Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Trwa rozbudowa struktur WOT. Nowy batalion w Kraśniku rekrutuje ochotników

WOT rozbudowują swoje struktury w województwie lubelskim. W nowo powstałym batalionie lekkiej piechoty w Kraśniku na ochotników wciąż czekają wolne stanowiska do terytorialnej służby wojskowej oraz etaty dla żołnierzy zawodowych. To ciekawa oferta dla mieszkańców powiatów kraśnickiego, opolskiego i janowskiego.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” wciąż przyjmuje w swoje szeregi nowych ochotników. W ubiegłym roku w wyniku rozbudowy struktur WOT w naszym województwie, w Kraśniku przy ul. Lubelskiej 159 powstał 24 batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 2 LBOT. Oficjalnie nowy batalion rozpoczął działalność w październiku 2022 r. Jego stałym rejonem odpowiedzialności są powiaty: kraśnicki, janowski i opolski. Dowódcą 24 batalionu lekkiej piechoty jest ppłk Krzysztof Krawczyk. Docelowo batalion w Kraśniku będzie liczyć ponad 650 żołnierzy.

Siedziba 24 batalionu lekkiej piechoty, znajduje się przy ul. Lubelskiej 159 w Kraśniku. To dawne tereny wojskowe, gdzie niegdyś mieściły się, m.in. wojskowe magazyny i budynki administracyjne. W 2022 roku nabrały tempa prace związane z przystosowaniem koszar do potrzeb batalionu lekkiej piechoty. Obecnie trwają prace budowlane oraz remont budynków koszarowo-biurowych, pomieszczeń gospodarczych i garażowych, które potrwają do końca 2025 r. Do tego czasu żołnierze będą stacjonować w specjalnie wybudowanym miasteczku kontenerowym.

Rekrutacja ochotników do 24 batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku wciąż trwa. Na kandydatów czekają wolne miejsca zarówno do terytorialnej służby wojskowej jak i kadry zawodowej. Każdy, kto czuje powołanie, by służyć ojczyźnie i wspierać mieszkańców swojego regionu oraz spełnia podstawowe wymogi może zostać żołnierzem WOT.

Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza służba wojskowa. Każdy w wieku 18-55 lat (w przypadku szeregowych) oraz 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz kto pomyślnie przejdzie szkolenie podstawowe może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, nie pełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego.

W szeregach WOT swoje miejsce znajdą zarówno osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i osoby bez zatrudnienia, ludzie młodzi szukający możliwości rozwoju zawodowego, jak i starsi z większym doświadczeniem życiowym i zawodowym.

Korzyści ze służby w WOT

Wojsko postrzegane jest dziś jako atrakcyjny i dobrze opłacany zawód, który daje stabilizację finansową i możliwości wszechstronnego rozwoju. Decyzja o rozbudowie WOT w naszym województwie dała mieszkańcom Lubelszczyzny nowe i atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego w wojskowości. Nowy batalion w Kraśniku to ciekawa oferta szczególnie dla mieszkańców powiatów: kraśnickiego, opolskiego i janowskiego.

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej otrzymują nieopodatkowane uposażenie za każdy dzień służby w wysokości 129,90 zł oraz 456 zł dodatku za gotowość. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe.

Służba w WOT to także inwestycja w rozwój zawodowy i osobisty. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych, a po 3 latach służby ma również otwartą ścieżkę kariery zawodowej w wojsku poprzez kursy podoficerskie i oficerskie. Niebagatelną wartością jest możliwość osobistego zaangażowania w budowanie systemu bezpieczeństwa kraju i naszych małych ojczyzn.

Jak wyglądają szkolenia?

Osoby wstępujące w szeregi WOT, które nie posiadają doświadczenia wojskowego muszą przejść szkolenie podstawowe trwające 16 dni, zakończone przysięgą wojskową. Żołnierzy rezerwy obowiązuje 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Proces szkolenia Terytorialsów w sumie trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym. Pierwszy rok, to szkolenia indywidualne, których celem jest opanowanie przez żołnierza prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. W drugim roku odbywają się szkolenia specjalistyczne na przydzielonym stanowisku np.: saper, medyk, radiotelefonista, strzelec wyborowy. Trzeci rok szkoleń to czas zgrywania pododdziałów.

Szkolenia żołnierzy WOT odbywają się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Raz w roku każdy żołnierz obowiązkowo musi odbyć 2-tygodniowe zgrupowanie poligonowe. Terytorialsi uczestniczą również w dynamicznych ćwiczeniach u boku wojsk operacyjnych, a także wojsk z USA i NATO oraz licznych kursach doskonalących zgodnie z funkcją pełnioną w pododdziale.

Jak zostać żołnierzem 2 LBOT?

Mieszkańcy powiatów kraśnickiego, opolskiego i janowskiego, którzy są zainteresowani służbą w 2 LBOT, w 24 batalionie lekkiej piechoty w Kraśniku mogą składać wnioski o powołanie do służby w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 2 LBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat procedury rekrutacyjnej można uzyskać na stronie internetowej https://www.zostanzolnierzem.pl lub skorzystać z bezpłatnej infolinii 800-696-077.

Wybierz dogodny dla siebie termin

Terminy szkoleń podstawowych w 2 LBOT w 2023 r. dla osób, które nigdy nie były w wojsku: 24.02-11.03, 12-27.05, 30.06-15.07, 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 – kontynuacja podczas ferii zimowych w 2024 r. Terminy wcieleń na szkolenia wyrównawcze w 2023 r. dla żołnierzy rezerwy, którzy myślą o powrocie do wojska: 04.03, 12.05, 01.07, 15.09 oraz 07.10.

(fot. źródło WOT)

16 komentarzy

 1. Rrr eeedakor Mi MIchnik

  Za każdy dzień służby w wysokości 129,90 zł oraz 456 zł dodatku za gotowość to też pieniądze, a ponoć żaden pieniądz nie śmierdzi.
  A przy okazji można się czegoś nauczyć. Na ten przykład: że nie zagląda się do lufy z pasem na spuście, bo po co.
  Przecież i tak nie zobaczysz, jak pocisk stamtąd akurat wylatuje.

  • --------------------

   Aaa daś jeszcze żyjesz ?
   kiedy w końcu odejdziecie ?
   Leszek… Włodek….Lechu…
   co ? co ? tylu ich ??

  • Niezlym desperatem trzeba byc zeby za takie grosze robic z siebie posmiewisko. No chyba ze po sluzbie zajezdzaja we wsi pod sklep w mundurze to wtedy to jest nie lada prestiz

   • Swoim komentarzem zrobiłeś z siebie pośmiewisko.

    • Czyzby urazony desperat z wot? Jesli chcesz sluzyc ojczyznie i nosic mundur to idz do prawdziwego wojska a nie swiruj zolnierza tylko w weekendy. No chyba ze kondycja nie pozwala zdac egzaminow sprawnosciowych to wtedy siedz w domku chlopczyku

   • Cha cha cha – odezwał sie MON-owiec zza biurka. Testy to robisz sobie ciążowe bo inne są za trudne.
    Nie zaliczysz nawet panienki a co dopiero testu w WOT. Stary MON-owski capie.

 2. I bardzo kurdę dobrze.

 3. Czy czeka nas długa wojna?

  • Nie czeka nas żadna wojna bo Putin ma pierońskiego pietra przed taką partyzantką, która doskonale sprawdza się w Ukrainie.

   • Pamiętacie jak Amerykanie zakończyli wojnę z Japonią?
    Wystarczyły 2 bombki.
    Jakby tak Putin znał historię…

    • Jakbyś bardziej znał historię to byś wiedział że to nie bomba atomowa zakończyła wojnę a atak związku radzieckiego z drugiej strony czyli otworzenie drugiego frontu i właśnie wtedy Japonia wiedziała że lepiej się podać amerykanom niż iść pod but kacapów

 4. Narazie Putin pozbywa się starego sprzętu na deser ma najnowsze technologie.

  • TIA srutin i nowe technologie 🙂 UBAW po pachy …. „starcze” goń ruskie – wszystkie już na Księżycu.

 5. Jakby miał takie nowe technologie to dawno by je wykorzystał i szedł dalej w Europe ale sami ruscy uwierzyli w swoją propagandę drugiej armi świata haha

Z kraju