Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tak będzie wyglądał Park Ludowy. Zaniedbany teren zmieni się w przestrzeń do wypoczynku (wizualizacje)

Zgodnie z założeniem, Park Ludowy ma stanowić miejsce aktywnego wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Lublina, poczynając od dzieci na seniorach kończąc. Prace przy jego rewitalizacji właśnie się rozpoczęły.

Kilka dni temu rozpoczęły się pierwsze prace związane z rewitalizacją Parku Ludowego w Lublinie. Cały teren został ogrodzony, co ma zagwarantować bezpieczeństwo. Wszystko dlatego, że prace będą wykonywane jednocześnie w wielu miejscach, powstaną głębokie wykopy oraz wycinane mają być niektóre drzewa. W pierwszej kolejności wykonawca ma rozebrać istniejącą architekturę oraz dokonać melioracji terenu. Prace obejmą też wycinkę 263 drzew. W zamian za to, pojawią się nowe nasadzenia.

Zgodnie z założeniem, park ma stanowić miejsce aktywnego wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Lublina, poczynając od dzieci na seniorach kończąc. Koncepcja jest częścią większego założenia obejmującego proces porządkowania przestrzeni tej części miasta. W jej skład wchodzi m.in. rozpoczęta modernizacja ul. Krochmalnej, przebudowa okolic dworca PKP czy też zagospodarowanie doliny rzeki Bystrzycy.

Termin, jaki został wyznaczony na wykonanie upływa 30 września 2020 roku. Zgodnie z projektem powstanie 11 wejść do parku: 5 od al. Piłsudskiego, 2 od rzeki Bystrzycy, 2 od ul. Stadionowej i po jednym od strony terenu Targów Lublin oraz od ul. Lubelskiego Lipca’80. jednym z ciekawszych elementów będzie kładka pieszo-rowerowa. Składać się ma z dwóch części: pomostu dolnego przeprowadzającego ciąg pieszy oraz pomostu górnego w formie łuku, tworzącego całościowo element rekreacyjno-widokowy. Nawierzchnia zostanie wykonana z drewna.

W miejscu istniejącego amfiteatru powstanie dydaktyczny ogród wodny w formie amfiteatru z trybunami i niecką oraz pomieszczenia techniczne. Pomieszczenia techniczne ukryte zostaną w skarpie, pod fragmentem widowni. Ogród będzie zaopatrzony w system uzdatniania wody pracujący w obiegu zamkniętym. Atrakcje wodne składać się będą z jedenastu obrazów wodnych działających niezależnie, wytwarzanych przez dysze wodne wbudowane w niecce ogrodu.

Do tego dojdzie dydaktyczny ogród roślin wodnych obsadzony krajowymi roślinami wodnymi, w tym gatunkami chronionymi, a elementy przyrodniczej informacji wizualnej pozwolą na zapoznanie się z roślinami wodnymi i przywodnymi rosnącymi na całym odcinku rzeki Bystrzycy. Otaczająca ogród zieleń uzupełniona zostanie o elementy małej architektury i uczyni z ogrodu wodnego również miejsce dla osób poszukujących wyciszenia. Obok powstanie dydaktyczna ścieżka procesów przemijania składająca się z elementów roślin stanowiących eksponaty w różnym stadium życia. Poczynając od młodych sadzonek drzew, przez drzewa powalone na pniach, głazach oraz elementach skalnych kończąc. Element tej ścieżki stanowić będą tzw. obiekty przyrodnicze – wyeksponowane pnie drzew o wysokiej wartości siedliskowej dla owadów, ptaków i nietoperzy.

Nie zabraknie również ścieżek dydaktycznych. Pierwsza z nich, trawiasta, ma mieć powierzchnię ok. 6 tys. m2. Znajdą się na niej nasadzenia wielu gatunków i odmian traw tolerujących i lubiących tereny podmokłe i okresowo zalewane. Druga, akustyczna, została zaprojektowana dla zwiększenia doznań sensorycznych, integracji osób znajdujących się w parku, w tym z niepełnosprawnościami. Na ścieżce znajdzie się 11 przystanków z jednym lub kilkoma dostrojonymi instrumentami muzycznymi. Trzecia ze ścieżek, filozoficzna, ma być elementem towarzyszącym alejkom i składać się ze specjalnie zaprojektowanych mebli granitowych, na których umieszczone zostaną słowa kojarzone ze starożytnymi myślicielami i filozofami.

Projektanci dużą przestrzeń parku zagospodarowali na strefy aktywnego wypoczynku. W pobliżu wejścia od strony al. Piłsudskiego znajdzie się plac zabaw dla najmłodszych. Przeznaczony on będzie dla dzieci w wieku do 1 do 7 lat i wyposażony w domki, huśtawki czy urządzenia kołyszące. Nie zapomniano o dzieciach z niepełnosprawnościami, dla których znajdzie się strefa gier i zabaw sensorycznych. Do dyspozycji dzieci będą też: liczydło, gra memory, piaskownica,oraz huśtawka typu bocianie gniazdo.

Drugi plac zabaw wyznaczono w północno-zachodniej części parku, pomiędzy al. Piłsudskiego, a główną aleją parku. Ten przeznaczony będzie dla dzieci starszych od 7 roku życia. Zaplanowano na nim: konstrukcję do wspinania z drewnianych belek, tor sprawnościowy, dyski do balansowania i skakania, huśtawki i trampoliny. Pomiędzy drzewami zaprojektowano platformy, połączone mostkami linowymi, tworzące swego rodzaju labirynt. Platformy rozbudowane będą o dodatkowe atrakcje, takie jak linki, czy podesty do wspinania oraz zjeżdżalnie. Za pomocą nawierzchni żwirowej wyznaczono ścieżki łączące plac zabaw z projektowaną alejką parkową.

W parku znajdą się także siłownia plenerowa, przestrzeń do gry w boule, zespół linariów czyli różnego rodzaju konstrukcje linowe przeznaczone do wspinaczki, a także naturalne ścieżki rowerowe. Tych ostatnich będzie kilka: dla dzieci, dla średnio zaawansowanych i dla zaawansowanych. Tory mają posiadać liczne przeszkody i zakręty. Zbudowane zostaną także wybiegi dla psów, które wyposażone będą w kosze na psie nieczystości ale także tzw. psie toalety.

Nie zapomniano też o żyjących w parku zwierzętach. Na drzewach zamontowanych zostanie blisko 100 budek lęgowych dla rożnych gatunków ptaków, w tym m.in. sikor, wróbli, szpaków, pełzaczy, muchołówek, pleszek czy kawek. Oprócz tego pojawi się 30 budek dedykowanych nietoperzom oraz 30 budek dla owadów, czyli parkowych „uli” dla dzikich pszczół.

Tak będzie wyglądał Park Ludowy. Zaniedbany teren zmieni się w przestrzeń do wypoczynku (wizualizacje)

Tak będzie wyglądał Park Ludowy. Zaniedbany teren zmieni się w przestrzeń do wypoczynku (wizualizacje)

Tak będzie wyglądał Park Ludowy. Zaniedbany teren zmieni się w przestrzeń do wypoczynku (wizualizacje)

Tak będzie wyglądał Park Ludowy. Zaniedbany teren zmieni się w przestrzeń do wypoczynku (wizualizacje)

(fot. UM Lublin)

12 komentarzy

  1. Nie będzie bloków?? Szkoda. Myślałem,że w mieście inspiracji każdy kawałek atrakcyjnej ziemi jest na sprzedaż. A parki,zielone skwery,tor kartingowy i inne zostaną opylone developerom,którzy nie spoczną aby zamienić to miasto w jeden,betonowy monolit.

  2. Będzie fajnie dopóki okoliczna patologia nie znajdzie sobie tam miejsca na spędzanie dnia.

  3. tam zawsze najwięcej przychodzili lubelscy pederaści w podeszłym wieku

  4. Wycinka tyłu drzew dla dwuch ślizgawek i piaskownicy gdzie są ekolodzy?

  5. w tym miejscu wystarczyłoby zrobić alejki (nie z kostki tylko żwirowe lub asfaltowe – każda firma zrobi je tak że po roku będzie można kostki rękoma wyjmować i zęby stracić poruszając się po nich), oświetlenie, kosze na śmieci i ławki no i oczywiście regularnie dbać o koszenie trawy i grabienie liści – koszt wiele wiele razy mniejszy efekt dużo lepszy ale nie! – przecież ktoś się musi nachapać swojego w zamian za prowadzenie formalności a w niedługim czasie po oddaniu parku zacznie się wszystko rozpadać bo tak firma zrobi po kosztach (tak jest wszędzie).

    • Tobie do życia wystarczy chata ulepiona z gliny i kanapka ze smalcem, aby czysto było – koszt o wiele razy mniejszy a efekt dużo lepszy, ale nie! Internet jeszcze potrzebny, żeby pier*olić od rzeczy. Błazen.

  6. Jedna rewitalizacja jak mnie pamięć nie myli juz była. Po niej gniły drzewa i w wyniku tego mamy większy ten Targów Lubelskich. Obym się mylił , i TL nie powiększyły po tej rewitalizacji do samej Bystrzycy swojego terenu…

  7. Żeby nie to że to teren byłego bagniska to pewnie były by i bloki do tej pory .

    • Pewna galeria dawniej zwana tarasami stoi w miejscu dawnego zalewu, terenie bagnistym. Dla chcącego…

  8. Straszne. Chcą wyciąć niemal 300 starych dających mnóstwo tlenu drzew, żeby posadzić może około kilkudziesięciu małych drzewek, które (jeśli przetrwają) tlenu dawać już za wiele nie będą. Poza tym jest to teren bagienny i rosnące tam stare drzewa chroniły okolice przez powodziami i dawały schronienie licznym ptakom. Lublin pnie się w górę pod względem zanieczyszczenia powietrza – smog stał się już niemal normą.

Z kraju