Strażacy ze Świdnika Dużego odebrali wyczekiwany od lat samochód. Dzisiaj uczestniczył już w akcji ratunkowej

W piątek został odebrany, dzisiaj już uczestniczył w pierwszej akcji ratunkowej. Strażacy ze Świdnika Dużego, zastąpili 37-letniego magirusa, fabrycznie nową scanią. Dzięki temu, jeszcze szybciej i skuteczniej będą nieść pomoc mieszkańcom.

W miniony piątek, strażacy ze Świdnika Dużego odebrali wyczekiwany samochód ratowniczo-gaśniczy. Wieczorem wjechali nim do swojej miejscowości, nie oszczędzając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Pomimo późnej pory, przed remizą oczekiwało około 50 strażaków, zarówno czynnych jak i weteranów, a także liczne grono mieszkańców. Wszyscy chcieli powitać i obejrzeć nowy nabytek Ochotniczej Straży Pożarnej. Wóz przyprowadzili wójt gminy Dh Edwin Gortat, naczelnik jednostki Dh Dariusz Bednarczyk i kierowca Dh Sławomir Poręba.

Jednostka OSP w Świdniku Dużym istnieje od 1926 roku. Obecnie w jej szeregach znajduje się 48 strażaków, z czego 24 posiada odpowiednie szkolenia niezbędne w prowadzeniu akcji ratowniczo – gaśniczych. W 2011 roku jednostka, jako pierwsza w gminie, została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jej obszarem działania jest teren gminy Wólka, a także miasta Lublin. W 2015 strażacy zajęli I miejsce na zawodach Sportowo-Pożarniczych w Bełżycach zostając na dwa lata Mistrzem Powiatu Lubelskiego.

Zakup nowego samochodu, który kosztował ponad 872 tys. zł, został współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, skąd pozyskano ponad 442 tys. zł. Pozostałe 430 tys. zł dołożyła gmina Wólka. Pojazd posiada również bogate wyposażenie m.in: średni zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego, zestaw do ratownictwa medycznego, dwie pilarki spalinowe, pilarkę tarczową do betonu i stali, przenośny agregat prądotwórczy, pompę pływającą, dwie motopompy szlamowe, cztery aparaty powietrzne z czujnikami bezruchu, drabinę nasadkową jak też przenośny maszt oświetleniowy.

Jak zapewniają strażacy, nowy pojazd zapewni szybszy dojazd na miejsce zdarzenia, bardziej efektywne prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych jak też szybsze i skuteczniejsze usuwanie skutków zagrożeń naturalnych. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców. Obecnie trwają szkolenia strażaków z obsługi wozu, a także jego wyposażanie w dodatkowy sprzęt. Dzisiaj przed południem odbył się również chrzest bojowy pojazdu, którym strażacy wyjechali, aby nieść pomoc poszkodowanym w wypadku w Turce.

(fot. nadesłane)
2017-11-07 18:31:45

Zobacz również

3 komentarze

 1. Wieśniaki ze świdnika dużego a ten w czarnym to chyba ważniak jaki bo taki wygięty

 2. Gadasz typowo steretypowo, wszędzie zdarzy się jakiś pijak w straży ale w tej straży jest na prawdę ogarnięta ekipa i potrawi działać na miejscu zdarzenia. Najważniejsze że Ty jesteś idealny.

 3. Gratulacje nowego wozu. Niech wam służy. Piękna Skakanka 😉

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!