Szukali gazu, znaleźli ropę. Będziemy gazowym i naftowym zagłębiem? TYLKO U NAS

Na Lubelszczyźnie podczas prac związanych z poszukiwaniem gazu łupkowego znaleziono złoże ropy naftowej. Obecnie trwa szacowanie jego zasobów.

W Berejowie w gminie Niedźwiada ORLEN Upstream poszukując gazu łupkowego odkrył przypadkowo, że pod ziemią jest również ropa naftowa. Wiercenie otworu poszukiwawczego gazu łupkowego w Berejowie pracownicy płockiego koncernu rozpoczęli w pierwszej połowie grudnia 2012 roku. Wykonano wtedy pionowy otwór o głębokości ponad 1000 metrów, a następnie poziome o łącznej długości blisko 2800 metrów. Prace z tym związane trwały około dwóch miesięcy. Następnie w ubiegłym roku przeprowadzono zabieg szczelinowania hydraulicznego na odcinku poziomym a w następnej kolejności test produkcyjny, pozwalający na zbadanie przepływu gazu.

W międzyczasie specjaliści szczegółowo badali wydobyte z pionowego otworu próbki około 300 metrowego rdzenia skalnego. Oceniano właściwości fizyczne, mechaniczne i geochemiczne, a przede wszystkim wyliczano zawartość gazu oraz materii organicznej. Od samego początku mówiono o tym, że już wstępne wyniki tych badań są obiecujące, jednak tego co odkryli specjaliści zapewne nikt się nie spodziewał. Mianowicie układ skał wskazuje, że w Berejowie oprócz gazu jest także złoże ropy naftowej.

Jak ustaliliśmy, obecnie prowadzone są analizy mające określić dokładny skład chemiczny odnalezionej kopaliny. –Na razie jeszcze zbyt wcześnie, żeby oceniać czy ropy jest w tym miejscu dużo, czy jest to złoże, czy też tylko niewielkie jej ilości, które jak się często zdarza towarzyszą miejscom gdzie znajduje się gaz ziemny. Na razie jest pewne, że są tutaj węglowodory. Jednak teraz najważniejsze jest ustalenie jaka jest ich ilość, oraz czy ich wydobywanie z ekonomicznego punktu widzenia będzie możliwe – usłyszeliśmy od osoby blisko związanej z pracami w tym miejscu.

(fot. lublin112)
2014-02-28 22:02:43

2 komentarze

 1. Poczekamy, a jak będzie co oglądać, zobaczymy.
  Jak na razie, wiadomość na zasadzie: wiewiórka zaszła w ciążę ze słoniem, może urodzi żyrafę.

 2. Wreszcie ! Teraz amerykanie w końcu będą mogli przyjechać do Nas z demokracją 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7227zł 0.14%
  • GBP 4.8692zł 0.08%
  • EUR 4.3988zł -0.05%
  • CHF 4.0906zł 0.05%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dożynki powiatu tomaszowskiego w Łaszczowie
  Dwudniowe powiatowe obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Tomaszowie Lubelskim
  100-km rajd rowerowy po Roztoczu. Każdy może wziąć udział
  Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej w Krasnymstawie
  Wojewódzkie Święto Ziół i parafialno-gminne Święto Plonów w Boniewie