Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Szczepienia przeciw HPV: sprawdź, gdzie w woj. lubelskim są one bezpłatne

Obecnie aż 118 samorządów w naszym kraju realizuje programy bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Dowiedz się, kto może z nich skorzystać, a także dlaczego naprawdę warto przyjąć to szczepienie.

– Wirusy HPV związane są z powstawaniem stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, ale nie tylko, bo również nowotworów szyi, głowy, przełyku oraz odbytnicy – podkreśla prof. Jan Kotarski, ginekolog-onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Związek między zakażeniem wirusem HPV a chorobami nowotworowymi został potwierdzony już wiele lat temu – za jego odkrycie prof. Herald zur Hausen otrzymał w 2008 r. nagrodę Nobla.

Szczepionka przeciw HPV jest zatem szczepionką przeciwwirusową, która może skutecznie zapobiec zachorowaniu na raka m.in. szyjki macicy, gardła, jamy ustnej czy prącia. Dlatego dedykowana jest zarówno osobom płci żeńskiej, jak i męskiej, a konkretnie dziewczynkom i chłopcom w wieku dojrzewania płciowego (najczęściej w wieku kilkunastu lat).

– Najbardziej aktualne zalecenia wskazują, że rutynowo powinno się szczepić dziewczęta w wieku od 11-12 lat, natomiast po 13. r.ż. zaleca się szczepienie osób, które nie zostały zaszczepione wcześniej lub nie otrzymały pełnego cyklu szczepień. Najkorzystniejsze jest szczepienie kobiet przed potencjalną ekspozycją na zakażenie HPV, a więc przed inicjacją seksualną – czytamy w opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do jednego z samorządowych programów profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Z opinii tej wynika, że w zależności od kraju czy ośrodka eksperckiego zalecany wiek szczepienia dziewcząt może być różny i wynosi od 9 do 18 lat, podczas gdy dla chłopców jest nawet nieco szerszy: mieści się w przedziale od 9 nawet do 21 lat.

Jedno jest pewne. Naprawdę warto przyjąć to szczepienie przed rozpoczęciem życia seksualnego!

– Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy. Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 50-80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV – czytamy na prowadzonej przez uznanych ekspertów ds. zdrowia publicznego stronie Szczepienia Info.

Specjaliści ostrzegają, że infekcje wywołane przez wirusy HPV są często bezobjawowe i nie istnieje na nie żadne lekarstwo. To właśnie dlatego najlepszą metodą profilaktyki są szczepienia.

– Nabycie naturalnej odporności, czyli po przechorowaniu, w przypadku HPV nie jest możliwe, gdyż miano przeciwciał po zachorowaniu jest za niskie, aby uchronić przed ponowną infekcją – zaznacza prof. Jan Kotarski.

Oznacza to w praktyce, że jedna osoba może zakazić się tym wirusem kilka razy w toku swojego życia.

Tymczasem po szczepieniu miano przeciwciał jest 1000-10000 razy większe niż po infekcji, dzięki czemu skutecznie chroni ono organizm przed zakażeniem. Jednocześnie eksperci podkreślają, że szczepionki są bezpieczne i dobrze tolerowane.

– Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90-procentową redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90-procentowe zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85 proc.  zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy – czytamy na stronie Szczepienia Info.

Gdzie można bezpłatnie zaszczepić się przeciw HPV?

Na razie w Polsce szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) choć zalecane, to jednak nie są wciąż finansowane z budżetu Ministra Zdrowia.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV oferują za to liczne polskie samorządy. Poniżej podajemy listę miast, w których można obecnie z tej formy profilaktyki skorzystać:

Województwo lubelskie:

– Biłgoraj (12 lat dziewczynki)

– Lublin (12 lat dziewczynki)

– Niemce (13-14 lat dziewczynki)

– Puławy (12 lat dziewczynki)

– Włodawa (13 lat dziewczynki)

Szczegółowe informacje na temat bezpłatnych, samorządowych szczepień przeciw HPV można uzyskać m.in. na stronach internetowych danego miasta, powiatu czy gminy. W razie wątpliwości lub pytań można skontaktować się również telefonicznie lub osobiście z daną jednostką organizacyjną (np. w siedzibie urzędu czy starostwa).

Na koniec warto wspomnieć, że w niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomienie ogólnopolskiego programu szczepień przeciw HPV, w ramach realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

(fot. pixabay.com, Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl)

19 komentarzy

 1. „Tymczasem po szczepieniu miano przeciwciał jest 1000-10000 razy większe niż po infekcji, dzięki czemu skutecznie chroni ono organizm przed zakażeniem.”
  Mogę prosić o źródło tej bzdury?

 2. Antyszczepionkowcom przypominam że szczepionka przeciw HPV jest szczepionką na wirusa.
  HPV = wirus !!!
  Covid = wirus!!!!
  Tak wiec możecie się spokojnie nie szczepić w myśl swojej życiowej zasady że szczepionki na wirusy są be.

  • Testowana od 10 lat… a na covid od ilu miesięcy?? Widzisz różnicę?
   Szczepienie przecie HPV jest dobrowolne i nikt Cię do tego nie zmusza i jak się nie zaszczepisz to nie będziesz nazwany „antyszczepionkowcem”. Natomiast jak się nie chcesz zaszczepić wyrobem medycznym na Covid to już jest się ciemnotą, tumanem i „antyszczepionkowcem”.
   Pilnuj własnych czterech liter i rób ze sobą co chcesz, a od innych się odczep.

   • Bingo! Plandemia to niesamowita machina i naprawdę. Żenujące są te wypociny foliowych czapek. Myślałem, że jak już się zaszczepią to przestaną wyzywać i siać mowę nienawiści….

  • I dziwnym trafem, jeśli jest na HPV udowodniona szczepionka, przebadana, to nie ma takiej promocji jak przy covid-19. Gdzie 80% osób ma HPV a tylko ok. 1% ma covid-19. Widzisz tu logikę? Który z tych wirusów powinien mieć priorytet szczepień? Skoro HPV ma predyspozycje kancerogenne, a osób umierających na raka jest 100x więcej niż na covid-19, Hm ? Foliowe czapki kowidowe już ta plandemią jesteście zaszczepieni na maksa.

  • To ilu kowidian zaszczepionych jest przeciw HPV?!

 3. To niech się inicjują po ślubie z pierwszym partnerem, a nie szprycować ich bo szmacenie się ważne.

  • Kobieta lub mężczyzna może być dziewicą/prawiczkiem a drugi partner już nie…i wtedy oboje będą mieć HPV po współżyciu. I tak zazwyczaj się dzieje…

   • A kto powiedział że to tylko jedna osoba ma tak robić? A jak sobie wybierają bawidamków to co zrobić.

 4. Nie ma żadnych wirusów, nie dajcie sobie wmówić

 5. Gdzie się można zaszczepić przeciwko szczepieniom?

 6. Moja znajoma poszła po skierowanie na oznaczenie poziomu hormonów do gabinetu ginekologicznego lecz doktor powiedziała że nie wypisze aż jej nie zbada .Znajoma jest dziewicą nie zgadzała się na badanie przez pochwę tylko per rek tum ze względu że jest dziewicą ale została zbadała wbrew jej woli została strasznie potraktowana , zgwałcona paluchem i to zakażonym HPV . Nigdy nie współżyła nie miała styczności z wirusem a została zarażona nim przez doktor ginekolog z Lublina. Po wizycie zaczęły się jej problemy stan zapalny pojawiły się kłykciny sprawa była w prokuraturze i w sądzie ,sędzia zlecił badanie przez przysięgłego lekarza i pobranie próbek ale prokurator umorzył całe postępowanie żeby zataić co zrobiła znajoma mu doktor bo doktor jest ze [***] w Lublinie . Nie obchodzi nikogo jak moja znajoma bez przerwy cierpi . Nie ma na HPV lekarstwa. Nie wiadomo ile kobiet jeszcze zakaziła ta doktor .Żyjemy w strasznym kraju w którym nie ma żadnej sprawiedliwości . Ostrzegam wszystkich żeby uważali na siebie podczas takich wizyt .

 7. Jakoś nie widać terminów na szczepienia dla chłopców, jak to?