690 680 960

Trwa szyszkobranie na Roztoczu. Planują zebrać prawie 5 ton szyszek (zdjęcia)

Z plantacji nasiennej świerka pospolitego w Nadleśnictwie Zwierzyniec zostanie zebranych 4,7 tony szyszek. Duży urodzaj pozwoli to na zgromadzenie zapasów nasiennych tego gatunku dla wielu nadleśnictw lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Tegoroczne obfite kwitnienie świerkowych koron było zapowiedzią urodzaju szyszek. Jego wystąpienie umożliwiły sprzyjające warunki atmosferyczne w czerwcu oraz odpowiednia wilgotność gleby i jej zasobność w składniki pokarmowe.

– Coroczne obfite obradzanie szyszek na tych samych drzewach jest niemożliwe z przyczyn fizjologicznych. W przypadku naszej dyrekcji, lata dobrego urodzaju świerka występują cyklicznie co 3-4 lata. Świerki w drzewostanach zaczynają obradzać przeciętnie w wieku ok. 30 lat, plantacje zwierzynieckie mają 14 i 16 lat i występuje na nich drugi raz obfity urodzaj – informują pracownicy Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Lublinie.

Zbieranie szyszek odbywa się w specjalnie wyznaczonych i zagospodarowanych do tego celu drzewostanach i plantacjach. Na plantacjach nasiennych w Leśnictwie Nowiny rozpoczęło się ono już w grudniu zeszłego roku. To najlepszy czas na zbiór szyszek drzew iglastych, ponieważ są w tym okresie jeszcze dojrzałe i zamknięte.

– W grudniu udało nam się zebrać 2,2 tony szyszek, a do połowy stycznia planujemy jeszcze zbiór 2,5 tony, co łącznie da nam 4,7 tony. Chcemy do maksimum wykorzystać zeszłoroczny urodzaj oraz dobre warunki pogodowe – zaznacza Piotr Szewczuk, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Zwierzyniec.

Leśnicy planują zebrać niemal 5 ton szyszek z czego zostanie pozyskany zapas nasion wystarczających na lata słabego urodzaju. Dzięki temu w nadleśnictwach dyrekcji będzie możliwy właściwy udział świerka w planowanych nasadzeniach, zarówno w bieżącym roku, jak i w kolejnych latach. Warto zaznaczyć, że nasiona pochodzące z tak dobrego urodzaju charakteryzują się wysokimi parametrami siewnymi. Wyhodowane z nich sadzonki będą wykorzystane przy zakładaniu upraw leśnych oraz plantacji choinkowych.

(fot. RDLP)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas