Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy znów gasili pożar składowiska słomy i śmieci w Kłodnicy Górnej

W środę i czwartek strażacy znów gasili pożar na terenie dawnej fabryki brykietu w Kłodnicy Górnej. W działaniach brało udział kilkunastu strażaków.

Na składowisku słomy i śmieci, na terenie dawnej fabryki brykietu w Kłodnicy Górnej w gminie Borzechów znów pojawił się ogień. W środę jak i w czwartek na miejscu znów interweniowała straż pożarna. Jak nas poinformowano, nie był to kolejny pożar, tylko kontynuacja działań gaśniczych. Pożar dużych ilości słomy ma bowiem to do siebie, że pomimo pozornego ugaszenia, po pewnym czasie ogień potrafi pojawiać się ponownie.

Przypomnijmy, płomienie na składowisku w Kłodnicy Górnej pojawiły się w niedzielę. Kiedy na miejsce dojechali strażacy okazało się, że ogniem objęty jest teren o powierzchni ok. 3 ha. Płonęły drewniane wiaty w których znajdowały się ciągnik rolniczy z przyczepą, Fadroma i maszyny do produkcji brykietu ze słomy. Do tego słoma zmieszana ze śmieciami.

W trakcie działań wykorzystano trzy koparko – ładowarki, co znacznie pomogło w opanowaniu i ugaszeniu pożaru. W trwających blisko 24 godziny działaniach brało udział 35 zastępów straży pożarnej, łącznie ponad 150 strażaków.


100

(fot. wideo – nadesłane – Maria, Mateusz)
2018-09-07 :46:13

6 komentarzy

 1. Nie wiem, więc pytam: Czy słoma może dostać samozapłonu?

  • Samozapłonu najczęściej dostają renówki, choć i inne przedmioty przypominające samochody, też.

  • Tak może dostać samozapłonu po krótc to wyjaśnie
   Otóż roztocza oraz liczne bakterie, które „żyją” w słomie oraz sianie są zdolne do przeprowadzania oddychania i innych czynności życiowych. W ten sposób powstaje ciepło. W wyniku nadmiernego zgromadzenia ciepła dochodzi do samozapłonu i słoma zaczyna się palić. Gdy do słomy dostanie się nawet odrobina wilgotności, to ciepło wytwarza się szybciej i przyśpieszy to moment samozapłonu.

   Mogę również powiadomić iż dzisiaj również był wyjazd w to miejsce i dalej się to żarzy tyle że żar jest jakieś 50cm pod warstwą zlanej wodą słomy/siana co utrudnia ugaszenie tego 🙂

 2. Nawet nie dadzą człowiekowi posprzątać. Teraz będzie gniło, pleśniało, syf na parę lat.

 3. Niedługo tak będzie w Bełżycach z tymi ubraniami.

 4. Tu mi dajski
  tak słoma może dostać samozapłonu od temperatury