Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

To pierwsza i jedyna tego typu grupa działająca w Polsce. Właśnie trwa rekrutacja kandydatów

W skład Grupy Pomocy Humanitarnej działającej przy Lubelskim Oddziale Okręgowym PCK wchodzą ratownicy medyczni, strażacy-ochotnicy i zawodowi żołnierze. Do tego dochodzą pedagodzy, pracownicy opieki społecznej oraz przedsiębiorcy. Wszyscy są wolontariuszami. Trwa też rekrutacja kandydatów.

Rozpoczęła się rekrutacja kandydatów do Grupy Pomocy Humanitarnej działającej przy Lubelskim Oddziale Okręgowym PCK. Jest to pierwsza i jedyna tego typu grupa działająca w Polsce. Do jej zadań zalicza się m.in. budowę odpowiedniej infrastruktury wspierającej do działań w terenie, zaplecza działań dla służb oraz schronień np. dla osób ewakuowanych z miejsca zdarzenia. Do tego dochodzi dystrybucja żywności lub innych rzeczy podstawowej potrzeby osobom poszkodowanym, czy też udzielanie wsparcia psychologicznego.

Członkowie lubelskiej Grupy Pomocy Humanitarnej od ponad roku szkolą się w tym kierunku. Regularnie trenują też obsługę posiadanego sprzętu, czyli namiotów, agregatów, lamp, nagrzewnic, łóżek polowych, warników itp., zgromadzonych już w magazynie.

– Często słyszymy od naszych kolegów pracujących w Pogotowiu Ratunkowym czy Straży Pożarnej o tym, jak bardzo takie grupy jak nasza są potrzebne. Istnieje pewna luka w działaniach ratowniczych, której służby zajęte ratowaniem zdrowia i życia osobom poszkodowanym w zdarzeniach, nie są w stanie wypełnić. Tam widzimy obszar działań dla grup pomocy humanitarnej – wyjaśnia Szef Grupy Pomocy Humanitarnej PCK Lublin Piotr Pokorny.

Znajdujące się w szeregach grypy osoby przeszły profesjonalne szkolenia z zakresu reagowania w sytuacjach kryzysowych, koordynacji działaniami pomocowymi, pomocy psychologicznej i przedmedycznej czy opieki nad ludźmi. Rozwijają się korzystając też z wiedzy i doświadczenia służb działających w Polsce oraz podobnych grup z całego świata. Do tego ciągle rozszerzają swój ekwipunek, aby móc prowadzić działania na większą skalę.

Grupa sprawdza się także w działaniach. W grudniu ub. roku po wybuchu gazu w Puławach, kiedy służby ratownicze zajmowały się poszukiwaniami, wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża nieśli pomoc sąsiadom odciętym od prądu i gazu. Odwiedzali ich z ciepłą herbatą w termosach, nieśli pomoc psychologiczną i służyli pomocą. Podczas strajku kobiet w Lublinie wolontariusze niezależnie od swoich poglądów byli obecni, gotowi nieść pomoc i reagować w razie potrzeby, aby wszyscy czuli się bezpiecznie.

Można było ich spotkać również w weekend majowy na Placu Zamkowym podczas akcji „Zaszczep się w majówkę”. Z kolei podczas Biegu Solidarności wolontariusze zabezpieczali ruch w obrębie węzła Kalinówka. Współpracując z policją i klasami mundurowymi odpowiadali za zamknięcie ruchu, zabezpieczenie trasy biegu oraz informowanie kierowców o objazdach.

W najbliższym czasie mają zaplanowane wsparcie służb w czasie działań ratowniczych i zabezpieczeń podczas Wrak Race we Włodawie. Przygotują strefę odpoczynku w postaci zacienionych namiotów na wypadek omdleń spowodowanych odwodnieniami i wysokimi temperaturami, mają też wspierać strażaków i ratowników zabezpieczających to wydarzenie.

Będą też obecni podczas akcji bezpieczne wakacje ze Skende w dniu 26 czerwca. Razem z grupą Społecznych Instruktorów Młodzieżowych przeprowadzą szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Całość będzie skierowana głównie do rodziców, pokazane zostaną najczęstsze urazy i sytuacje, które mogą się przytrafić na wakacjach, oraz jak sobie z nimi rodzić.

W skład Grupy Pomocy Humanitarnej działającej przy Lubelskim Oddziale Okręgowym PCK wchodzą ratownicy medyczni, strażacy-ochotnicy i zawodowi żołnierze. Do tego dochodzą pedagodzy, pracownicy opieki społecznej oraz przedsiębiorcy. Wszyscy są wolontariuszami. Trwa też rekrutacja kandydatów.

Aby dołączyć do tej unikalnej w skali kraju formacji wystarczy wypełnić kwestionariusz, który można znaleźć na profilu FB grupy. Od kandydatów wymagane jest ukończenie 21 roku życia oraz chęć do działania. Poszukiwani są głównie psycholodzy oraz osoby związane z działaniami pomocowymi, jednak jak zapowiedziano, miejsce znajdzie się dla każdego.

(fot. GPH PCK)

Komentarze wyłączone

Z kraju