Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gdzie szukać pomocy medycznej podczas Świąt Wielkanocnych

Przed nami okres świąteczny. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, gdzie szukać pomocy medycznej podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W przypadku nagłego zachorowania, dzięki technologiom teleinformatycznym, można w razie potrzeby skorzystać z pomocy medycznej, nie wychodząc z domu.

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, wiele placówek medycznych zmieniło organizację swojej pracy, a lekarze udzielają pacjentom pomocy za pośrednictwem teleporad. W razie nagłego zachorowania pacjenci mogą skorzystać z kilku form pomocy. Pierwszą z nich jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Punkty te w pierwszej kolejności udzielają teleporad. Podczas teleporady lekarz wyda zalecenia dotyczące terapii, a także w razie potrzeby może wystawić e-zwolnienie oraz e-receptę. Jeżeli lekarz w trakcie telefonicznego wywiadu potwierdzi konieczność osobistej wizyty – taka wizyta się odbywa.

Na Lubelszczyźnie z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w szpitalach w Bełżycach, Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Bychawie, Chełmie, Dęblinie, Hrubieszowie, Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Kraśniku przy ul. Chopina i Niepodległości, Lubartowie, Lublinie przy ul. Abramowickiej, al. Kraśnickiej i Biernackiego, Łęcznej, Łukowie, Międzyrzecu Podlaskim, Opolu Lubelskim, Parczewie, Puławach przy czym świadczenia dla dorosłych udzielane są przy ul. Centralnej zaś dla dzieci przy ul. Kołłątaja, Radzyniu Podlaskim, Szczebrzeszynie, Świdniku, Tomaszowie Lubelskim, Włodawie oraz Zamościu przy Al. Jana Pawła II i Peowiaków.

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Co ważne, pacjenci, którzy podejrzewają, że ich zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinni skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalnie przygotowanym szpitalem jednoimiennym bądź inną placówką z oddziałem zakaźnym. W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Jeśli chory podejrzewa, że jego zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem lub miał kontakt z osobą zakażoną, powinien koniecznie poinformować o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie. Przez cały świąteczny okres do dyspozycji pacjentów pozostają też konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

3 komentarze

  1. Co za brednie. Jak dzwonił znajomy z gorączką ponad 40 stopni to powiedzieli ze nie przyślą pogotowia i go olali. Następnego dnia przyjechali po wymaz i przez następny tydzień nawet się nie odezwali. On wyzdrowiał ale nie wie czy ma siedzieć na kwarantannie i czy miał wirusa czy nie bo nie ma żadnych informacji. Piszą ile osób umarło z korona wirusem ale ile umarło z braku opieki to już nie. Pewnie ze sto razy więcej ale luz. Zostańmy w domu bo jak nie to kara od 5 tysięcy w górę. Oczywiście nie wszystkich to dotyczy bo o ile widziałem w wiadomościach wczoraj odbyło się zgromadzenie powyżej 100 osób. Wszyscy są równi, ale niektórzy są równiejsi. Taki folwark zwierzęcy tylko teraz my jesteśmy zwierzętami do testów wytrzymałościowych.

  2. Najmundrzejszy Franio

    Najlepiej miec wlasna apteczkę w domu… i koniecznie spory zapas plynu do odkazania sie wewnętrznego

  3. Nigdzie nie znajdziesz pomocy medycznej. Nigdzie nie otrzymasz pomocy medycznej, Ty zdrowy Obywatel, pracujący i płacący podatki i składki…. Nie otrzymasz pomocy. Pomoc za Twoje pieniądze dostaną osoby, które wrociły z ucieczki za granicę i nie płaciły tutaj składek i podatków. Ty płatniku składki zdrowotnej umieraj, radz sobie sam. Mozesz jeszcze zapłacić prywatnie. No wtedy dostaniesz pomoc. Załosny kraj pajaców cyrkujących publicznie 10 kwietnia…. a Naród pozostawiony sam sobie i uwięziony w swoich domach.

Z kraju