Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Święto Wojska Polskiego w naszym regionie. Uroczystości w Lublinie, Puławach, Zamościu, Łukowie i Biłgoraju

W środę w całym kraju obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W wielu miastach i miejscowościach przygotowano uroczystości z tej okazji.

Święto Wojska Polskiego jest świętem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonym co roku w dniu 15 sierpnia. Zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, nazywanej także Cudem nad Wisłą. W 1920 r. przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną miał kluczową rolę, sama zaś bitwa zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. W tym roku obchody Święta Wojska Polskiego mają szczególny charakter, gdyż przypadają na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Lublinie uroczystości rozpoczyna się o godz. 8:00 złożeniem wieńców i kwiatów oraz zapaleniem zniczy pod pomnikami: Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego, na Placu Litewskim. Pół godziny później odprawiona zostanie Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej. Na godz. 9.30 zaplanowano przemarsz kolumny, z orkiestrą wojskową, kompaniami honorowymi, pocztami sztandarowymi, ulicami: Królewską i Podwale na Plac Zamkowy. Tam, ok. godz. 10.00 odbędzie się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego, z zachowaniem Ceremoniału Wojskowego Sił Zbrojnych RP. Po nim nastąpi złożenie wieńców i kwiatów, zapalenie zniczy pod pomnikiem Zaporczyków oraz tablicami pamiątkowymi przy bramie do Zamku Lubelskiego,

W Puławach obchody Święta Wojska Polskiego oraz 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej rozpoczną się o godzinie 8.30 Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Od godziny 10.00 na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się uroczystości patriotyczne. Obchodom będą towarzyszyły: wystawy „Oni walczyli o Niepodległą” i „Józef Piłsudski. Dziadek” oraz koncert pieśni patriotycznych „Śpiewamy z gwiazdami, czyli potyczki z piosenką”.

W Zamościu Obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się na Rynku Wielkim. O godz. 9.00 rozpocznie je Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. Jana Bożego przy ul. Wojska Polskiego. Na godz. 10.45 zaplanowano rozpoczęcie uroczystości na Rynku Wielkim. W programie jest podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu, przywitanie zaproszonych gości, przemówienia okolicznościowe, wręczenie aktów mianowań żołnierzom 3 bz, apel Oręża Wojska Polskiego oraz salwa honorowa. Nie zabraknie złożenia wieńców, pokazów musztry paradnej, pokazów walki wręcz jak też defilady. Całość zakończy się w południe.

W Łukowie uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 na Cmentarzu Wojennym przy ul. Strzelniczej. W programie znajduje się uroczysta Msza Święta, złożenie wieńców i wiązanek pod obeliskiem ku czci poległych w wojnie polsko-bolszewickiej oraz wiązanka pieśni wojskowych w wykonaniu Orkiestry Dętej Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie. Dla wszystkich uczestników przewidziano też wojskową grochówkę. Natomiast o godz. 18:00 w Parku Miejskim zaplanowano Piknik Patriotyczno-Historyczny. Wśród atrakcji przygotowano ognisko z kiełbasą, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie gitary, prezentację Wojska Obrony Terytorialnej, ekspozycje wojskowo-historyczne, możliwość zaopatrzenia się w odzież i gadżety militarne a także wystawę fotografii archiwalnej z Ziemi Łukowskiej. Do tego konkursy z nagrodami dla dzieci oraz patriotyczne śpiewniki do wspólnego śpiewania przy ognisku. Zwieńczeniem Łukowskich Obchodów Święta Wojska Polskiego będzie projekcja w Amfiteatrze niemego filmu z 1929 roku „Ponad śnieg”. Do tego filmu, z elementami wojny polsko-bolszewickiej, muzykę na żywo będzie grał Waldemar Rychły wraz z Kwartetem Jorgi.

W Biłgoraju uroczystości patriotyczno – religijne z okazji Święta Wojska Polskiego przygotowuje Związek Inwalidów Wojennych RP Oddział Biłgoraj, Burmistrz Miasta Biłgoraj oraz środowiska kombatanckie. O godzi. 9.45 odbędzie się zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przed kościołem św. Jerzego w Biłgoraju. O godz. 10.00 rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej zaplanowano przemarsz z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio pod Pomnik Wdzięczności, okolicznościowe wystąpienie por. Witolda Dembowskiego – syna legionisty, złożenie wiązanki kwiatów w imieniu wszystkich uczestników uroczystości a także koncert Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio.

(fot. lublin112)
2018-08-14 13:08:42

Jeden komentarz

  1. Tristan Książe Porn-Walii

    Czy jest jakiś problem z zamieszczeniem aktualnego zdjęcia jako ilustracji, bo budynku w tle z taką fasadą nie ma już co najmniej od dwóch lat. Pozdrawiam.

Z kraju