Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Trwają przygotowania do Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki „Falkon”

W dniach od 8 do 10 listopada na terenie Targów Lublin odbędzie się organizowany pod naszym patronatem Ogólnopolski Festiwal Fantastyki „Falkon”. Przygotowano 600 punktów programu, będzie 400 twórców atrakcji oraz 35 gości.

W listopadzie w Lublinie odbędzie się tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Fantastyki „Falkon”. Będzie to 20, jubileuszowa edycja wydarzenia, które zaplanowano na trzy dni. W tym czasie organizatorzy zapewnią ponad 600 wydarzeń związanych z szeroko pojętą fantastyką i kulturą popularną. Będą spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami; prelekcje, wykłady i panele dyskusyjne, podzielone na bloki tematyczne; konkursy, warsztaty, pokazy oraz wystawy; wszelkiego rodzaju gry: komputerowe, konsolowe, planszowe, karciane, bitewne, rpg i larp; kilkadziesiąt stoisk handlowych, informacyjnych i programowych a także dwa branżowe turnieje: NERD i Kosplay.

Festiwal zostanie podzielony na strefy. W każdej z nich będzie można znaleźć coś interesującego. Rdzeniem programu Falkonu są prelekcje, warsztaty i konkursy i właśnie tu zaplanowano w programie kilkaset punktów. Kolejną strefą będą Spotkania Autorskie z gośćmi.Jeżeli chodzi o gry planszowe, to na ten cel zostanie wykorzystana cała hala A, która zamieni się w wielki gamesroom, w którym nie zabraknie najbardziej kultowych jak również najnowszych pozycji. Na Falkonie nie zabraknie również gier komupterowych i konsolowych, w tym przeróżnych turniejów. Cały budynek szkoły podstawowej sąsiadującej z targami będzie zaś poświęcony na rzecz gier RPG i LARPów. Będzie też konkurs Kosplay, czyli fantastyczna maskarada przeznaczona dla twórców przebrań z gier, książek, filmów, anime i komiksów. Nerd, to z kolei autorski konkurs Falkonu. Ma on wyłonić najlepszego z najlepszych graczy RPG. Jak co roku przygotowana zostanie również strefa dla najmłodszych.

Wiadomo już, że gośćmi festiwalu Falkon będą: Grupa Filmowa Darwin, Witold Jabłoński, Alicja Janusz, Agnieszka Hałas, Zespół Machina, Magdalena Kowalska-Cichy czy też Jacek Komuda. Grupa Filmowa Darwin, znana jest z serii produkcji na YouTubie „Wielkie konflikty”, w której wcielając się w znane powszechnie postacie wywracają ich historie o 180%. Witold Jabłoński to pisarz, tłumacz i lekkostrawny cynik. Spod jego pióra wyszły między innymi cykl „Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer”, „Miasto nawiedzonych” oraz „Słowo i miecz”. Alicja Janusz na co dzień tropi legendy i zapomniane historie, a hobbystycznie studiuje filologię niderlandzką. Ukończyła lingwistykę stosowaną na UMCSie i została tłumaczką, w międzyczasie pisząc swoją debiutancką powieść „Ballady ze spalonego traktu”.

Agnieszka Hałas z wykształcenia jest biologiem a obecnie wykonuje tłumaczenia naukowe, specjalistyczne i przekłada beletrystykę. Jest autorką opowiadań, za swoją twórczość została wyróżniona Reflektorem „Nowej Fantastyki”. Zespół Machina można pamiętać z telewizyjnego show „Must Be The Music”, gdzie muzycy otarli się o półfinał. Magdalena Kowalska-Cichy może pochwalić się tak oryginalnym hobby jakimi są dzieje prześladowania czarownic oraz funkcjonowanie dawnego wymiaru sprawiedliwości. Jacek Komuda znany jest chociażby z cyklu „Samozwaniec”, który opowiada o wyprawie Dymitra Samozwańca na Moskwę na początku XVII wieku lub z „Galeonów Wojny” nawiązujących do walk polskiej floty za czasów Zygmunta III Wazy.

Będzie też strefa fantastycznych inicjatyw, czyli miejsce przeznaczone dla osób tak kreatywnych i twórczych. W ubiegłym roku ich stoiska zajęły powierzchnię ponad 1700m2. Podczas tej edycji Falkonu organizatorzy postanowili również promować działania i pomysły fanów szeroko pojętej fantastyki. Trwa też nabór wolontariuszy, którzy mają być sercem i nieodłączną częścią falkonowej ekipy. Każdy z nich otrzyma darmową wejściówkę na cały festiwal, umowę, koszulkę i specjalnie wydzielone miejsce do spania.

(fot. lublin112)

5 komentarzy

  1. Co kuria na takie bezeceństwa?

    • Nic, ponieważ wynajęliśmy sobie zaprzyjaźnionego ojczulka jako naszego kapelana, hajs się zgadza, więc cisza w eterze. Skoro mają żołnierze, strażacy, pogranicznicy, celnicy, marynarze, policjanci – to dlaczego nie my? Tym bardziej, że zapłacone ze składek, a nie z waszych podatków. Ale swoją drogą – można było znaleźć lepsze zdjęcie na czołówkę artykułu, np. z urodziwymi młodymi fankami. Ja wiem, że ta morda ma się kojarzyć z Wiedźminem, ale nie każdy załapie, i stąd takie debilne pytania jak to powyżej.

    • Tragiczny jest poziom komentarzy w tym serwisie. Nie wiadomo czy pisane specjalnie, żeby pobudzić dyskusję, czy naprawdę ludzie mają taki problem ze sobą 😀

    • Nic, też propagują fantastykę

  2. Dawno temu radzieccy wielorybnicy złowili wyjątkowo dorodnego zwierza. Problemem okazało się zmierzenie go, bo od głowy do ogona wychodziło 20 metrów, a od ogona do głowy tylko 18. Niewiele myśląc, rybacy wysłali iskrówkę do Radzieckiej Akademii Nauk z pytaniem, czy to możliwe? Akademicy odpowiedzieli: – Tak, to możliwe.Nauka radziecka zna podobne przypadki. Na przykład od czwartku do poniedziałku mijają 4 dni, a od poniedziałku do czwartku tylko 3.

Z kraju