Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Swoją nazwę nosi od 1916 roku, jednak istnieje znacznie dłużej. Historia ulicy 3 Maja w Lublinie (wideo)

Paweł Małkowski, miłośnik historii z Lublina, przygotował kolejną, niezwykle ciekawą opowieść, na temat historii Lublina. Tym razem, z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja postanowił przedstawić historię ulicy o tej nazwie.

Ulica 3 Maja w Lublinie swoją nazwę otrzymała w 1916 roku, jednak jej historia sięga XVIII wieku. Powstała po regulacji dawnej drogi biegnącej między szańcami, ogrodami i sadami należących do okolicznych dworków. Wówczas to wytrasowano wielkomiejską szeroką ulicę gotową do zabudowy czynszowej.

Główną szatą architektoniczną stanowią piękne czteropiętrowe kamienice czynszowe typowe dla metropolii z przełomu XIX i XX wieku. Przez wiele lat 3 Maja była prestiżową ulicą tutaj swoje domy wznosili zamożni lublinianie.

Więcej na ten temat w poniższym materiale wideo:

(wideo – Paweł Małkowski)

9 komentarzy

  1. A ten „lawdżoj” po prawej stronie to chciał przysapać, czy zarobić w dziąsło bo stanął w takiej postawie wyzywającej ???

  2. Sama patologia w Lublinie. Nie tylko na 1 Maja.

  3. Gondol Jerzy z Nadwisły

    Oglądam pana filmy na Alasce, gdzie przyszło mi na starość mieszkać, chcąc poznać miejsce skąd pochodzi ich szef, pana filmy oglądają wraz ze mną rodowici Indianie (płci obojga, żeby nie było), przyznam, że z trudem tłumaczę im na hiszpański, a częściowo na angielski (bo jak zapewne pan wie, nie ma tu jednego języka urzędowego).
    Dziękując za kolejny film, pozdrawiamy pana najserdeczniej.

    • Dlaczego od razu na hiszpański? Do jakiej grupy należą Ci „Indianie”? Eskimo-aleuckiej? Czy innej? Na Alasce rdzenni mieszkańcy to Eskimo-Aleuci. Proszę nie pisać bzdur.

  4. Mozy by tak ”miłośnik” Lublina przygotował wykres liczbowy, na którym zaznaczona jest mediana wynagrodzeń i poziomu życia. Funkcjonariuszy kościoła i przeciętnego ”lublinianina”, podejrzewam że może być interesująco 🙂

  5. Na przystanku autobusowym tym od strony Placu Litewskiego poznalem swoja żonę. Bylo to 39 lat temu. Szczesliwa ulica.

Z kraju