690 680 960

Światłowody nowej generacji będą powstawały w Lubartowie. Mają być innowacją w skali światowej

W sąsiedztwie centrum logistycznego Biedronki w Lubartowie powstanie Centrum Badawczo – Rozwojowego. Realizowane będą tam prace nad innowacyjnymi i unikalnymi na skalę światową światłowodami wielordzeniowymi do zastosowań między innymi w telekomunikacji nowej generacji.

W środę 31 marca prezes firmy IPT Fiber Tomasz Nasiłowski podpisał z burmistrzem Lubartowa Krzysztofem Paśnikiem akt notarialny w sprawie sprzedaży gruntów pod budowę Centrum Badawczo – Rozwojowego. Chodzi o działkę w Lubartowskiej Strefie Gospodarczej, gdzie spółka planuje uruchomienie produkcji światłowodów nowej generacji. Tym samym sfinalizowane zostały rozmowy, które obie strony prowadziły od ubiegłego roku.

Inwestycja, której wartość jest szacowana na 65,8 mln zł, z czego 37,5 mln zł ma pochodzić z unijnego dofinansowania, będzie realizowana w ramach projektu „Utworzenie Centrum Badawczo – Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu”. Firma na początek planuje zatrudnienie ok. 50 osób. Pracownicy dzięki tej inwestycji mają też zyskać dostęp do nowoczesnej aparatury badawczej i możliwość pracy przy nowatorskich projektach wdrożeniowych.

– Ogromnie cieszymy się z tego, że firma wybrała właśnie Lubartów i naszą strefę gospodarczą. To świadczy o tym, że nasza strefa ciągle się rozwija, a my stawiamy na rozwój gospodarczy naszego miasta – mówił Krzysztof Paśnik, Burmistrz Miasta Lubartów.

Zadowolenia nie krył również prezes firmy IPT Fiber Tomasz Nasiłowski, który wyjaśniał, iż dla niego jest to również wspaniałe wydarzenie. Jak tłumaczył, firmie zależy na tym, aby nowe technologie stały się chlubą tego regionu. Zapowiedział również, że centrum umożliwi stworzenie produktu, który będzie innowacją w skali światowej.

– Sztandarowym produktem wytwarzanym w Lubartowie będzie innowacyjny światłowód siedmiordzeniowy, przeznaczony do zastosowań w telekomunikacji nowej generacji, sieciach 5G oraz Internecie Rzeczy. Ten produkt został już opracowany w naszych laboratoriach i jest szeroko patentowany na całym świecie. Niedawno, miesiąc temu, otrzymaliśmy patent w Japonii, która jest przecież kolebką zaawansowanych technologii. Mamy już opatentowaną technologię, teraz chcemy ją wdrożyć do produkcji i temu ma służyć Centrum Badawczo-Rozwojowe w Lubartowie – powiedział Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu spółki IPT Fiber.

Rocznie powstawać może nawet do 100 tysięcy kilometrów włókna światłowodowego. Co więcej, opracowane przez polską grupę InPhoTech światłowody siedmiordzeniowe są w stanie przesyłać siedem razy więcej danych niż standardowo stosowane światłowody jednordzeniowe. Firma IPT Fiber należy do grupy InPhoTech i jest spółką powołaną w celu wdrożenia do produkcji innowacyjnych światłowodów specjalnych.

(fot. UM Lubartów/nadesłane)

16 komentarzy

 1. czemu nie kraśnik?

 2. Urzekła mnie ta historia 🙂

 3. Złodzieje

 4. Światłowód był wynalazkiem Politechniki Lubelskiej. Opanował cały świat a Polska postarała się aby nic z tego nie mieć!

 5. Rocznie powstawać może nawet do 100 tysięcy kilometrów włókna światłowodowego. …. A w Skierbieszowie jak nie było światłowodu tak nie ma.

 6. Jak skończy sie tzw. trwałość projektu, biuro w Lubartowie zostanie zlikwidowane i import z chin zostanie przeniesiony do kolejnej lokalizacji wspartej funduszami UE 🙂

 7. jak czytam o nowoczesnych technologiach na światowym poziomie i umiejscowieniem fabryki w Lubartowie, to zapala mi się lampka… później w tekście widzę „Inwestycja, której wartość jest szacowana na 65,8 mln zł, z czego 37,5 mln zł ma pochodzić z unijnego dofinansowania” i już wszystko wiadomo. światłowody pewnie będą przeciętne jak u konkurencji, tylko ponad połowę wyłoży podatnik – tak to można badać i produkować! dlatego teraz i dlatego właśnie tam.
  dziwnym trafem z nową technologią POCZEKANO do nowego rozdania środków unijnych. gdyby faktycznie wpadli na świetny pomysł, to do dziś by sami na nim dobrze zarobili z tych dwudziestu paru milionów i nie musieliby się unii z każdego grosza spowiadać. ktoś w tym kraju jeszcze wierzy w takie zachwalające i odwracające kota ogonem artykuły?

  • Strasznie dziwne, że chcą z dotacji skorzystać. Wszyscy korzystają z nich. Może sam wyłożysz 30 baniek i im dasz.

 8. Rypcum pupcum ciach !!!

  Niech tam robią, jak będą tańsze niż chińskie… moooże ktoś to kupi

Kursy walut

 • USD 4.4415zł -0.17%
 • GBP 5.4558zł -0.1%
 • EUR 4.6898zł 0.1%
 • CHF 4.7542zł -0.07%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami