Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

To będzie trzecia taka placówka na Lubelszczyźnie. W Opolu Lubelskim powstanie Centrum Usług Społecznych

W Opolu Lubelskim powstało Centrum Usług Społecznych. Ma ono stanowić dużą innowacyjną i jakościową zmianę w podejściu do potrzeb lokalnych społeczności.

W środę Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Opolski Dariusz Piotrowski oraz Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Centrum Usług Społecznych. Ta nowa jednostka organizacyjna gminy i nowa instytucja lokalnej polityki społecznej, będzie służyć rozwojowi i integracji usług społecznych, organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym. Docelowo tego typu obiekty mają stanowić miejsca, w których nastąpi pełna koordynacja usług społecznych w jednym miejscu, z myślą o wszystkich mieszkańcach gminy. Centra mają być także źródłem kompletnych informacji o usługach społecznych.

Będzie to już trzecie Centrum Usług Społecznych na terenie województwa lubelskiego. Pierwsze tego typu porozumienie podpisano w listopadzie ubiegłego roku z gminą Bełżyce i powiatem lubelskim. Drugie centrum powstanie w gminie Wojcieszków w powiecie łukowskim. Na realizację projektu każda z gmin otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 3 mln zł. Środki pochodzą z budżetu państwa oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

– Cieszę się, że w ogólnopolskim konkursie, który miał wyłonić 30 gmin w kraju do dofinansowania CUS-ów, aż trzy znajdują się na Lubelskiem. Takie miejsca są wciąż bardzo potrzebne – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Starosta Opolski Dariusz Piotrowski wyjaśniał, że w Opolu Lubelskim jest już Powiatowe Centrum Zdrowia, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowy Urząd Pracy. Dlatego też te trzy instytucje mają się doskonale wpisywać w charakter tego przedsięwzięcia. Z kolei Burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis dodał, że w Opolu Lubelskim w Centrum Usług Społecznych przekształcony został Ośrodek Pomocy Społecznej. Teraz placówka rozszerza swoją działalność o kwestie pomocy społecznej dla mieszkańców zarówno gminy jak też powiatu.

Jak podkreślano w trakcie spotkania, Centra Usług Społecznych mają stanowić dużą innowacyjną i jakościową zmianę w podejściu do potrzeb lokalnych społeczności. Usługi oferowane będą dla wszystkich mieszkańców, nie tylko tych, kwalifikujących się do pomocy społecznej. Wobec każdej osoby ma być też stosowane indywidualne podejście, czyli usługi będą dobierane indywidualnie.

(fot. UMWL)

8 komentarzy

 1. czyli 500+ 300+ i hulajnoga+ w jednym miejscu. brakuje tylko mobilnego konfesjonału na bulwarach przed fontanną

  • „Ta nowa jednostka organizacyjna gminy i nowa instytucja lokalnej polityki społecznej, będzie służyć rozwojowi i integracji usług społecznych, organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym. Docelowo tego typu obiekty mają stanowić miejsca, w których nastąpi pełna koordynacja usług społecznych w jednym miejscu, z myślą o wszystkich mieszkańcach gminy. Centra mają być także źródłem kompletnych informacji o usługach społecznych”
   ….. że tak nieśmiało zapytam bo z powyższego tekstu nic nie wynika: czym konkretnie (poza braniem pensji…) będą się zajmować urzędnicy w tych „centrach”…?

 2. Kiedy łysy skończy w końcu przebudowę Ronda Honorowych Krwiodawców w Lublinie. Jadę rano do pracy tam nikt nie pracuje, wracam i też nikt nie pracuje. Nie widać nawet efektów jakiejkolwiek pracy Ile będziecie si p***lili z tym rondem Toż to można by w tym czsie wybudować 100 km autostrady. Łysy pogoń towarzystwo bo zrobomy pikietę taką jaką Lublin nie widział.

 3. józek z bagien

  CUS kolejny urząd dla urzędników . Co tam powiedzą czego nie sprawdzę sobie w necie. Jak zwykle kolejne miejsca pracy dla urzędników . Zrozumcie ,że jak rząd mówi ,że da wam 100 zł to musi zabrać 150 bo z tego trzeba opłacić urzędników itd. Kolejny polityczny chwyt który zwykłym obywatelom nic nie da .

 4. następna instytucja do utrzymywania pasozytów a moze to ta sama tylko z nowym szyldem

 5. Czego oni tak pilnują?

 6. Nie bez powodu obok cyganów…
  Rozdawnictwo trwa a skutki będą opłakane.