Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Świdnik: Bomba pojechała na poligon

Od rana trwały przygotowania do wydobycia bomby lotniczej znalezionej w pobliżu świdnickiego lotniska. Niewybuch leżał w ziemi kilkadziesiąt lat.

Od rana w pobliżu znaleziska organizowano ewakuację mieszkańców. Początkowo promień bezpieczeństwa wyznaczono na 1,5km a następnie strefę poszerzono do 2km. W okolicy znaleziska w pełnej gotowości czekali strażacy oraz pracownicy służb odpowiedzialnych m.in. za instalację gazową i energetyczną. Patrol saperski z Dęblina przybył na miejsce około godziny 9.30. W ciągu niespełna trzech godzin niewybuch został wydobyty z ziemi i zabezpieczony. Na czas wyciągania bomby wstrzymano ruch pojazdów w pobliżu ronda przy ul. Lotniczej. Nie było przejazdu w stronę Mełgwi. Przejazd ulicami w sąsiedztwie zabudowań został całkowicie wstrzymany a policjanci nie przepuszczali nikogo w pobliże akcji.

Kierowcy narzekali, że nie było żadnych oznaczeń o objazdach.

Świdnik: Bomba pojechała na poligon
zdjęcie odnalezionej bomby: Kamil Drozd z OSP Świdnik Duży

Akcja wydobywania pocisku z ziemi nie wpłynęła na pracę Portu Lotniczego Lublin. Port pracował normalnie.

Jak mówią strażacy w ostatnim czasie to trzecia taka akcja, gdzie podejmuje się z ziemi podobny niewybuch.

Okoliczni mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy mówili nam, że są zaskoczeni takim znaleziskiem w tak bliskim otoczeniu. Niedawno budowano tutaj drogę a bomba leżała kilkadziesiąt metrów dalej. Zapewne podczas prac natrafiono by na nią. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niewybuch znalazł się tam podczas majowego bombardowania w 1944 roku. Podobno takich obiektów może być jeszcze więcej. Wszystko zależy od tego czy ktoś na takie znalezisko trafi przypadkiem.

Około godziny 12 saperzy zakończyli swoje działania. Bomba została przewieziona na poligon gdzie zostanie zdetonowana.

2013-11-06 17:22:20
(fot. lublin112.pl i Świdnik Wysokich Lotów www.swidnik.pl)

Komentarze wyłączone

Z kraju

Polityka i społeczeństwo