Sobota, 13 lipca 202413/07/2024
690 680 960
690 680 960

Te sieci handlowe nie otworzą swoich sklepów w Wigilię. Umożliwią pracownikom spędzenie czasu z najbliższymi

W większości domów trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Z kolei w sklepach wciąż panuje szał przedświątecznych zakupów. Dla spóźnialskich placówki handlowe będą czynne również jutro, jednak nie wszystkie.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w Wigilię osoby zatrudnione w większości obiektów handlowych mogą pracować maksymalnie do godziny 14. Przy czym należy podkreślić, iż chodzi o wykonywanie czynności służbowych, a nie otwarcie sklepu. Oznacza to, że maksymalnie o tej godzinie pracownicy sklepów muszą wyjść z pracy do domu. Dlatego też sprzedaż musi się zakończyć nieco wcześniej.

Praktycznie wszystkie duże sieci handlowe zamkną swoje sklepy o godzinie 13. Mowa tu o: Biedronce, Lidlu, Auchanie, Kauflandzie, Carrefourze, Stokrotce czy też Aldi. Nieco dłużej, gdyż głównie do godziny 13:30, a w niektórych przypadkach nawet do 14:00, mają być czynne sklepy z logiem Dino. Z kolei w obecnych na każdym kroku Żabkach, zakupy będzie można zrobić do godziny 14:00.

Z innego założenia wyszły zaś dwie sieci handlowe oferujące nieco inne produkty, niż spożywcze. Ikea a także Jysk pozostaną jutro zamknięte. Jeżeli chodzi o pierwszą z firm, to przypomniała ona, że święta są okresem podsumowań i wypoczynku, a także czasem spędzonym z najbliższymi. Dlatego też chcąc umożliwić wszystkim swoim pracownikom celebrację tego czasu po swojemu, obiekty będą w Wigilię nieczynne. Tradycyjnie już, dzień wolny otrzymali także pracownicy Jysk. W tej sieci wolna Wigilia jest już po raz siódmy.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

13 komentarzy

 1. 150 lat minęło i nic nie wiele sie zmieniło. Sieci handlowe IKEA i Jysk to sieci Skandynawskie/północne które dają wolne. Natomiast południowcy z Portugalii – Biedronka każe Wam pracować. Tak właśnie doszło do wojny secesyjnej w USA.

  • Bystrzacha, porównałeś Ikeę do biedry? Tu i tu towar pierwszej potrzeby? Przyznam się, planuje jutro zakupić pieczywo na święta. Miałem jechać po nie do ikei ale pozostaje biedronka i lidl…

 2. Wigilia to nie święto. Na stacjach paliw też mają wolne?

  • idąc Twoim tokiem rozumowania to boże narodzenie też nie święto bo według wszelkich ustaleń- na ile to możliwe- Jezus urodził się miedzy 20 kwietnia a 20 maja, między 8 a 2 rokiem przed naszą erą. Data 25 grudnia jest datą umowną wyznaczoną przez Damazego I w 376 roku (to był papież jakbyś się nie orientował), a 25 grudnia wyznaczono dla tego, że tego dnia wypadało pogańskie święto urodzin Mitry, oraz święto ku czci rzymskiego boga słońca. Naprawdę warto wiedzieć co nieco o religii która się wyznaje, a nie wierzyć we wszystko co powiedzą w kościele, nawet jak mówią bez sensu, bez ładu i zwyczajnie głupoty. Nie każdy ksiądz powinien być księdzem i warto czasem zgłębiać swoją wiarę.

  • Stacje benzynowe są na liście obiektów wyższej konieczności i nie mogą być zamknięte.

 3. Wszystko musi być czynne całą dobę. Wszystko!

 4. A dlaczego Skandynawskie a nie skandynawskie?

 5. a dlaczego państwo polskie nie uczyniło 24 grudnia świętem i nie dało wolnego
  tylko jakiś 6 stycznia wolny jest, zamiast wigilia?
  rząd każe pracować w wigilię, a firmy mają dawać wolne w ramach czego?

 6. To nie normalna gdie majo robić zakupuw cudzoziemcy. Tyle dni nie jesc to nie nasze swiienta!!!!!!!

 7. a ja pracuje, nie ważne czy święta czy nie, pisałem się na to, myślę że tak to jest są branże które pracują, i nie ma bata, ktoś kto idzie do takiej branży powinien się z tym liczyć, ja np jestem inormatykiem, może i faktycznie siedzę w domu zdalnie ale jednak jestem w pracy pod telefonem i jak coś muszę reagować nie ma przeproś, rozumiem innych którzy rozumieją ze pracę która się wybiera wybiera że zrozumieniem nie pasi możesz zmienić, kiedyś pracowałem w jysku, i na kasach za młodego w marketach rozumiem że nie jest to łatwa praca ale jeśli ja dałem radę coś zmienić w swoim życiu to i inni potrafią tylko trzeba chcieć, nie rozumiem tych co marudzą a nic nie robią w celu zmiany, pozdrawiam wszystkich wesołych

Z kraju

Sport