Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Trwa inwazja modliszek. Wszystko przez to, że jest coraz cieplej

Nasi Czytelnicy zaalarmowali nas o dziwnych owadach, które w ostatnim czasie pojawiły się, ale wcześniej ich nie widzieli. To modliszki i co ciekawe coraz częściej można je spotkać w różnych regionach kraju.

Zielony, sporej wielkości owad zawitał do mieszkania jednego z naszych Czytelników, z kolei do innego przywędrował na parapet, do siedziby firmy. Jak ustaliliśmy, w tym roku, w okresie letnim trwa ekspansja modliszek na terenie całego kraju. Owady widziane były w wielu regionach Polski, także na Lubelszczyźnie.

Wysokie temperatury w ostatnich miesiącach sprzyjały powiększaniu się populacja tych owadów. Poza tym przybyło pokarmu, którym żywią się modliszki. Dzięki temu pojawiało się więcej potomstwa tego gatunku.

Modliszki na ogół nie są agresywne wobec człowieka, ale mogą „uszczypnąć” aparatem zębowym. Owady jednak same z siebie nie atakują człowieka. Jeżeli średnie temperatury w poszczególnych miesiącach będą wysokie a zima ciepła, możliwe że modliszek będzie jeszcze więcej.

Kilka słów o modliszkach

Modliszki to owady występujące najliczniej w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Nazwę zawdzięczają pozycji, przypominającej osobę ze złożonymi rękoma do modlitwy. Na świecie żyje ok. 2300 gatunków modliszek. Owady te są drapieżne, a czasem występuje u nich kanibalizm. I co ciekawe to nieprawda, że każda kopulacja kończy się zjedzeniem samca przez samicę. Takie zdarzenie zachodzi tylko w 5 do 30% przypadków.

2015-08-18 19:14:24
(fot. Nadesłane Marek)

14 komentarzy

 1. u mnie pies ze 3 wyłapał, więcej nie widziałem 🙂

 2. Widziałem dzisiaj w Lublinie 🙂

 3. Nie widziałem czegoś takiego.

 4. Gdzie można je poobserwować ? Porobić zdjęcia ?

 5. W tym roku również jest jakiś masakryczny wylęg os.

 6. Osy i te cholerne GZY,które są przeraźliwie natrętne i gryzą człowieka bardzo boleśnie. A Modliszka to paskudna kreatura .Samica zaraz po akcie płciowym zżera swojego amanta.Prawie jak niektóre dzisiejsze kobitki,:-)

  • Pietrek, don’t worry, zżerają tylko 5% samców, może na Ciebie nie trafi! 🙂

  • Nooo, miałem dwie „modliszki” w domu jedna codziennie dzwoniła do radia co ma ryja i modliła się wraz z prowadzącym audycje klechą, a druga, młodsza z mojej pensji płaciła wysokie rachunki za te telefony.
   Szczęściem dla mnie, starszą Bozia powołała do grona aniołków, a przed młodszą uratował mnie rozwód. 🙂

 7. przynajmniej komarów bardzo mało w tym roku

 8. bo było odkomarzanie… a i pogoda niebardzo sprzyjała

 9. Jednego wieczoru widziałam 2 w Hrubieszowie. Agresorki małe, jak się je zaczepi to chcą walczyć.

 10. znalazłam jedną modliszkę i to co zaobserwowałam to chętnie je szynkę wędzoną tą lepszą , mięso z makreli wędzonej to tłuściejsze zjadła go bardzo dużo, miąższ z winogrona ,pije wodę .wcale nie trzeba dawać owadów żywych.Spróbujcie to sami zobaczycie może one jedzą wszystko dlatego czasem i samca niestety ,ale to nie jest wcale taki potwór,bardzo sympatyczny owad .dużo ich pewnie w miastach bo już biedne owady a także zwierzęta nie maja gdzie się podziać bo najważniejsze są autostrady.

Wiadomości z info112