Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

To już pewne, bilety komunikacji miejskiej w Lublinie będą droższe. Jednak nie dla wszystkich

Od 15 października mają się zmienić ceny biletów komunikacji miejskiej w Lublinie. Najpopularniejsza przejazdówka, czyli ważna 30 dni i obowiązująca na wszystkie linie, będzie droższa o 27 złotych. Jednak podwyżka dotyczyć będzie jedynie osób, które nie płacą w Lublinie podatków.

W czwartek Rada Miasta Lublin podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian w cenniku biletów komunikacji miejskiej, jaką zaproponował prezydent Krzysztof Żuk. Od 15 października taryfikator będzie podzielony, jedne ceny mają dotyczyć posiadaczy Lubelskiej Karty Miejskiej, drugie osób, które karty nie posiadają. Podwyżka dotyczyć będzie tylko biletów okresowych i obejmie jedynie część pasażerów. Tych, którzy nie płacą podatków w Lublinie. Przejazdówki zdrożeją od 15 do 35 proc.

Jak wyjaśniał Krzysztof Żuk, miasto rocznie dokłada do funkcjonowania komunikacji miejskiej 80 mln złotych. Pieniądze te pochodzą z podatków, jakie płacą mieszkańcy Lublina. Dlatego też osoby, które płacą w mieście podatki, nie odczują podwyżek. Jednak miasto przestanie dotacjami z podatków lublinian finansować osoby pochodzące spoza Lublina. Jest to też element konsekwentnego działania związanego z budowaniem przywilejów, ulg, rabatów oraz zniżek dla tych, którzy płacą podatki w Lublinie. Jednocześnie ma również zachęcić do płacenia podatków w Lublinie oraz zwiększyć dochody do kasy miasta.

Aby otrzymać Lubelską Kartę Miejską nie jest ważne zameldowanie na terenie miasta, lecz rozliczanie się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym z lubelskich Urzędów Skarbowych. Programem objęte są także osoby mieszkające na terenie Gminy Lublin, które rozliczają podatek rolny z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego, a także mieszkańcy Lublina, którzy nie osiągają dochodów opodatkowanych, a są objęci działaniami społecznymi prowadzonymi przez miasto.

Lubelska Karta Miejska to dokument imienny z fotografią, który ma formę dotychczasowej Karty Biletu Elektronicznego, jest wydawana bezpłatnie na wniosek każdej osoby zainteresowanej jej otrzymaniem. Karta będzie ważna czasowo. Wszystkie informacje będą na niej kodowane elektronicznie. Posiadanie Lubelskiej Karty Miejskiej umożliwi korzystanie z ulg, rabatów i zniżek na miejskie usługi oraz produkty oferowane przez partnerów programu.

Posiadacze Lubelskiej Karty Miejskiej za imienne bilety okresowe będą płacić na dotychczasowym poziomie. Pozostałe osoby za bilet 10-dniowy na 1 linię zapłacą 35 zł, na wszystkie linie 51 zł, 30-dniowy na 1 linię będzie kosztował 87 zł, na wszystkie linie 119 zł, 90-dniowy na 1 linię 211 zł, na wszystkie linie 315 zł, 150-dniowy na 1 linię 319 zł a na wszystkie linie 497 zł. Bilety ulgowe będą o połowę tańsze. Oznacza to, że najpopularniejsza przejazdówka, czyli ważna 30 dni i obowiązująca na wszystkie linie, będzie droższa o 27 złotych.

Miasto zapowiada, że dzięki Lubelskiej Karcie Miejskiej w przyszłości zniżki mają również dotyczyć opłat w takich obszarach, jak np.: Strefa Płatnego Parkowania, kultura, sport i rekreacja, oświata, zdrowie oraz gastronomia i handel.

(fot. lublin112)

19 komentarzy

 1. No i elegancko.

  • też myślę że zaje,,isty plan…
   pasażerów ubyło, dochody zmalały, podnieść ceny biletów, znowu pasażerów ubędzie itd…
   takim sposobem niedługo MPK będzie wozić powietrze, bankrutujące miasto inspiracji…

 2. To niech miasto Lublin zabierze wszystkie kursy MPK które jeżdżą do podlubelskich gmin. Ciekawe ile wtedy Pan Prezydent i radni dołożę do MPK

 3. A ja jeżdźę za darmo, gdyż jestem honorowym krwiopijcą.

 4. i bardzo k… dobrze 🙂

 5. Żukolandia… wybudowali „węzły przesiadkowe” dla osób przyjeżdżających spoza lublina, a teraz podnoszą ceny biletów dla tych osób, aby zniechęcić do korzystania z komunikacji. Super… super, ważne, że kolega deweloper posmarował…

  • Płacisz podatki na jakimś zadu… więc dołóż do tego co utrzymują mieszkańcy miasta. Nikt was tu nie zaprasza, możecie zostać u siebie.

   • już niedługo inaczej będziesz piszczał… wspomniesz wtenczas swój i mój wpis… Pozdrawiam!

 6. A czy przypadkiem „dotyczyć” nie łączy się z dopełniaczem? Eh… I to ja jestem matematykiem.

 7. Kupo burza jak jeszcze będzie kasy brakować to wszyscy będą płacić więcej. Żeby komunikacja miejska lepiej działał wystarczyło by zlikwidować ZTM oraz jednego prezesa z MPK i koszty były by na wstępie o wiele niższe.

 8. xaxaxaxaxa to wy się frajerzy martwcie jak za jakiś czas wam podniosą ceny wszystkiego bo ludzie wyemigrują z waszego zad*pia… xaxaxaxaxa

 9. Wyemigrują słabe osobniki co poradzić sobie nie potrafią .

 10. Jak zobacz w moim lesie LU. To rozcinam oponę , taki to podatek