatyczni to są. wielbiciele cara i jego kota. Daliby się obedrzeć ze skóry dla niego.

 5. Gratulacje, nadaliście namiary bandzie pijanych łowców.

 6. eee, tam... co tam...

  W lasach województwa lubelskiego zauważony został biały daniel – to jeszcze nic, niektórzy widują białe myszki, ale był też adwokat, który w środku nocy dostrzegł kota i taki był ty zaskoczony, że walnął w budynek teatru (!)

 7. Znam Daniela, mieszka w Łęcznej, biały jest, ale to żadna sensacja bo obibok, leń i moczymorda na utrzymaniu osrodka pomocy społecznej i nas, podatników.

 8. Piękne zwierzątko, oby mu się nic nie stało.

  • Przynajmniej jeden normalny rozsądny komentarz. Bo reszty to się czytać nie da… Pozdrawiam serdecznie Panią , Pani Agnieszko

 9. Ja tez ostatnio widziałam takiego na terenie powiatu radzynskiego. Tylko że z drugiej strony. Okolica lasów Kępki.

Z kraju

Sport