690 680 960

Terytorialsi z Lubelszczyzny zmieniają model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy

Od 12 marca, godz. 9.00, do odwołania zmienia się model funkcjonowania WOT, w tym 2 LBOT ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Lubelska brygada OT przeszła w stan 12 godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6 godzinną gotowości do podjęcia działań.

– Zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania koronawirusa wymaga podjęcia szybkich działań właśnie teraz – na wczesnym etapie kiedy istnieje jeszcze możliwość wpływu na tempo i zasięg jego transmisji. W tym celu Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Na obecnym etapie bezpośrednia walka z koronawirusem nie jest możliwa, dlatego Wojska Obrony Terytorialnej w ramach działań Sił Zbrojnych RP będą podejmowały szeroko zakrojone działania profilaktyczne. Działalność szkoleniowa WOT zostanie ograniczona, zmianie ulegnie model pracy i służby oraz zostaną wdrożone rozwiązania profilaktyczne skutkujące ograniczeniem ryzyka transmisji koronawirusa na oraz przez żołnierzy WOT i członków ich rodzin.

Żołnierze WOT będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Od 12 marca, godz. 9.00, do odwołania zmienia się model funkcjonowania WOT: ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji przechodzi w stan 12 godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6 godzinną gotowości do podjęcia działań.

Działania Wojsk Obrony Terytorialnej będą się skupiały na trzech głównych obszarach

Obszar 1

Wspieranie Policji, Straży Granicznej, Wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz wsparcie opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz osobami starszymi.

Zadanie to będzie realizowane poprzez selektywną aktywację żołnierzy WOT posiadających kompetencje: ratowników medycznych, pielęgniarek, farmaceutów, żołnierzy z uprawnieniami KPP – dotyczy to tylko tych żołnierzy, którzy na co dzień nie realizujących zadań na rzecz służby zdrowia. Zadanie to będzie dotyczyło też: kierowców, logistyków, obsług agregatów prądotwórczych, obsług zestawów oświetleniowych, psychologów oraz informatyków. Siły te będą utrzymywane w 6-godzinnej gotowości do działania.

Przewiduje się również możliwość wsparcia cywilnych służb medycznych w celu ich odciążenia od działalności bieżącej. Żołnierze OT – ratownicy medyczni oraz posiadający kursy KPP otrzymają do ich dyspozycji wyposażenie medyczne celem wykorzystania w miejscu zamieszkania i pracy.

Na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Wsparcie realizowane jest poprzez wystawienie namiotów, środków transportu oraz masztów oświetleniowych. Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest wsparcie transportowe. Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport).

Dowódcy Brygad OT pozostają w kontakcie z wojewodami i biorą udział w posiedzeniach WCZK. W celu szybszej koordynacji przedsięwzięć z ramienia dowództwa WOT zostali delegowani oficerowie łącznikowi do Ministerstwa Zdrowia. Trwa planowanie dalszego zaangażowania.

Obszar 2

Ograniczanie ryzyka transmisji koronawirusa „na” oraz „przez” żołnierzy WOT i członków ich rodzin. Zadanie to będzie realizowane w myśl zasady, że „tylko zdrowi, możemy wspierać lokalne społeczności”. W tym celu zmieniony zostanie model toku pracy i służby. Do końca kwietnia 2020 r. żołnierze OT będą zwolnieni ze szkoleń rotacyjnych realizowanych w jednostkach wojskowych, w tym samym czasie nie będą realizowane szkolenia zintegrowane oraz podstawowe i wyrównawcze żołnierzy OT. Zostaną zorganizowane dodatkowe szkolenia żołnierzy z wykształceniem medycznym i farmaceutycznym nie realizujących zadań na rzecz służby zdrowia oraz żołnierzy z kwalifikacjami KPP.

Obszar 3

Edukacja personelu i otoczenia w zakresie profilaktyki i zapobiegania zakażeniom. Zadanie to jest realizowane w ramach komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, za pośrednictwem środków elektronicznych oraz ulotek i informacji dystrybuowanych w miejscach służby i pracy.
W ramach szeroko stosowanej profilaktyki odwołany został udział żołnierzy WOT we wszystkich służbowych przedsięwzięciach zagranicznych. Dowódca WOT zalecił również ograniczenia prywatnych podróży zagranicznych przez żołnierzy i pracowników. Części personelu cywilnego została umożliwiona praca zdalna.

(fot. WOT)

11 komentarzy

 1. Żeby się tylko nie posmarkali

  • … jak przyjdzie prawdziwy kryzys to połowa tych „żołnierzy” (pożal się boże otyłych bab i cherlaków) będzie na L4…

 2. Sianie propagandy nic wiecej po co takie art pisac ?,

 3. Dać im srajtaśmę żeby mieli czym się podcierać jak się obsrają!

 4. „Na obecnym etapie bezpośrednia walka z koronawirusem nie jest możliwa”
  Czyżby chcieli opracować nanoroboty zwalczające wirusa i pod sztandarem WOT wypuścić je do boju?
  😀

 5. Szybcy są, nie ma co…. 2 tygodnie temu mówiłem, że mogliby się przydać…. choćby do kontrolowania granic… Ale po co… „kontrolujemy, sytaucja jest opanowana, procedury działają!”. Procedury…. mierzenia temperatury pasażerom z Chin i reszty świata na Okęciu. Tyle samo sensu, co mierzenie jaki maja numer buta, hi hi…. Procedury… Pod kontrolą… koń by się uśmiał. Teraz to sobie mogą…. z torby strzelić.

 6. Procedury działają tylko ludzie nie działają jak trzeba, skoro jeden tuman z drugim ma nakaz kwarantanny i siedzenia w domu a on łazi po całej okolicy i śmieje się wszystkim w nos mówiąc że nie będzie siedział w domu to co z takimi zrobić ? Albo zamknąć wszystkich za drutami chociażby na Majdanku skoro nie rozumieją po co to wszystko albo dół z wapnem z uwagi na dobro reszty narodu .

 7. Pewnie chcą zredukować stan OT i wysyłają ich na wojnę biologiczną .

 8. Nie ma to jak wasze komentarze. Cały czas wyśmiewanie się z WOT. Niby każdy mądry ale jak baran robi co chce. Chodzi do pracy, chodzi po mieście ze znajomymi i nabija się z ludzi robiących zakupy na kilka dni. Mało tego, są też tacy, którzy chcą lecieć za granice do Włoch, Hiszpanii lub Francji, a ten cały wirus to sra..ie w banie i mówią: ’ Jak to Ja hrabia qu..fa nie polecę! Ten rząd popierpapier!’ No to teraz popatrzcie na to co dzieje się we Włoszech. Olali temat i teraz płaczą, że jest tragedia, że ludzie umierają na potęgę. Udostępniają filmy na FB i proszą żebyśmy nie popełnili 'WŁOSKIEGO BŁĘDU’. A my Polacy co? Dalej do sklepów i pabow, i hejt na wszelkie zalecenia. Jakże krnąbrnym narodem jesteśmy:( to nie wina rządu, to wina nas samych:(

Kursy walut

 • USD 3.9478zł -0.68%
 • GBP 5.0066zł -0.26%
 • EUR 4.3327zł -0.49%
 • CHF 4.5031zł -0.32%

Polub nas