Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Sytuacja powtarza się rokrocznie: śmietnik i brud na rogatce warszawskiej znów bulwersują. Teren ma zostać wkrótce uprzątnięty (zdjęcia)

Obszar tuż przy rondzie Honorowych Krwiodawców w Lublinie wciąż pozostaje niezagospodarowany, a przez to i zaniedbany. Po ubiegłorocznej interwencji pod koniec lutego śmieci zostały uprzątnięte. Sytuacja powraca jak bumerang. Jest zapewnienie, że teren zostanie uprzątnięty do 10 maja.

Przestrzeń jest zadrzewiona, a ponieważ pozostaje nieogrodzona, stanowi zatem naturalne lokum dla wielbicieli tanich trunków i osób, które pragną pozbyć się tam śmieci. Jest to jednocześnie z punktu widzenia potencjalnych inwestorów niewątpliwie niezwykle atrakcyjny obszar zlokalizowany przy wjeździe do miasta. Teren nie należy jednak do Miasta Lublin, a jego właściciel nie dokłada żadnych starań pod kątem utrzymania czystości na tym obszarze.

– Według planu zagospodarowania z 2013 roku jest to teren przeznaczony pod zabudowę usługową. Plany określają przeznaczenie, nie określają terminów realizacji – doprecyzowuje Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta Lublin. – Każdy na swojej działce ma swobodę decyzji: kiedy rozpocznie inwestycję czy realizację swoich zamiarów. Musi być do tego przygotowany np. finansowo.

Cały ten teren w kierunku północno-zachodnim za stacją paliw „Circle K” (dawny Statoil), pomiędzy al. Kraśnicką a al. Warszawską, jest pełen przede wszystkim butelek po napojach alkoholowych, puszek po piwie, dużo tam odpadów budowlanych. Zauważyć można nawet eternit, jak również… fragmenty płyt nagrobnych. Są opony samochodowy, a także inne zwykłe śmieci gospodarcze. Wszystko widoczne jest jak na dłoni szczególnie wtedy, gdy brak jest zieleni na drzewach i krzewach, a śnieg nie skrywa pozostałości po niekontrolowanej bezprawnej ludzkiej działalności. Właściciel terenu wykazuje dużą nonszalancję, nie interesując się tą kwestią. Ilość pozostających tu śmieci wskazuje, że nie nagromadziły się one tylko przez kilka miesięcy. Bardziej bowiem wnikliwy ogląd podpowiada, że ubiegłoroczne sprzątanie nie zostało dokonane należycie.

– Dzielnicowy Straży Miejskiej Miasta Lublin przeprowadził rozmowę z przedstawicielem firmy zarządzającej wyżej wymienionym terenem – uspokaja Robert Gogola, rzecznik prasowy SM. – Przedstawiciel firmy oświadczył, że zlecił już stosowne czynności firmie sprzątającej, a teren zostanie uprzątnięty do 10 maja br. – dodaje.

Śmieci na szczęście nie od razu rzucają się w oczy przechodniów czy osób przejeżdżających pojazdami, gdyż cały obszar znajduje się w niewielkiej dolinie. Aby jednak w przyszłości sytuacja nie powtarzała się, to do chwili rozpoczęcia inwestycji w tym miejscu najlepiej byłoby ogrodzić całą tę powierzchnię i uniemożliwić niekontrolowane wchodzenie na ten teren. Właściciel najwidoczniej jednak woli uniknąć niewątpliwych kosztów, przeznaczając jednak i tak ich część na sukcesywne sprzątanie.

Obszar ten jest istotny w strukturze przestrzennej miasta, gdyż stanowi zamknięcie osi kompozycyjnej, którą są Al. Racławickie. Plan uchwalony i obowiązujący od 2013 r. ustala dla terenu funkcję usługową z zakresu usług nauki i szkolnictwa wyższego, oświaty i wychowania, kultury, ochrony zdrowia z wykluczeniem szpitali i sanatoriów, handlu, gastronomii, usług drobnych, turystyczno-wczasowych, administracji, motoryzacji. Uwzględnia on uwarunkowania miejsca. Oś kompozycyjna jest zamknięta obiektem kubaturowym o dużej bryle z centralnie umieszczoną na osi Al. Racławickich dominantą architektoniczną. Jednocześnie plan uwzględnił uwarunkowania lokalne, zachowując powiązania piesze, wyznaczając przestrzenie publiczne, wprowadzając zapisy otwierające obiekt na przyległe osiedla. Została wprowadzona zabudowa kaskadowa ograniczająca wysokość zabudowy w stosunku od wyznaczonych oraz zastanych terenów zabudowy mieszkaniowej.

Plan obowiązuje od 2013 roku jednak, nie został urzeczywistniony, wpływ na tę sytuację ma również powierzchnia usługowa, która została zrealizowana w ostatnich latach w mieście. Między innymi, w sąsiedztwie terenu, na działkach po byłej zajezdni autobusowej przy Al. Kraśnickiej. Realizacja zabudowy w obszarze rogatki warszawskiej, zamykającej oś kompozycyjną miasta, a zarazem zlokalizowanej centralnej części miasta, jest bardzo istotna. W innych rejonach miasta np. w sąsiedztwie ul. Kompozytorów Polskich i al. Solidarności wprowadzona funkcja zabudowy mieszkaniowej do terenów dotychczas tylko usługowych wyraźnie przyspieszyła realizację docelowego zagospodarowania terenu.

Nie wiadomo zatem, czy aktualny wciąż od 8 już lat plan zagospodarowania przedmiotowego miejsca, stanowiącego swego rodzaju „wrota miasta”, nie ulegnie pewnym modyfikacjom.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

14 komentarzy

  1. Ostatnie sprzątanie było przeprowadzenie bardzo dobrze wiem bo blisko mieszkam. Tylko ludzie są brudasami i nie dbają o czyjaś własnosć

Z kraju