Strażacy zebrali pół tony darów dla pogorzelców z Nowej Białej. Dzisiaj dostarczono je potrzebującym (zdjęcia)

W dwa dni strażacy zebrali tyle wody, żywności długoterminowej, a także środków czystości, że zapełniono nimi busa. Dzisiaj wszystko zawieziono pogorzelcom.

W środę przed południem z Kraśnika wyjechał bus załadowany najpotrzebniejszymi rzeczami dla pogorzelców z miejscowości Nowa Biała koło Nowego Targu. Jak już informowaliśmy, w minioną sobotę wybuchł tam pożar, który objął 44 budynki, w tym 21 domów mieszkalnych. Wiele z nich spłonęło doszczętnie.

Ogień pojawił się w jednym z domów, następnie płomienie zaczęły się przenosić na stykający się z nim ścianą kolejny z budynków. Tak podsycany przez podmuchy wiatru ogień obejmował kolejne domy, stajnie, orz inne zabudowania gospodarcze. Co ważne, wśród zniszczonych lub uszkodzonych przez pożar budynków, są 23 o walorach historycznych.

Zdarzenie to poruszyło wiele osób w całym kraju. W wielu województwach, w tym na Lubelszczyźnie, zorganizowane zostały akcje, których celem jest wsparcie pogorzelców. Jej inicjatorami byli strażacy z jednostki OSP w Kraśniku. Do zbiórki włączyli się też druhowie z jednostek OSP Urzędów, Bełżyce, Suchodoły, Głodno i Opole Lubelskie oraz kraśniccy urzędnicy.

Jak nam wyjaśniano, przede wszystkim chodzi o wodę i żywność długoterminową, a także środki czystości, materiały budowlane, mopy oraz szczotki. Na razie, z uwagi na sytuację, nie są przyjmowane ubrania i meble. W dwa dni udało się zebrać blisko pół tony produktów, które dzisiaj strażacy dostarczyli do poszkodowanych w pożarze.

Nie oznacza to jednak, że zbiórka się zakończyła. Cały czas jest ona prowadzona, gdyż potrzeby wciąż są spore. Na razie produkty można dostarczać do końca tygodnia.

(fot. Miejska OSP Kraśnik)

Zobacz również

2 komentarze

  1. podarowali biedni …bogaty nawet nie da na wodę 2 zl

  2. A pinokio Mateusz tylko narobił rabanu medialnego, wystarczy posłuchać to o czym mówią mieszkańcy od nagranego wywiadu nie ma nikogo – żadnej pomocy ze strony państwa. Wszystko robią i organizują lokalni mieszkańcy….
    Państwo z tektury – tam od 2 dnia powinny być przerzucone oddziały terytorialsów przynajmniej by się do czegoś przydali zamiast się bawić w wojenkę …

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki Folkowe 2021. Wszystkie wymiary kultury tradycyjnej. Sprawdź program
Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie