Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Świąteczne smaki w zdrowym wydaniu od NFZ

Jak uniknąć przejedzenia po świątecznych spotkaniach? Obawiasz się, że czas świątecznego podjadania zniweczy efekty diety? Chcesz czuć się w Święta zdrowo i lekko? Tradycyjne potrawy nie muszą oznaczać, że mamy odżywiać się tłusto i niezdrowo. W tym roku zainspiruj się przepisami z e-booka „Świąteczne smaki w zdrowym wydaniu” podczas przygotowania świątecznych potraw.

E-book „Świąteczne smaki w zdrowym wydaniu” można bezpłatnie pobrać z portalu Diety NFZ. Ten e-book może pomóc w odnalezieniu nowych pomysłów na tradycyjne smaki świątecznych potraw, takich jak pieczony karp czy barszcz z uszkami. Są w nim propozycje prostych i aromatycznych dań, idealnych do przygotowania w tym wyjątkowym czasie. Znajdują się w nim zdrowsze wersje tradycyjnych przepisów, które nie wymagają wielogodzinnych przygotowań w kuchni, na przykład śledzie korzenne czy żytnie pierniki. Ten kulinarny przewodnik jest dla każdego, kto szuka inspiracji na odżywcze wersje świątecznego menu.

Ebooki na portalu Diety NFZ

„Świąteczne smaki w zdrowym wydaniu” to jeden z 13 e-booków, które są częścią portalu Diety NFZ. Każdy z nich zawiera przepisy przygotowane przez specjalistów z zakresu dietetyki. Niektóre e-booki poświęcone są dietoterapii w konkretnych schorzeniach, takich jak choroba stłuszczeniowa wątroby, jelito wrażliwe lub trądzik. Inne zachęcają do kuchni sezonowej na każdą porę roku oraz do zdrowego żywienia całej rodziny (np. „Lunchboxy do szkoły” czy „Gotowanie razem z dziećmi”).

Dieta dopasowana do potrzeb

Użytkownik portalu Diety NFZ ma do wyboru 13 planów żywieniowych: klasyczny, senior, rodzina, nadwaga i otyłość, wege, cukrzyca, hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, PCOS, dna moczanowa i osteoporoza.  Własne konto w portalu pozwala określić kaloryczność diety i dostosować ją do swoich potrzeb. Otrzymujemy wówczas gotowy rozkład posiłków, z uwzględnieniem ich kaloryczności, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Pokazany jest też średni czas przygotowania potrawy, a zaproponowane w portalu dania są szybkie i proste w przygotowaniu. Jadłospis bazuje na łatwo dostępnych artykułach spożywczych. Istnieje też możliwość wygenerowania listy zakupów.

Dieta dla całej rodziny

Innowacyjną funkcją portalu jest możliwość wygenerowania planów żywieniowych dla całej rodziny. Po wprowadzeniu danych (wieku, wzrostu i wagi) członków rodziny, aplikacja da nam informacje jak podzielić przygotowaną potrawę pomiędzy domowników, zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Dzięki temu, można przygotowywać wspólne, zdrowe posiłki dla całej rodziny. Dietę bardzo łatwo można dostosować do swoich upodobań. Istnieje możliwość wyeliminowania z proponowanego planu żywieniowego produktów, które zawierają gluten, czy laktozę, ale też mięso, ryby i owoce morza. Jeżeli nie mamy ochoty na potrawę zaproponowaną w jadłospisie, możemy ją wymienić na inną o zbliżonej wartości odżywczej. Nad jakością planów żywieniowych i treści publikowanych na portalu Diety NFZ czuwa zespół dietetyków.

Konsultacja z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia

– Wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z Diet NFZ, a nie do końca wiedzą jak to zrobić, zapraszamy do naszej Sali Obsługi Klientów na konsultacje z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Doradca pokaże jak działa portal, pomoże wybrać odpowiedni plan żywieniowy. Tutaj pomocna będzie analiza składu ciała, którą można zrobić na miejscu, w ramach konsultacji z doradcą. Doradca wskaże też jak można pobrać ze strony e-booki, w tym oczywiście ten poświęcony „Świątecznym smakom w zdrowym wydaniu” – dodaje dyrektor Piróg.

Portal Diety NFZ (www.diety.nfz.gov.pl) tylko w tym roku odnotował ponad 13 milionów odsłon. Zarejestrowało się na nim do tej pory ponad 800 tysięcy użytkowników. Na portalu, oprócz planów żywieniowych i e-booków można znaleźć także kilkadziesiąt filmów z poradami żywieniowymi i przepisami oraz artykuły na temat zdrowego odżywiania.

Dodaj komentarz