Szafy na wymiar – dlaczego warto postawić na rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że rozwiązania dopasowane do naszych potrzeb udaje nam się wypracować dopiero po trzeciej albo czwartej przeprowadzce. Pierwsze własne mieszkanie planujemy i urządzamy intuicyjnie – wydaje nam się, że każdy mebel czy przełącznik światła jest właśnie tam, gdzie być powinien. Już po kilku miesiącach użytkowania okazuje się, że nasze pomysły, przynajmniej w części, są chybione. Niestety, wypracowanie rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb może się odbyć jedynie metodą prób i błędów. Dlatego kolejne mieszkanie urządzamy korygując nietrafione pomysły. I scenariusz się powtarza…

Czy w ogóle możliwe jest urządzenie mieszkania na miarę własnych potrzeb za pierwszym zamachem? Czy przez całe życie jesteśmy skazani na mniej lub bardziej doskonałe wizje swojego upragnionego lokum? Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest nie kupowanie gotowych mebli, ale zamawianie ich na wymiar. Największym – dosłownie i w przenośni – dylematem do rozwiązania są szafy do przedpokoju, do sypialni czy do pokoju dziecięcego. Korzyści wynikające z decyzji o zamówieniu szafy na wymiar procentują latami.

Autorski pomysł na szafę

Nie da się ukryć, że bez solidnych rozmiarów szafy garderobianej nie da się utrzymać w mieszkaniu należytego porządku. Można obstawiać pokoje mniej lub bardziej funkcjonalnymi komodami, ale części garderoby do powieszenia na relingach, buty czy gruba odzież zimowa wymagają przechowywania w specyficznych warunkach – im upychanie w szufladach nie służy.

 

 

Dobrze zaprojektowana szafa na wymiar pomieści wszystkie wymienione elementy ubioru, a jeśli zdecydujemy się na odpowiednią organizację przestrzeni wewnątrz, może pełnić funkcję jaką zwyczajowo przypisywaliśmy pawlaczom, schowkom w piwnicy czy na strychu. Słowem: głęboka szafa wnękowa zyskuje status osobnego pomieszczenia. Nie, to porównanie nie jest przesadzone. Jeśli zlecimy zaprojektowanie szafy narożnej z systemem łamanych drzwi albo szafy wnękowej z systemem drzwi przesuwnych, może ona być na tyle duża (by nie rzec: przepastna), że będzie do niej można wejść jak do samodzielnej garderoby.

Uda nam się tu pomieścić nie tylko ubrania, dodatki i obuwie, ale także przedmioty, którym często w mieszkaniu trudno znaleźć miejsce: deskę do prasowania, odkurzacz czy narty. Najważniejszy jest autorski pomysł na szafę: wszystkie rozwiązania powinny być dopasowane do naszych potrzeb oraz stanu posiadania.

Okiełznać chaos w przedpokoju

Przedpokój albo korytarz to miejsca, które są wizytówką naszego domu. Paradoksalnie, tutaj właśnie panuje na co dzień największy chaos: domownicy rzucają odzież wierzchnią i obuwie gdzie popadnie. Nie bez powodu tradycyjne wieszaki i otwarte półki na buty coraz częściej zastępujemy gotowymi zestawami mebli do przedpokoju. Są one jednak mało funkcjonalne: udaje się w nich pomieścić raptem kilka kurtek czy par butów. No i brakuje miejsca na torebki i plecaki, a także drobiazgi takie jak klucze, siatki na zakupy czy apaszki.

 

 

Najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie szafy pod zabudowę, jeszcze lepszym – szafy pod zabudowę z lustrzanymi drzwiami. Wtedy nie tylko zyskamy perfekcyjnie rozplanowaną przestrzeń do przechowywania, ale i uda nam się optycznie powiększyć przedpokój albo doświetlić korytarz. Szafa z lustrem to optymalne rozwiązanie do wąskiego korytarza albo klaustrofobicznego przedpokoju.

Wyrobienie w domownikach nawyku, że kurtkę, buty i plecak chowa się do szafy w przedpokoju wymaga trochę czasu, ale warte jest zachodu. Nic tak nie poprawia wizerunku naszego mieszkania jak czysty i wysprzątany przedpokój. I nie chodzi tylko o wrażenie jakie robi on na gościach. Chodzi o to, jakie wrażenie robi na nas samych: dzięki temu, że w przedpokoju panuje ład, całe mieszkanie wydaje się bardziej uporządkowane już od samych drzwi.

Kto zaprojektuje Twoją szafę?

Oczywiście Ty sam. Pomoże ci projektant z dobrego studia meblowego, ale pomysłodawcą jesteś Ty. Jeśli ma to być indywidualny projekt, bogaty w rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb, musisz zdecydować, jak powinno być zagospodarowane wnętrze szafy: czy potrzebujesz więcej relingów i wieszaków, szuflad czy półek, a może niezbędny jest jakiś specyficzny system schowków, ułatwiający przechowywanie niewymiarowych przedmiotów.

 

 

To właśnie te niewymiarowe przedmioty nastręczają najwięcej kłopotów. W tradycyjnych szafach nie ma możliwości znalezienie im miejsca. Już kupując gotową szafę masz więc świadomość, że musisz szukać kolejnych rozwiązań, kolejnych schowków… Czyli wracasz do początku: to Ty musisz się dostosować do warunków narzucanych przez producentów mebli. A przecież już wiesz, że sednem dobrze zaaranżowanego mieszkania są meble na wymiar – dostosowane do Twoich realnych potrzeb.

Doświadczony projektant mebli pomoże Ci urzeczywistnić marzenia o szafie, w której zmieści się naprawdę wszystko. Już wizualizacja pomysłu upewni Cię w przekonaniu, że szafy na wymiar to rozwiązania optymalne, a kiedy zobaczysz gotowe meble w swoim mieszkaniu, nigdy już nie zdecydujesz się na zakup mebli sformatowanych dla „przeciętnego Polaka”.

Artykuł powstał we współpracy z producentem mebli na wymiar – firmą Erton (erton.pl).

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online