Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Program ERASMUS – co powinieneś o nim wiedzieć?

Prawdopodobnie każdy z nas na którymś etapie swojego życia słyszał o programie ERASMUS. Co roku setki tysięcy studentów oraz młodych pracowników naukowych wyjeżdżają na jedną z zagranicznych uczelni, aby kształcić się tam przez jeden semestr lub cały rok. ERASMUS kojarzy nam się przede wszystkim z podróżami po Europie i poznawaniem kultury oraz języka kraju, do którego zdecydujemy się wyjechać. Polscy studenci bardzo chętnie korzystają z tego rozwiązania, a liczba osób wybierających ERASMUS jako swoją wymianę międzynarodową zwiększa się z roku na rok.

 

ERASMUS – co to takiego?

Na początek trochę historii. Program ERASMUS został rozpoczęty przez Komisję Europejską 15 czerwca 1987 roku, a jego głównym zadaniem było finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim, na okres do jednego roku, oraz wspieranie współpracy uczelni wyższych krajów należących do Unii Europejskiej. Nazwa programu pochodzi od imienia niderlandzkiego filozofa: Erazma z Rotterdamu, który żył i prowadził swoją działalność naukową w XV wieku. Wybór tej nazwy nie jest przypadkowy, ponieważ Erazm stanowi pierwowzór wszechstronnego uczonego renesansu. Udowodnił, że podróże naprawdę kształcą, a epoka, w której żył była czasem wielkich odkryć i przecierania nowych szlaków, na filarach, których opiera się cały współczesny system naukowy. 

Ideą programu ERASMUS jest stworzenie wymiany kulturowej pomiędzy uczelniami wyższymi Europy, która pozwoli studentom oraz pracownikom naukowym wymieniać się doświadczeniami oraz poszerzać swoje horyzonty w zakresie edukacji. Podczas tworzenia programu zadbano o szereg formalnych aspektów, tak, aby program ten nie stanowił jedynie miłej przygody dla uczestników, ale był również czymś, co dobrze wygląda w CV na rynku pracy oraz stanowi stopień realnego rozwoju. Zadbano między innymi o współpracę szkół wyższych w zakresie programów nauczania oraz koordynowanie toku studiów między uczelniami. W programie uczestniczą 34 kraje, większość z nich należy do Unii Europejskiej, jednakże uczestnik może pojechać też do krajów spoza UE takich jak Republika Macedonii Północnej, Irlandia, Norwegia, Turcja czy Wielka Brytania. Wysokość otrzymanego od programu stypendium zależy od kategorii poziomu życia w kraju przyjmującym. 

Zobacz także: Erasmus – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Co trzeba zrobić, aby zakwalifikować się do programu ERASMUS+ ?

Erasmus przeznaczony jest dla szkolnictwa wyższego, a korzystać z niego mogą studenci oraz pracownicy naukowi uczelni należących do programu. 

Każda uczelnia, która uczestniczy w programie ERASMUS, stawia własne kryteria, które musi spełnić kandydat ubiegający się o wymianę. Najczęstszą z nich jest dobra średnia ocen, więc każdy chętny powinien brać to pod uwagę przy nauce do egzaminów. Kolejnym etapem jest zapoznanie się z listą placówek współpracującymi z daną uczelnią i wybranie tej, która najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Warto sprawdzić wcześniej w internecie opinie na temat uczelni, która nas zainteresowała, żeby wiedzieć czy na pewno będzie to najlepszy wybór.

Kandydat może zdecydować się na uczelnie w trzech krajach, przy czym będą one rozpatrywane po kolejności wpisania we wniosku, więc ważne jest, żeby miejsce, na którym zależy nam najbardziej było wpisane jako pierwsze. Uczestnik programu musi też zastanowić się, czy chce spędzić na wymianie jeden czy dwa semestry, przy czym w przypadku wybrania semestru zimowego jest możliwość przedłużenia wymiany na jeszcze jeden semestr już podczas pobytu w innym kraju. Potem pozostaje złożenie wniosku przez internet. W przypadku większości polskich uczelni składa się go przez platformę USOSweb.

We wniosku kandydat będzie musiał zaznaczyć, jakimi językami się posługuje oraz zawrzeć krótki życiorys i list motywacyjny. Potem pozostaje dostarczenie odpowiednich dokumentów do biura koordynatora wymiany. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku dostajemy informacje na temat warunków wymiany, wielkości otrzymanego stypendium oraz kwestii technicznych wyjazdu. Kandydat może wcześniej przeprowadzić rozeznanie dotyczące potencjalnych kosztów i dostępności opcji mieszkalnych w kraju, do którego chce wyjechać. W razie problemów koordynator wymiany pomaga studentowi w znalezieniu odpowiedniego lokum.

Warto również, by kandydat zapoznał się z kosztami utrzymania w kraju, do którego chce wyjechać, aby wiedzieć, jak musi się do niej przygotować finansowo. Pieniądze otrzymane ze stypendium zazwyczaj starczają na opłacenie mieszkania, jedzenia oraz materiałów naukowych potrzebnych na studia, jednak dodatkowe koszta, takie jak transporty, zwiedzanie i inne formy rozrywki muszą zostać pokryte przez uczestnika indywidualnie. 

Program ERASMUS – opinie 

Zdecydowana większość uczestników programu ERASMUS opisuje wymiany jako wspaniałe przeżycie i poleca wyjazd innym studentom. Aplikacja do programu nie jest skomplikowana, a wybór uczelni w 34 krajach na tyle szeroki, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Doświadczenie to nie tylko podbija CV i pozwala wyróżnić się na rynku pracy, ale także uczy samodzielności oraz radzenia sobie w kompletnie nowym i nieznanym otoczeniu. Umożliwia również zwiedzenie jednego z europejskich krajów, poznania jego kultury i kuchni. Wielu uczestników nauczyło się nowego języka, często do poziomu biegłego. Ale rzeczą, na którą pytani kładą największy nacisk, jest możliwość nawiązania międzynarodowych znajomości, które mogą przydać się w późniejszym rozwoju zawodowym, a w niektórych przypadkach przekształcić się w relacje i przyjaźnie na całe życie!