690 680 960

Trójwymiarowe nowości w aplikacji Turystyczny Lublin. Można zobaczyć budynki, których już nie ma (wideo)

Aplikacja Turystyczny Lublin powraca w nowej odsłonie. Niezbędnik turysty, zawierający najważniejsze informacje o atrakcjach turystycznych, wydarzeniach, noclegach i gastronomii, wzbogacono o moduł rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki temu mieszkańcy i turyści mogą zobaczyć budynki kiedyś charakterystyczne dla krajobrazu miasta, a dziś już nieistniejące – kościół farny i wieżę ciśnień.

– Nowa aplikacja Turystyczny Lublin to nie tylko garść praktycznych informacji, ale także odmienne spojrzenie na zwiedzanie Lublina. Odkrywanie miejsc, które nie istnieją intryguje i skłania do sięgania w głąb dziejów naszego miasta. Lublin ma wiele historii do opowiedzenia, a nowoczesne rozwiązania pomagają je nie tylko przekazać, ale i zwizualizować. Technologia rozszerzonej rzeczywistości pozwala na przywrócenie do życia obiektów dawnego krajobrazu Lublina, których dziś nie ma już w przestrzeni miasta. To kolejny krok w stronę wdrażania unikatowych rozwiązań w lubelskiej turystyce – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Aplikacja Turystyczny Lublin od kilku lat stanowi podręczny i czytelny niezbędnik turysty. Jej nowa, zupełnie odświeżona wersja w dalszym ciągu zachowuje charakter informacyjny. Turysta dowie się gdzie zjeść, gdzie nocować, a także jakie atrakcje zobaczyć w Lublinie i najbliższej okolicy. Każde z zebranych w rozbudowanej bazie miejsc posiada opis, materiał zdjęciowy oraz przyporządkowaną dokładną lokalizację na mapie. Użytkownicy mogą także sprawdzić na bieżąco aktualizowane informacje o wydarzeniach, jakie odbywają się w mieście. Nowością w aplikacji jest moduł AR (technologia rozszerzonej rzeczywistości). Obiekty poddane wirtualnej rekonstrukcji to kościół farny pw. św. Michała Archanioła zlokalizowany niegdyś przy ul. Grodzkiej, dziś plac Po Farze oraz wieża ciśnień z placu Wolności, kiedyś placu Bernardyńskiego.

Oba odtworzone budynki były niezwykle istotne dla dawnego Lublina. Kościół farny przez pięć wieków był najważniejszą świątynią katolicką w mieście. Pełnił funkcję kolegiaty, wokół której powstała plebania, szpital, szkoła, a także pomieszczenia na cele społeczne i kulturalne. Murowana świątynia powstała w XIII w. i na przestrzeni lat kilkukrotnie ją rozbudowywano i modyfikowano, głównie z powodu zniszczeń wskutek pożarów czy nieprzyjacielskich najazdów. W XIV w. dobudowano do niej wieżę, która stanowiła najwyższy punkt ówczesnego Lublina. W latach 1826-1832 kościół farny pełnił funkcję katedry. Niedługo potem, z powodu złego stanu technicznego, świątynię rozebrano, a jej budulec posłużył, m.in. do remontu Bramy Krakowskiej. Dzisiaj śladem kościoła są odtworzone fundamenty. Dzięki aplikacji Turystyczny Lublin użytkownik może obserwować bryłę Fary w jej pięciu odsłonach, od XII do XIX wieku, a także zwiedzać obiekt od środka.

Z kolei wieża ciśnień z końca XIX wieku przez 50 lat zaopatrywała Lublin w wodę pitną i była ważnym punktem orientacyjnym w mieście. Jej bryłę stylizowaną na basztę zdobiły neogotyckie elementy. Zbudowano ją z cegły maszynowej, a na samym szczycie umieszczono zbiornik o pojemności 150 m3. Stanowiła element miejskiego systemu wodociągowego, którego architektem, a potem zarządcą był Adolf Weisblat. System ostatecznie nie spełnił oczekiwań miejskich władz, w związku z tym podjęto decyzję o budowie nowej sieci z wieżą ciśnień przy alejach Racławickich. Od tego momentu wieża na placu Bernardyńskim traciła na znaczeniu. Z racji poważnych zniszczeń podczas II wojny światowej zdecydowano o jej rozbiórce. Dzisiaj na placu Wolności można zobaczyć zarys wieży ciśnień stworzony z kostki brukowej, a tuż obok fontannę z jej miniaturą z brązu. Dzięki nowej funkcjonalności aplikacji turyści i mieszkańcy będą mogli także obejrzeć bryłę wieży w rzeczywistym rozmiarze.

Aplikacja Turystyczny Lublin działa w systemie iOS i Android. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepach internetowych. Korzystanie z modułu AR aplikacji jest proste. Do obiektu prowadzi mapa zawarta w aplikacji, a uzyskanie wirtualnego obrazu możliwe jest po zeskanowaniu geometrycznego symbolu umieszczonego na tabliczkach w pobliżu obiektów – zarówno na placu Po Farze, jak i placu Wolności. Autorem aplikacji rozszerzonej rzeczywistości i animacji 3D jest firma ORIZON GROUP z Lublina.

(fot. wideo, źródło UM Lublin)

8 komentarzy

 1. Jestem pod wrażeniem tej wizualizacji, dziękuję.

 2. Też podziwiam, chwała programistom i innym ludziom z branży IT.

 3. Czy działa tak wspaniale jak oficjalna aplikacja systemu biletu elektronicznego komunikacji miejskiej Lubika z oceną 1,8 w google play?

  • Ty nie masz się cieszyć z funkcjonalności. Ty masz się cieszyć że betoniarnia w ztm ma zatrudnienie. Przecież rozkłady to wyciągane z szuflady i tu zajęcia nie ma.

   • Nie psioczcie na aplikację Lubika, poprawiło się i to znacznie. Da sie już normalnie doładować a potem skan przy wsiadaniu i na wysiadce (jak ktoś przystankowy wybrał), IMO wszystko teraz gra. Za kwotę poniżej 3zł z Czechowa do centrum to baja (mniej niż godzina parkowania).

 4. Może zrobią apke do omijania dziur w drogach na terenie Lublina.

 5. Znalazlam ciekaw filmik o farze na youtubie ale watpie ze miasto odbuduje

  • A po jaką cholerę to odbudowywać?! Trzeba najpierw zadbać o te zabytki, które się sypią a takich nie brakuje…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Muzeum Wsi Lubelskiej organizuje potańcówkę przy niegdyś popularnych szlagierach
Strażacy z Zakrzewa będą obchodzić 100-lecie powstania jednostki. Zaplanowano też szereg atrakcji
Rodzinny Piknik na powitanie lata
Zwycięzcy Eurowizji 2022 zespół Kalush Orchestra zagra w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego
American Guns & Cars 2022 już w ten weekend !