Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Towar ściśle reglamentowany. Kopalnia w Bogdance wprowadziła kolejne limity na sprzedaż węgla.

Połowę mniej niż do tej pory, wynosi limit sprzedaży węgla z Bogdanki dla gospodarstw domowych. Spółka zastrzegła sobie również prawo do odmowy realizacji zamówienia dla przedsiębiorców.

W ostatnich dniach spółka Lubelski Węgiel Bogdanka wprowadziła nowe limity sprzedaży węgla. Jeżeli chodzi o odbiorów indywidualnych, to mogą oni teraz kupić do 3 ton dziennie. Jednak rocznie nie może to być więcej niż 5 ton na gospodarstwo domowe. Wcześniej było to 10 ton.

W przypadku zakupu węgla przez przedsiębiorców, będzie on możliwy tylko pod warunkiem wcześniejszego złożenia zamówienia. Lecz nie będzie to równoznaczne z automatycznym przygotowaniem danej ilości do sprzedaży. Każde z nich będzie musiało bowiem uzyskać akceptację. Spółka zastrzegła sobie prawo do odmowy realizacji zamówienia w całości lub też w części.

Bogdanka jest kolejną kopalnią węgla, która reglamentuje ten surowiec. W punktach sprzedaży Polskiej Grupy Górniczej również nie można nabyć więcej niż 5 ton węgla. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Przede wszystkim chodzi o zwiększone zapotrzebowanie na węgiel, przez co zaczyna go brakować na rynku.

W wyniku tego obserwowane są również szalejące ceny tego surowca. Kiedy jeszcze w 2020 roku za tonę węgla odbiorcy indywidualni płacili na składach ok. 800-900 zł, tak teraz jego cena wynosi ok. 2 tys. zł. Można też spotkać węgiel nawet po 3 tys. zł za tonę.

Górniczy związkowcy z „Sierpnia 80” podkreślają jednak, że węgiel Polskiej Grupy Górniczej w kopalniach kosztuje od 760 zł do niemal 1150 zł za tonę. Astronomiczne ceny w punktach sprzedaży mają być działaniami pośredników, którzy korzystając ze zwiększonego zapotrzebowania na ten surowiec windują jego ceny.

W tym roku spółka Lubelski Węgiel Bogdanka zaplanowała wydobycie na poziomie 9,5 mln ton węgla. Większość surowca kopalnia sprzedaje na podstawie zawartych wieloletnich umów na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej oraz produkcji cementu.

(fot. LW Bogdanka)

31 komentarzy

  1. W Bogdance już jakiś czas temu wycofali ze sprzedaży grubszy sortyment. W sprzedaży jest tylko groszek i miał.

  2. I co, węgiel dalej be? Ciekawe co na to Greta Thunberg, dawno nie słyszałem jej wypowiedzi, teraz może zabrać głos także w sprawie rosji(mała litera to nie pomyłka)

Z kraju