Terytorialsi dostarczają świąteczne paczki dla weteranów

Ponad 300 wielkanocnych Święconek trafiło w sobotę rano do weteranów, kombatantów, a także osób starszych i samotnych z naszego regionu. To wspólna inicjatywa Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Fundacji Niepodległości oraz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przedświąteczny czas, jak zawsze jest dla Terytorialsów okresem szczególnej troski o kombatantów, weteranów, seniorów i osoby samotne. Akcja dostarczania tradycyjnej polskiej Święconki wpisuje się w zadania, jakie Terytorialsi realizują od 18 marca w ramach operacji „Odporna Wiosna” na rzecz lokalnej społeczności.

Inicjatorem świątecznej pomocy dla weteranów jest Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, przy współpracy z Fundacją Niepodległości oraz 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej. W tym roku, ze wsparciem finansowym, przyłączył się również Polonijny Klub Aktywności Sportowej PAKAs z Wiednia.

– Pomimo epidemii i społecznej samoizolacji nie zapominamy o weteranach gdyż to dzięki nim wiemy skąd idziemy i wiemy dokąd podążać. Epidemia spowodowała, że musieliśmy zmienić formułę akcji „Paczka dla weterana”. Były nawet obawy, że edycji Wielkanoc 2020 nie będzie, jednak nowe wyzwania wymuszają nowe działania. – powiedział Andrzej Mazurek, prezes LS 27 WDP AK. – Szczególnie dziękuję żołnierzom za dostarczanie paczek do domów naszych bohaterów. Dziś dewiza terytorialsów „zawsze gotowi, zawsze blisko” staje na równi ze słowami „polegać jak na Zawiszy”.

Wspólnymi siłami udało się przygotować 300 paczek, w których nie zabrakło tradycyjnego wielkanocnego chlebka, kraszanek i cukrowych baranków. Pokarmy pobłogosławili wojskowi kapelani. Pakowaniem darów oraz dystrybucją zajęli się Terytorialsi z batalionów z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa, którzy dostarczyli paczki do osób w całym województwie.

– Weteranom jesteśmy winni wsparcie i szacunek za ich walkę o wolną Polskę. Ale w dzisiejszych czasach możemy także od tego niezwykłego pokolenia Weteranów wiele się nauczyć – jak poczucie odpowiedzialności i dyscyplina, przed laty pomocne w walce, mogą dzisiaj Polakom pomóc przezwyciężyć epidemię. – powiedział Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości, współinicjator akcji.

WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5,5 tys. Żołnierzy WOT, w tym podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Terytorialsi dostarczają żywność, leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

(fot. WOT)

Zobacz również

10 komentarzy

 1. Terytorialsi to prawie mi ojca wykończyli bo z SOR na Racławickiej wysłali mnie na SOR na Majdanek, który nawet nie ma takiego oddziału jak trzeba (naszczęście tam był już ratownik który zobaczył papiery i odesłał Nas na Herberta).
  Inna sprawa, że dokumenty oświadczające o tym, że się miało/niemiało styczności z koronawirusem w szpitalach wypełnia każdy tym samym długopisem, na tej samej ławce, pod namiotem który doskonale ogranicza świeże powietrze. Nawet nie ma środka do dezynfekcji, ani rękawiczek. Byle warzywniak jest lepiej zabezpieczony !
  Polecam redakcji to sprawdzić, bo szkoda ludzi którzy przychodzą, często w kiepskim stanie i każde nowe paskudztwo poprostu ich zabije.

  • Co do tego mają terytorialisci?

   • Człowiek z WOT zabezpieczał wejście do szpitala i kierował do innych placówek. Zamiast kogoś po medycynie posadzili chłopaka który nie miał pojęcia o służbie zdrowia.

 2. Jak to się na to przepisów RODO? Jakim prawem te Macierewiczowe harcerzyki wchodzą w posiadanie takich danych? I nie nazywajcie ich terytorialsami,apeluję jako były żołnierz sił specjalnych zwanych potocznie specjalsami.

  • Ty jeszcze jakiegoś poszanowania prawa oczekujesz w Polsce?
   Miałeś przykład wczoraj, jak się szanuje prawo przez siebie ustanowione i wprowadzone ku „uciesze” obywateli.

  • Norsk Arisk Black Metal

   Specjala to ty na ławce pod blokiem obaliłeś i ci się siły specjalne przywidziały.

 3. A dajcie im spokój. Wiecie ilu staruszków na wsiach samych siedzi. Nawet moja sąsiadka ma gdzieś dziadka prawie 90 letniego. Do miasta to nie weźmie bo on nie chce, a ona na wieś też nie zamierza jechać.

 4. BRAWO niedzielni partyzanci antka!

 5. Terytorialsi, co to k..a jest? Buhehehe kto nazywa to wojskiem? Od harcerzyka do żołnierza długa droga, ja p….e, Antek coś ty narobił gdzie jest tupolef, antonioooo

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7616zł -0.16%
  • GBP 5.0273zł 0.51%
  • EUR 4.468zł 0%
  • CHF 4.1307zł -0.12%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach