Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

To już pewne. Alarm w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim był głupim żartem

Policjanci poszukują osoby, która wywołała fałszywy alarm i spowodowała niepotrzebną interwencję kilkudziesięciu strażaków, policjantów i ratowników medycznych. Konsekwencje tego typu działania będą dotkliwe.

Przed godziną 20 zakończyło się przeszukiwanie obiektów należących do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W żadnym z nich nie ujawniono nic niebezpiecznego. Jak już informowaliśmy, około godziny 12 do uczelni dotarł e-mail z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego. Autor wiadomości nie określił jednak, o który budynek chodzi.

Sprawy nie zbagatelizowano, a władze uczelni podjęły decyzję o przerwaniu zajęć oraz ewakuowaniu wszystkich studentów oraz pracowników. Zarówno z gmachu przy al. Racławickich, jak też przy ul. Spokojnej, Niecałej i Chopina a także z kampusów na Majdanku i Konstantynowie. W każdym z nich interweniowali policjanci. Obiekty musiały też zostać zabezpieczone przez ratowników medycznych i strażaków. Ci ostatni ściągali dodatkowe siły z okolicznych jednostek OSP.

Funkcjonariusze musieli przeszukać dokładnie każdy z budynków. Z uwagi na ich liczbę jak też wielkość, nie było to prostą sprawą. Dlatego też akcja trwała tyle godzin. Działania prowadzone były dwutorowo. Kiedy mundurowi zajmowali się poszukiwaniem rzekomej bomby, kryminalni prowadzili czynności zmierzające do ustalenia autora e-maila.

Jak nas poinformowano, alarm okazał się fałszywy i teraz głównym celem policjantów będzie zatrzymanie sprawcy. Za ten głupi żart poniesie on dotkliwe konsekwencje. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności, dodatkowo w tego typu przypadkach sądy orzekają zwrot kosztów przeprowadzonej akcji. Kwota ta może być liczona nawet w setkach tysięcy złotych.

Jak udało nam się ustalić, na szczęście w tym czasie nie doszło w Lublinie i okolicach do żadnego poważnego zdarzenia, w którym potrzebna by była natychmiastowa pomoc służb ratunkowych.

(fot. nadesłane)

24 komentarze

 1. Mam nadzieję, że nie trafi do więzienia, ale będzie spłacał koszty akcji do emerytury.

 2. Czy ludzie w dzisiejszych czasach nie sa swiadomi tego, ze odnalezienie auto maila jest łatwiejsze niz autora listu tradycyjnego wyslanego pocztą w kopercie???

  • Żeby komentować trzeba się znać a widać że ty pojęcia nie masz…

   • O proszę znawca się trafił, więc oświeć nas mędrcze co miałeś na myśli bo jak do tej pory to z tego co wiem po takich numerach żartowniś zawsze dostaje bransoleti od policji

    • Gogi: Mało wiesz. Wysłać maila anonimowo jest na prawdę bardzo łatwo. Jeśli ta studencina (bo chyba każdy widzi że chodziło o przesunięcie egzaminu) miała choćby pół głowy na karku – nigdy go nie odnajdą.

     • Cieszę się, że tak myślisz. 🙂

     • Oczywiście masz rację. Dzieci oglądające amerykańskie filmy myślą ze da się namierzyć gościa po IP. Jak miał chociaż trochę rozumu nigdy nie zostanie znaleziony, a maila mógł wysłać nawet od siebie z domu.

    • Serwer proxy i wysyłasz z kraju z którego nasze służby nie otrzymają żadnych informacji o delikwencie.

     • Proxy nie jest tak bezpieczne już lepiej VPN na czyjeś dane, a najlepie: Hotspot (pełno i w mieście) + Qubes OS + Tor + Bramka maili (nie trzeba zakładac kona) w sieci Tor

  • zależy w jakich okolicznościach mail był wysyłany, mógł być napisany np. z biblioteki KUL, oczywiście mógł założyć nowego maila na fałszywe dane i wtedy jeśli nie ma tam monitoringu czy też nie prowadzona jest żadna lista korzystających z komputerów (gdzie mógł również wpisać fałszywe dane, bo takie listy w żaden sposób nie są sprawdzane) to będzie kłopot z odnalezieniem sprawcy :/

   • Aby zalogować się do komputerów w bibliotece Kul trzeba mieć swoje konto w systemie Uczelni że wszystkimi danymi….

 3. człowiek-kiełbasa

  Moim zdaniem to jest zorganizowana akcja. To jest akcja mająca na celu pokazanie, ile nienawiści mamy w narodzie, ilu tu niebezpiecznych wariatów. Tak się zbija kapitał na pro-europejskie partie w wyborach, które jednym głosem z UE zapowiedzą walkę z hejtem. Kto wie, może na tą akcję św. Owsiak założy partię, skoro odszedł już z zarządu WOŚP? Akurat tak się przypadkiem składa, że na jesień już wybory. No a jedno jest pewne, na sztandarze zatkną „głowę” męczennika Adamowicza, tak jak PiS zatknął „głowę” Lecha, w końcu trzeba kuć żelazo, póki gorące. Ten wariat-morderca, jego motywy i ultra-nienaturalny sposób zachowania na scenie też wskazuje, że nie był to wymysł jednej głowy.
  Tak myślę, że prezydenta Gdańska też zapewne poświęcono, był spalony bo miał te zarzuty, z których ciężko byłoby go wyciągnąć bez umazania, a tak bezwzględnie przerobiono go na kapitał polityczny, jednocześnie dając powód do podniesienia „walki z hejtem i nienawiścią” (masło maślane) czyli po ludzku – cenzury tych, którym się nie podoba.

 4. Osoba która uruchamia takie służby i mobilizuje tylu ludzi do takiej akcji i ewakuacji, po takim mailu powinna moim zdaniem się leczyć psychiatrycznie i ponieść koszty akcji. Czy jakiś idiota pisze takie maile czy dzwoni na policje jak ma bombę wysadzić i poco miałby to robić jakby miał coś faktycznie zorganizować ? Ludzie ogarnijcie się, trochę rozsądku.

 5. Ludzie trafiją sie i mądrzy i głupi …ci drudzy robią takie „numery ” …ale żeby wśród ,zakladam mądrych ,ludzi odpowiedzialnych za służby ,nie było rozsądnego czlowieka? Widzial ktoś czy słyszał u nas o prawdziwym zamachu po takiej żałosnej informacji o podłożeniu bomby ? Otoż nikt nie widzial i nie zobaczy ,bo nawet dzieci wiedzą ze to głupie żarty …ale co tam „kasa państwowa” to służby „lecą ” na kazde głupie info „o podlożeniu bomby ” …na bank pewne, że wiedza doskonale ze to glupi zart i żadnej bomby nikt nigdzie nie podłożył ,,ale musza zrobić swoje …gdyby ignorowali takie głupie żarty ,to nikt by ich nie robił bo by wiedział ze nie zareaguja …

 6. To jakie egzaminy miały być wczoraj?

 7. …coś kiepska wiara w KUL’u. Bozia nie pilnuje swojego interesu ?

  • Dzisiaj sprawdzenie ,,wiary” w Inowrocławiu. Urząd Miasta dostał meila o bombie w toalecie. Brejza rządzi, więc dlatego toaleta? Może wiadomości wysłano z więzienia? Ktoś nudzi się.

 8. RAZEM Z PIESZYM I KIEROWCĄ TIRA CHCIAŁEM PODZIĘKOWAĆ DZBANOWI KTÓRY DZISIAJ O MAŁO SIĘ NIE ZABIŁ POD TIREM.( JANA PAWŁA ZA LIDLEM NA PRZEJŚCIU DAL PIESZYCH KOŁO PRZYSTANKU O GODZINIE 07:20)
  I CO NIE DOSTOSOWAŁEŚ PRĘDKOŚCI DO WARUNKÓW, KIEROWCY SIĘ ZATRZYMALI PRZED PRZEJŚCIEM TOBIE SIĘ WYDAWAŁO ŻE JAK MASZ15 LETNIĄ „CHYBA” CYTRYNĘ I OPONY FORMY JOKOTOKO TO JESTEŚ NIEŚMIERTELNY. DZIĘKUJE ŻE WCISNĄŁEŚ HAMULEC I JAKIM CUDEM WYDARŁO CIĘ NA CHODNIK I PAS ZIELENI. DZIĘKI ŻE NIE WJECHAŁEŚ MI W TYŁEK ALBO NIE WJECHAŁEŚ POD TIRA NA PRAWYM PASIE BO BYM MUSIEŁ SIEDZIEĆ NA DWORZE I CZEKAĆ NA PROKURATORA ŻEBY USTALIŁ TWÓJ CZAS ZGONU.
  WIDZIAŁEM CIĘ W LUSTERKU JAK ZESRANY HAMOWAŁEŚ, SAMOCHÓD POSTAWIŁO BOKIEM I JAKIM CUDEM WYRZUCIŁO CIĘ NA CHODNIK.
  DZIĘKUJE CI TEŻ PIESZY NA PRZEJŚCIU ŻE NIE ZROBIŁEŚ GO KALEKĄ, ALE CHŁOPAK SIĘ PRAWIE OBSRAŁ.
  DZBANIE MALINOWY TO NIE JEST HEJT TO JEST PODZIĘKOWANIE OD NAS TRZECH,

 9. Oskarze blaszke ,mam nadzieję ze przyjechał patrol policji i doje….ał solidny mandat za „nie zachowanie ostrożnosci ” temu delikwentowi

Z kraju