TBV rozpoczęło grodzenie Górek Czechowskich. Co planuje developer? (zdjęcia)

W środę na Górkach Czechowskich, na terenie dawnego poligonu, pojawiło się ogrodzenie. Jak informuje spółka TBV, zgodnie z prawem grodzi swoją własność.

W środę rano na terenie dawnego poligonu na Czechowie pojawili się robotnicy. Zaczynając od strony ul. Północnej wbili w ziemię drewniane słupki, do których mocowali arkusze blachy. W ten sposób rozpoczęło się grodzenie Górek Czechowskich. Przyglądający się pracom okoliczni mieszkańcy od razu zwrócili uwagę, że ogrodzenie do złudzenia przypomina te, jakie można oglądać na budowach. Nie brakowało obaw, że w ten sposób właściciel tego terenu szykuje się do rozpoczęcia prac związanych z budową bloków.

Spółka TBV nie informuje, czy w najbliższym czasie zamierza przystąpić do realizacji inwestycji w postaci budowy zaplanowanych na tym terenie budynków. Na razie jest mowa jedynie o grodzeniu własności firmy, czyli liczącego 25 ha terenu. Celem ma być zrobienie porządku. Spółka stara się także o wydanie zgody na wycinkę drzew. Argumentem w nim jest właśnie planowane rozpoczęcie inwestycji budowlanych. Jak ustaliliśmy, obecnie miasto nie rozpatrzyło jeszcze złożonego wniosku. Pozostała część, czyli ponad 75 ha jakie przekazane zostały miastu i gdzie ma powstać park, pozostanie poza ogrodzeniem. Co więcej, firma nie musiała uzyskiwać żadnej zgody na stawianie ogrodzenia, gdyż jego wysokość nie przekracza 2,2 m oraz nie będzie ono w tym miejscu na stałe.

Na razie wciąż nie wiadomo również, co dalej z planem zagospodarowania tego terenu. Pod koniec grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł bowiem, że studium zagospodarowania przestrzennego dla dawnego poligonu wojskowego na Czechowie jest nieważne. Projekt przewidywał tam możliwość zabudowy około 25 proc. terenu. Zdaniem sądu naruszone zostały zasady uchwalania studium zagospodarowania przestrzennego poprzez dopuszczenie zabudowy na tym terenie, co spowoduje zniszczenie cennego przyrodniczo obszaru. Chodziło o to, że jedną z podstawowych zasad tworzenia studium jest zapewnienie ochrony obszarom przyrodniczym. Tymczasem zatwierdzony przez radnych dokument naruszał tę zasadę.

Zaraz po ogłoszeniu wyroku miasto zapowiadało odwołanie się od orzeczenia sądu. Decyzja miała jednak zapaść po zapoznaniu się z jego pisemnym uzasadnieniem. Prezydent Lublina wyjaśniał, że wniesienie skargi kasacyjnej jest zasadne. Wszystko dlatego, że wyrok dotyczy nie tylko terenu należącego do spółki TBV, lecz również szerokiego obszaru, który przeznaczony jest m.in. pod zabudowę jednorodzinną. Gdyby wyrok stał się prawomocny, nie wiadomo byłoby, jak go stosować w praktyce. Co więcej, konsekwencje by ponieśli nawet właściciele już istniejących budynków na tym terenie, którzy nie mieliby możliwości np. rozbudowy swoich domów. Jak do tej pory uzasadnienie wyroku nie dotarło do ratusza.

(fot. lublin112.pl)

54 komentarze

 1. Prawo własności – jeszcze raz powtarzam , ktoś to kupił wiec ma prawo zrobić tam co chce ….inna sprawa to w jakich okolicznościach nabył ten teren …..

 2. Uk wybetonuje cały Lublin, każdy skrawek zieleni zabuduje i zabetonuje

 3. w gogle 2 wojna światowa górki czechowskie radzę poczytac ja wiem od rodziców a póżniej dyskutować

 4. Kto był murem za Żukiem niech idzie za mur TBV na górkach czechowskich ! Żuk robi co chce w ….. ma opinie po zwołanym referendum za ponad 500mln ! W ….. ma mieszkańców i ich opinie i głosy ! Ale cóż się dziwić jak w grę wchodzą miliony złotych !

  • Zacznijmy od tego, że mieszkańcy też mają gdzieś poligon. Jaka była frekwencja podczas tego referendum?

 5. A tak ze smogiem walczy miasto ,tak się troszczą, a tu betonik .Zrobić nasadzenia byłby piękny park

 6. Narodowy Akrobata

  #ZukZaMurem

 7. A ja dodam ze życzę miłych snów tym którzy będą mieszkać mając pod nogami ludzkie kości które wylądują w betonie

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Ziemi na UMCS
Rekrutacje do drużyny futbolu amerykańskiego Tytani Lublin
WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej