Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Tłumy przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Protestowali przeciwko zmianom w sądownictwie

Zdaniem protestujących, proponowane przez PiS zmiany wypowiadają otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu, mają one na celu represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu. Akcja odbywała się pod hasłem „Dziś sędziowie – jutro Ty”.

W środę o godzinie 18:00 przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpoczął się protest związany z propozycją PiS zwaną „dyscyplinowaniem” sędziów. Przed budynkiem pojawiły się prawdziwe tłumy, zgromadzeni chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec planów partii rządzącej, a dotyczących wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Akcja odbywała się w około stu miastach w całym kraju, a także kilku za granicą i ma charakter obywatelski. Aby nikt nie zarzucił jej związków politycznych, uczestnikom zakazano noszenia jakichkolwiek emblematów partyjnych.

Złożony w ubiegły czwartek przez PiS projekt zakłada m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za m.in. możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa, podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz, kwestionowanie skuteczności powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym. To samo dotyczy zaniechań mogących uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Do projektu odniósł się wczoraj Sąd Najwyższy, który opublikował liczącą ponad 40 stron krytyczną opinię. Sprawą ma się też niebawem zająć Komisja Europejska, która już zapowiedziała, że przeanalizuje projekt pod kątem zgodności z unijnymi zasadami niezależności w wymiarze sprawiedliwości.

Zgromadzeni głośno wyrażali swój sprzeciw przeciwko planowanym zmianom w sądownictwie. Wznosili liczne hasła w których jasno określali co na ten temat sądzą, nie brakowało też przemówień. Wyjaśniano w nich, jakie konsekwencje mogą przynieść zmiany zaproponowane przez PiS. Organizatorami protestów są: Komitet Obrony Demokracji, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenia Adwokackie, Stowarzyszenie Sędziów Polskich, Akcja Demokracja, Stowarzyszenie Prokuratorów, Obywatele RP, Front Europejski i Strajk Kobiet. W naszym regionie podobne zgromadzenia odbywały się przed sądami w Białej Podlaskiej, Chełmie, Hrubieszowie, Świdniku, Puławach i Zamościu.

(fot. Grzegorz Skiba)

129 komentarzy

  1. Te łamagi z poko nawet protestowac nie umieja 🙂 Serio, przyszliscie, postaliscie, pospiewaliscie i do domu, i to byl protest? I to ma zainteresowac kogokolwiek przy korycie? Zapytajcie gornikow jak sie kreci malysza, albo kolegow z Francji jak sie kreci potezne imby, wtedy ktos zwroci na to uwage, i wymusicie jakies dzialania…

  2. Dobrze zrobione zdjęcie, ok 300 osób, faktycznie tłum … tak jest skala poparcia braku odpowiedzialności sędziów, czyli poniżej 1 %. Kasta nie rozumie istoty demokracji, że ludzie wybrali demokratycznie inny model. Choć marketing opozycja ma doskonały, niektórym się daje wmówić, że „cały naród” się sprzeciwia

  3. Ale wiocha. Paru komuchów przyszło protestować za pieniądze od sponsora. Marzą im się dawne czasy bezprawia i rządów czerwonej hołoty.

    • Niekoniecznie, wiele osób na prawdę myśli że wszyscy sędziowie to tacy kompetentni i kryształowo czyści ludzie jak Anna Maria Wesołowska a najlepsze jest to że również uważają iż sędziowie bez zbędnej zwłoki oraz zgodnie zarówno z prawem jak i rozsądkiem wydają wyroki.

  4. Mam pytanie jaka liczba to tłumy ponieważ w Lublinie mieszka ponad 300.000 osób więc trudno odnieść się do tych słów

  5. Oby PiS nie ugiął się pod naciskiem tej chołoty….ps. po ile tym razem im płacili ?

  6. kto miał do czynienia z sądmi to wie jaka to patologia , oni nas zwykłych ludzi zawsze mieli głęboko w d..ie. dlatego żaden normalny człowiek teraz nie kiwnie dla nich palcem , oni nie walczą o wolne sądy ale o to żeby nie ruszać ich przywilejów, bezkarności i aby dalej mogli się nawzajem chronić przed prawem

Wiadomości z info112