TBV rozpoczęło grodzenie Górek Czechowskich. Co planuje developer? (zdjęcia)

W środę na Górkach Czechowskich, na terenie dawnego poligonu, pojawiło się ogrodzenie. Jak informuje spółka TBV, zgodnie z prawem grodzi swoją własność.

W środę rano na terenie dawnego poligonu na Czechowie pojawili się robotnicy. Zaczynając od strony ul. Północnej wbili w ziemię drewniane słupki, do których mocowali arkusze blachy. W ten sposób rozpoczęło się grodzenie Górek Czechowskich. Przyglądający się pracom okoliczni mieszkańcy od razu zwrócili uwagę, że ogrodzenie do złudzenia przypomina te, jakie można oglądać na budowach. Nie brakowało obaw, że w ten sposób właściciel tego terenu szykuje się do rozpoczęcia prac związanych z budową bloków.

Spółka TBV nie informuje, czy w najbliższym czasie zamierza przystąpić do realizacji inwestycji w postaci budowy zaplanowanych na tym terenie budynków. Na razie jest mowa jedynie o grodzeniu własności firmy, czyli liczącego 25 ha terenu. Celem ma być zrobienie porządku. Spółka stara się także o wydanie zgody na wycinkę drzew. Argumentem w nim jest właśnie planowane rozpoczęcie inwestycji budowlanych. Jak ustaliliśmy, obecnie miasto nie rozpatrzyło jeszcze złożonego wniosku. Pozostała część, czyli ponad 75 ha jakie przekazane zostały miastu i gdzie ma powstać park, pozostanie poza ogrodzeniem. Co więcej, firma nie musiała uzyskiwać żadnej zgody na stawianie ogrodzenia, gdyż jego wysokość nie przekracza 2,2 m oraz nie będzie ono w tym miejscu na stałe.

Na razie wciąż nie wiadomo również, co dalej z planem zagospodarowania tego terenu. Pod koniec grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł bowiem, że studium zagospodarowania przestrzennego dla dawnego poligonu wojskowego na Czechowie jest nieważne. Projekt przewidywał tam możliwość zabudowy około 25 proc. terenu. Zdaniem sądu naruszone zostały zasady uchwalania studium zagospodarowania przestrzennego poprzez dopuszczenie zabudowy na tym terenie, co spowoduje zniszczenie cennego przyrodniczo obszaru. Chodziło o to, że jedną z podstawowych zasad tworzenia studium jest zapewnienie ochrony obszarom przyrodniczym. Tymczasem zatwierdzony przez radnych dokument naruszał tę zasadę.

Zaraz po ogłoszeniu wyroku miasto zapowiadało odwołanie się od orzeczenia sądu. Decyzja miała jednak zapaść po zapoznaniu się z jego pisemnym uzasadnieniem. Prezydent Lublina wyjaśniał, że wniesienie skargi kasacyjnej jest zasadne. Wszystko dlatego, że wyrok dotyczy nie tylko terenu należącego do spółki TBV, lecz również szerokiego obszaru, który przeznaczony jest m.in. pod zabudowę jednorodzinną. Gdyby wyrok stał się prawomocny, nie wiadomo byłoby, jak go stosować w praktyce. Co więcej, konsekwencje by ponieśli nawet właściciele już istniejących budynków na tym terenie, którzy nie mieliby możliwości np. rozbudowy swoich domów. Jak do tej pory uzasadnienie wyroku nie dotarło do ratusza.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

54 komentarze

 1. czyli co, koniec sra..a psami po krzakach.

  • Znowu zleciały sie boty dewelopera.

   • nie czopiki pisowskie

    • Raczej od developera…. :)) przecież, nikt inny interesu w obronie betonu na górkach nie ma :))
     Ps. Dobrze, że grodzi swoją własność -tylko pytanie czy na taki akurat płot ma pozwolenie -czy stawia je w przepisowej odległości od innych terenów i najważniejsze -czy zapłacił podatek gruntowy miastu?!
     Może w końcu któryś z radnych, sprawdzi ileż to mu miasto podatku naliczało i czy płacił.

  • masz racje i tu jest bol pupy okolicznych mieszkancow

 2. Develożuk pozwolił to pewnikiem będą budować. wychodzi chyba na to że nie po to tyle kasy wkładają w miasto i sport by nie budować i zarabiać. Caritasem raczej nie są.

  • Oj…może się okazać że notable miejscy jednak są…. ileż wpłynęło i wpływa podatku gruntowego z owych górek??? Podatek od gruntów: • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 91 gr za mkw. rocznie daje 910 tysięcy..;) zwolniono..nie zwolniono…. 🙂

 3. No i klawo , niech coś robią z tym poligonem.

 4. Odpowiadając na nagłówek waszego artykułu śmie stwierdzić iż developer grodzi swoją działkę.

 5. I bardzo dobrze. Niech grodzą i budują. Skończy się psi wychodek, darmowy śmietnik no i Związek Alkoholików Polskich już tam z butelkami nie powalczy.

 6. Prawo własności – mówi wam to coś ? Nąjświętrza rzecz na świecie ….kupcie sobie coś to będziecie mogli tym zarządzać a nie czepiliscie się tych górek ….

  • Prawo własności w Polsce? Nie żartuj 🙂 Nawet własnego drzewa na działce nie wolno wyciąć bez zgody urzędnika, a Ty coś o świętości piszesz 🙂

  • moze nie najswietszabo bo odpadów skladowac tam nie moze
   ale dawno powinien to zrobic

 7. Możecie sobie strajkować, krzyczeć, lamentować a i tak ojcowie TBV zrobią co sobie zaplanują.
  Zrozumcie to w końcu.

  • Jak zawsze „mądrze” napisałeś. Dać ci 3,20 😀 Swoją drogą ciekawa byłaby moneta o nominale 3,20 😀

 8. No ku…. Grodzi chyba SWÓJ teren to chyba może no nie???ale mi sensacja. Teren prywatny będzie budował to odwalta się Janusze i Grażyny.

 9. Dobrze, że tam niema altanek bo zaraz by doszło do samozapłonów. Miasto lubi beton z dziurkami na symetryczne, okrągłe drzewka. Łza się w oku kręci wiedząc co tam będzie za kilka lat. Ale miliardy robią swoje. Teraz każdy metr się liczy …

 10. I bardzo dobrze. Już dawno powinni ogrodzić.

 11. Będą budować kolejne bloki. Sam zachwyt. Lublin z betonu i asfaltu, zero zieleni. Przy tym wzroście ocieplenia klimatu o zieleń by lepiej zadbali. Latem to tylko smród spalin, nagrzanego betonu i asfaltu w tym mieście czuć. Nic tylko wdychać.

 12. Najpierw betonują miasto a potem dofinansowują zakup zbiorników na deszczówkę. Świetna polityka

  • a co maja wieś betonować czy lepiej puszcze białowieską
   miasto jest do mieszkania aby mozna było w miescie mieszkać potrzbne są mieszkania

 13. Krzysztof,, Ochota,,

  Oby tylko nie powstały jakieś zaledwie 6 piętrowe kurniki. Oszpecające miasto oklapłym wyglądem. Bo wówczas brakuje parkingów, pasów zieleni itp. Żeby logicznie wykorzystać małą przestrzeń należy budować budynki wysokie. Jeżeli się komuś nie podoba architektura nowoczesnego miasta i czuje się w nim zagubionym dzbanem, to niech kupi sobie działkę w Pipcinie Dolnym przy rzece z dostępem do miasta przy użyciu trzech autobusów dziennie… 😀

  • Ja tak zrobiłem już dwa lata temu. Wyprowadziłem się z miasta i pobudowałem duży dom poza miastem. Teraz wynajmuję sobie dwa mieszkania w mieście i tacy leszcze jak ty płacą mi za to grube pieniądze. Firmę mam swoją więc siedząc sobie na dużym tarasie bądź pośród zielonego ogrodu i pięknych drzew popijam sobie kawkę i przez internet zarządzam własną firmą podczas gdy ty wąchając spaliny i rozgrzany asfalt dusisz się w swoim blokowisku, a do tego sąsiad z za ściany wrzeszczy że nocami za głośno słuchasz tv. Średnia przyjemność, także nie zazdroszczę ci człowieku.:)

   • Rozumiem ciebie nadęty człowieczku, ale zrozum jedno, że takich jak Ty jest garstka, a ty możesz też umrzeć na raka przedwcześnie, nie tylko ze względu na warunki mieszkaniowe, więc radzę troszkę więcej pokory do życia i ludzi mały człowieku. Życie jest tylko jedno! Szanuj innych ludzi narcyzie!

    • Dzięki za „narcyza”, miło i ładnie to zabrzmiało.:) Mimo wszystko zgodzisz się ze mną że miasto ma bardzo mało zieleni, a poza tym ja ludzi szanuję i to bardzo. Wiedz że pomimo swojego statusu nie tylko daję ludziom pracę ale i im pomagam, nawet i tym najbiedniejszym czyli bezdomnym. Bezdomnym na których ty nie zwracasz uwagi i mijasz w tym blokowisku jadąc codziennie w drodze do swojej pracy.

   • Uważaj, bo się obudzisz.

   • No i na 16 musisz dymać do miasta odebrać dzieciaka ze szkoły, wracać do swojego domku na 17 by szybko zjeść obiad i z powrotem dymać do miasta by na 18 zawieźć dzieciaka na basen/angielski/jazdę konną, tam trzeba się pociułać tą godzinę bo przecież nie ma sensu wracać do domu, potem jeszcze 2h zakupów i można wracać do domu.

 14. gdzie Polaków dwóch tam trzy zdania, i tak się nie pogodzicie bo to nie w naturze prawdziwego polaka

 15. Skoro radni przekroczyli swe uprawnienia to należy posadzić radnych.

 16. Robak sprzedał teren to grodzą. Więcej go nie wybiorę i moi sąsiedzi też.

  • Qwa jaki robak sprzedał, chyba poligon kupili od wojska. Powtarzać te kłamstwa 100 razy może staną się prawdą. A czemu ty nie kupiłaś tych górek, zrobiłabyś z nimi co chcesz?

   • To pytanie : „….czemu Ty nie kupiłaś… „- to tak na poważnie??? Na prawdę myślisz, że każdy może wszystko kupić??? że każdy jak kupi teren bez przeznaczenia na inwestycje zdoła go przekształcić? i to pomimo Na jakim Ty świecie żyjesz?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? LEKCJA: Miasto, choć posiadało prawo pierwokupu, zrezygnowało z nabycia tego terenu. W 2000 roku trafił on w posiadanie spółki Echo Investment z Kielc. Ponad 100 ha terenu nabyła ona za ok. 12 mln złotych. Przyczyną tak niskiej ceny był fakt, że uchwalone w tym samym roku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta przewidywało na tym terenie jedynie zieleń z możliwością, co najwyżej, zlokalizowania tu rekreacyjnej zabudowy terenowej. Dla porównania: w rok później za 2 hektarową działkę pod hipermarket, na skraju innej dzielnicy mieszkaniowej, TESCO zapłaciło ok. 10 mln zł. Zaczynasz rozumieć? 🙂

 17. A czemu ci obrońcy górek sami nie kupili terenu ?? Nie było by tego całego cyrku, bo im lokalne wysypisko śmieci zabierają…

 18. jedną z podstawowych zasad tworzenia studium jest zapewnienie ochrony obszarom przyrodniczym. Tymczasem zatwierdzony przez radnych dokument naruszał tę zasadę. – pytanie retoryczne. Czy któryś z radnych został pociągnięty do odpowiedzialności?
  Czy sprawdzono radnych pod kątem powiązań finansowych z deweloperem?

  • W Polsce żaden urzędnik za nic nie odpowiada. Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: nie.
   W dodatki jak napiszesz coś złego na prezydenta miasta to znowu poskarży sie w jakimś liście rozesłanym do redakcji, na mowę nienawiści.

 19. Jakieś strzały były dziś w nocy na górkach?

  • Tak około 1 w nocy było kilkanaście dziwnych odgłosów w różnym odstępie czasu. Słychać było na Botaniku na Poligonowej.

 20. Nareszcie, ciekawe ile za m2, jestem zainteresowany kupnem

 21. Prawo własności – jeszcze raz powtarzam , ktoś to kupił wiec ma prawo zrobić tam co chce ….inna sprawa to w jakich okolicznościach nabył ten teren …..

 22. Uk wybetonuje cały Lublin, każdy skrawek zieleni zabuduje i zabetonuje

 23. w gogle 2 wojna światowa górki czechowskie radzę poczytac ja wiem od rodziców a póżniej dyskutować

 24. Kto był murem za Żukiem niech idzie za mur TBV na górkach czechowskich ! Żuk robi co chce w ….. ma opinie po zwołanym referendum za ponad 500mln ! W ….. ma mieszkańców i ich opinie i głosy ! Ale cóż się dziwić jak w grę wchodzą miliony złotych !

  • Zacznijmy od tego, że mieszkańcy też mają gdzieś poligon. Jaka była frekwencja podczas tego referendum?

 25. A tak ze smogiem walczy miasto ,tak się troszczą, a tu betonik .Zrobić nasadzenia byłby piękny park

 26. Narodowy Akrobata

  #ZukZaMurem

 27. A ja dodam ze życzę miłych snów tym którzy będą mieszkać mając pod nogami ludzkie kości które wylądują w betonie

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online