690 680 960

Trwają narodziny koników polskich. To symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego (zdjęcia)

Jak co roku przełom zimy i wiosny to czas narodzin koników polskich na Roztoczu. Zwierzęta te, będące potomkami tarpanów, żyją bez znacznej ingerencji człowieka w ostoi w pobliżu stawów „Echo” oraz w hodowli stajennej we Floriance.

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już pod koniec stycznia, na świat przyszło kolejne pokolenie koników polskich. Jako pierwszy narodził się ogierek, miało to miejsce w hodowli rezerwatowej Roztoczańskiego Parku Narodowego. Po kilku godzinach pojawiły się kolejne źrebaki. W tej tzw. ostoi koniki przebywają od 1982 roku i żyją w naturalnych warunkach. Obecnie przebywa tam 16 zwierząt.

Jak wskazują pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego, którzy sprawują opiekę nad konikami, ten rok jest wyjątkowy. Wszystko dlatego, że mija właśnie 40 lat od czasu, kiedy sprowadzono je w to miejsce. Początkowo były to 5 zwierząt: 4 klacze i 1 ogier. Specjalnie dla nich, w okolicach Stawów Echo, stworzono ostoję, która wówczas zajmowała 40 ha.

Rok później było już pierwsze źrebię. Do tej pory w hodowli rezerwatowej urodziło się 215 źrebiąt. Wraz z rozwojem stada, powiększona została także ostoja, która obecnie ma ok. 200 ha.

Koniki polskie są też symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jest to jedyna rasa koni prymitywnych w Polsce, są one potomkami tarpanów. Odziedziczyły po nich niski wzrost, wynoszący do 140 cm w kłębie, oraz myszate umaszczenie. Charakteryzuje je ogromna ufność do człowieka, zaś wyróżnia spokojny temperament.

We Floriance znajduje się również hodowla stajenna. Jest ona uzupełnieniem hodowli rezerwatowej oraz pozwala na utrzymanie koników odłączonych z ostoi. Zwierzęta są tam również przygotowywane do pracy z człowiekiem, czyli chodzenia w zaprzęgu czy też w siodle. Każdego roku kilka koników jest też sprzedawanych.

(fot. RPN/Paweł Marczakowski)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!